Bond 11 - Když jsem tuto bondovku viděl poprvé, tak se mi líbila. S odstupem let jsem na ni jaksi zanevřel, ovšem když jsem ji zhlédl opět ('08), tak mě zaujala a troufám si tvrdit, že je jedna z těch nejlepších. Neustále se něco děje, často se střídá prostředí, jsou tu hezké herečky a Bond-girl a Roger Moore zde předvádí dokonalou uhlazenost a eleganci. Nezapomenutelná je scéna v sanitce, na lanovce, při startu Moonrakera, záporák Jaws, samotný závěr a hlášky agenta 007 či "zápich" pana Q na samém konci :) Plán hlavního zloducha, jakoby inspirován Hitlerem (nová a dokonalá rasa, vyvolení jedinci). Povedená bondovka. Po dalším zhlédnutí ('12) ubírám hvězdičku, protože tentokrát mě místy komediální až parodické vyjádření 007 vadilo. Výše uvedené klady souhlasí, ale finále v kosmu je už příliš.(28.12.2006)

Můžu obdivovat odvahu vyrovnat se konkurenci Vetřelců, Star Wars apod. ze stejné doby, ale Bond jako sci-fi nebo bláznivá komedie (nesmrtelný záporák, šílená jízda po Benátkách na pruhované matraci...) prolínaná romantickými záběry (sledování krásky v prostředí benátských paláců a dvorků, scéna roztrhání dívky běžící po zahradách Vaux-le-Vicomte jako vystřižená ze Sněhurky...) mi prostě příliš nesedí.(3.8.2010)

Benátky, Rio, vesmír. Lepšie lokácie snáď už pre špionážny film nájsť nejde. Avšak to, čo sa v nich odohráva, je iba snaha zabiť Bonda. Takže on sa tam pohybuje a zrazu ho začne niekto naháňať/strieľať po ňom. A on značne nepravdepodobne uniká. Vo vesmíre to ide tak hladko, až si človek nie je istý tým, ako má túto sériu brať a či je to už tentokrát iba čistá paródia. Poteší kadencia krásnych žien, len neviem, prečo ich odchod zo scény musí byť vždy vraždou. Fanúšikovia kombinácie Frankensteinovho monštra/Alberta/Raťafáka plachtu si prídu na svoje, on sa nám dokonca zamiluje a som rád, že takto komická postavička neskončila ako hlavní záporáci.(22.3.2015)

Tak a opět se vydávám na cestu proti proudu a tentokrát mile rád. Bondovkám jsem nikdy úplně nepropadl (no, těm s Connerym částečně možná jo), ale koukal jsem na ně vždycky rád. Sean Connery divákům přinesl tvář Jamese Bonda, George Lazenby z něho v tom jednom filmu udělal obyčejného chlápka a Roger Moore? Obdařil jej velkou nadsázkou a mračnem praštěných vynálezů. Zároveň však byl nejstarším Bondem, a tak, při vší úctě k němu, hlavně v těch pozdějších filmech, působily jeho fyzické eskapády směšně. Někde to možná nebyl záměr, ale v případě Moonrakera určitě ano. Nebo vám se to nezdá? Vždyť každá akční scéna vrcholí absurdně humorným gagem (souboj ve vzduchu o padáky, gondola s rakví), spoustu filmových odkazů rozpozná i malé dítě (Sedm statečných, Casablanca, Blízká setkání třetího druhu, o SW ani nemluvím), rvačka s kendistou mi silně evokovala SpencerHillovky, James Bond tu působí mnohem víc jako Bob Saint-Claire a nelítostný zabiják Čelisti tu nejen že nikoho nezabije - navíc se zamiluje a v závěru se přidá na Bondovu stranu. Důmyslná žánrová parodie, kterou jsem zařadil do své soukromé Bondovské TOP 5. 95%.(17.3.2012)

"I ve smrti má velkomyslnost nezná mezí. Až tato raketa odstartuje, budete mít soukromé krematorium." Bondovo povolení zabíjet evidentně platí i pro kosmos a já jsem s ním velmi spokojen. Jamese totiž nezastraší lanovka, anakonda, minomet, vodopád, kendista, rogalo, hladový Zub, volný pád z letadla, sex s Dr. Goodheadovou a ani rozlobený magnát Drax, který nedostal vývozní povolení na odvoz Eiffelovky. Jamesův harmonogram k rozpoutání hvězdných válek je zkrátka napěchovaný zábavou a mě nečiní problém kdykoli s ním nasednou do raketoplánu a krýt mu záda při záchraně lidstva. Jen s tím sexem jsou trošku problémy, ale naštěstí se zatím vždy našla nějaká slečna, která ode mne odvedla Bondovu pozornost.(14.2.2017)

• Lois Chiles

• - Při honičce v Benátkách používá jeden z Draxových zabijáků samopal MP 40, který používala německá armáda za 2. světové války. (Axarus)

• - Když James Bond vyťukává kód ke vstupu do laboratoře, melodie kláves je stejná, jako "komunikační" sekvence z Blízkých setkání třetího druhu (1977). Kovbojská scéna je zase podbarvena melodií ze Sedmi statečných (1960). (jzvc)

• - Moonraker je jedenáctý špionážní film o Jamesu Bondovi, současně také čtvrtý, kde hlavní roli hraje Roger Moore, a třetí i poslední snímek, který režíruje Lewis Gilbert. (Terva)