• slovenský

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie / Francie, 1979, 126 min

Tímhle filmem vrcholí éra bondovské sebeparodie. Někomu se to může zdát až příliš za mezí únosnosti, ale tvůrci mohli jít mnohem dál a z Bonda udělat maňasa neschopného vystřelit, takže buďme rádi za tohle. Jinak se jedná o zábavný snímek s dynamickým spádem. Má však jednu vadu. Až příliš se podobá předchozí bondovce (Agent, který mě miloval), jen místo podvodního města je tu orbitální základna. Na druhou stranu opět je tu šílenec toužící vyhladit lidstvo a vyšlechtit si lepší rasu, opět je bondgirl agentkou cizího státu (tentokrát však ne ruskou, ale americkou), máme tu opět Jawse a dokonce i závěrečná scéna, kdy je Bond přichycen in flagranti, je až nepříjemně podobná té z předchozího filmu. Nicméně stále se jedná o dobrou zábavu a jednu z těch lepších bondovek.(22.8.2005)

• Marigold

Nazývejte mě konzervou a tradicionalistou, ale agent jejího veličenstva s povolením zabíjet nemá na oběžné dráze co pohledávat. Moonraker je ztělesněným zoufalstvým scénáristovým, dokud se drží na Zemi, je to slušná bondovka s několika výtečnými akcemi (honička na gondolách, souboj s kendistou v muzeu skla) a typickým moorovským sebeparodováním, která se sice po čase vleče jako kočka s přeraženým hřbetem, nicmémě snést se dá. Jakmile se 007 vydá ke hvězdám, stává se z toho čirá trapnost bez kapky nadhledu a s velmi nuceným humorem (Bondovy bonmoty ztrácí na kousavosti a parodické vsuvky na trefnosti). Závěrečnou bitvu po vzoru Star Wars jsem už vyloženě protrpěl s neodbytným pocitem, že tohle by možná obstálo jako béčková bondovská parodie, ale jako oficiální bondovka to spíš dělá ostudu než cokoli jiného. Moore prostě uměl Bonda o dvě třídy lépe a to samé v bledě modrém platí pro režiséra Gilberta...(31.10.2004)

Za všechno, co jsem na Bondovi miloval jako dvanáctiletý kluk. Bylo jich určitě víc (č. 5, 7, 10,13), ale tahle můj raný vztah k Bondovkám vystihuje snad nejlépe. Stejně, jako maximální sebeparodizující nadhled, kterého nositelm jsou především Bondovky s Rogerem Moorem. K tomu navíc svými hudebními citacemi tentokrát přispívá i John Barry, který tu opět čaruje a jeho dva vesmírné opusy (ještě "You Only Live Twice") řadím na špici všech Bondovek (vyjma ústředních písní, za které je většinou zodpovědný i někdo jiný a patří do zvláštní kategorie). Ať si každý říká co chce, ať už jednotlivé pokusy dopadly různě, bez změny stylu by Bond nepřežil.(5.1.2007)

CITÁT - Bond. James Bond........... Scénář : Christopher Wood. Kamera : Jean Tournier. Film byl nominován za vizuální efekty na Oscara. Hudba : John Barry - ve filmu zazní - Shirley Bassey - Moonraker http://www.youtube.com/watch?v=c7EUmYnCzCA CHYBA VE FILMU - Asi okolo 30 minuty utíká jedna žena k lesu před dvěma psy. Žena má boty na vysokém podpadku. Když pak běží lesem už má jakési tenisky bílé barvy. CITÁT - Doufám, že vaše přítomnost je náhodná. Nesnáším špehování..........(30.4.2011)

Obsah včetně závěru: Je unesen raketoplán, přepravovaný z USA do Británie. Bond začne pátrat nejprve v jeho výrobním továrním komplexu, kde žije i jeho výrobce. Poté pátrá v Benátkách (honičky na gondolách), kde najde laboratoř s jedem z orchideje. Tu vyveze výše zmíněný majitel ve skleněných kuličkách na utajenou vesmírnou stanici, archu, kam doveze také dvojice geneticky vynikajících lidí, a odtamtud chce její pomocí otrávit lidstvo a založit nový lidský rod. Bond s americkou agentkou se tam však dostanou také a s pomocí amerického vesmírného výsadku zvítězí. Klasický závěrečný sexík se tentokrát děje ve stavu beztíže.(11.12.2008)

• - Moonraker je jedenáctý špionážní film o Jamesu Bondovi, současně také čtvrtý, kde hlavní roli hraje Roger Moore, a třetí i poslední snímek, který režíruje Lewis Gilbert. (Terva)

• - V knižní předloze má Hugo Drax v plánu zničit pouze Londýn – ve filmu pak veškeré lidstvo. (mahler)

• - Natáčení probíhalo ve Francii, Itálii, Brazílii, na Guatemale a v USA. Některé speciální efekty jsou pak dotočeny v anglickém studiu Pinewood. (Terva)