Vydejte se na oběžnou dráhu s Jamesem Bondem. Roger Moore v hlavní roli britsko-francouzského akčního filmu. Během přepravy je přímo z trupu Boeingu unesen nejnovější britský raketoplán Moonraker. Britská tajná služba proto povolá do akce agenta 007 Jamese Bonda. Ten se vydá napřed do Kalifornie, kde se raketoplány vyrábějí. Majitelem výrobní společnosti je francouzský magnát Hugo Drax, který Bonda vlídně přijme, avšak vzápětí vydá svým lidem pokyn ho zabít. Bond přežije enormní přetížení ve výcvikové centrifuze i pokus o atentát při lovu bažantů. Jeho další kroky směřují do Benátek, kde se vyrábějí skleněné komponenty pro Draxovu firmu. Tam 007 objeví laboratoř, ve které se kompletují kosmické satelity naplněné smrtícím nervovým plynem. Ty následně putují do Ria de Janeiro. James Bond se proto musí vydat na druhou stranu zeměkoule. To ovšem ještě není nic proti tomu, co jej čeká potom. Hugo Drax totiž připravil svérázný plán na způsob Noemovy archy. S několika desítkami vyvolených lidí chce odstartovat na tajnou vesmírnou stanici, nervovým plynem zlikvidovat veškeré lidstvo na Zemi a osídlit planetu „superrasou". A právě na oběžné dráze musí Bond – s pomocí americké agentky CIA Holly Goodheadové – lidstvo zachránit... (Česká televize)

filmfanouch

Série James Bond si za celou svou existenci prošla mnoha zajímavými aspekty a skutečně ušla dlouhý kus cesty. Během té se měnili styly a vážné bondovky tak střídali bondovky odlehčené. Nejvíc odlehčené přitom dodnes zůstávají bondovky, kde hlavní roli ztvárnil Roger Moore (nejvíc se jim následně bondovky podobali v době, kdy Bonda ztvárňoval Brosnan) a navíc se Bond v tu dobu dostával i do situací, které by člověk jen tak nečekal. Je ale velmi pravděpodobné, že situace do které se Bond dostal v 11. bondovce známé Moonraker se už jen tak v historii série překonat nedá- Ano, James Bond se skutečně podíval i do vesmíru! Moonraker je velmi těžký oříšek, který se v kolektivu fanoušků Jamese Bonda dočkává různých ohlasů. Některým prostě fakt, že se James Bond, který se po celou dobu víceméně držel reálných základů (přimhuřme teď oči nad všemi těmi gadgety) definitivně překlonil do žánru sci-fi a zaznívali názory, že Moonraker je ta bondovka, kde byla samotné přestřelení posunuté za hranu. Jenže pak jsou tu například právě tací, kteří Moonraker považují za dosti povedenou bondovku. A já mezi ně rozhodně patřím. Pro režiséra Lewise Gilberta, který už předtím natočil bondovky Žiješ jenom dvakrát a Agent, který mne miloval šlo o třetí a poslední bondovku, kterou se s mnohými fanoušky nerozloučil v nejlepším. Už ale právě dvě jeho předchozí bondovky měli k stylu, který Moonraker prodává blízko, jen se zde jde ale o kus dál a Moonraker se tak dostal do bodu, který přestřeleností už skutečně dost možná nejde v rámci série překonat. A i v tomhle ohledu je Moonraker přece jen v rámci bondovek speciální a do jisté míry se na něj dá tak alespoň velmi snadno vzpomenout. Moonraker má v podstatě už v samotném základu vyhráno- Moore se v době Moonrakeru v roli už definitivně zabydlel a nadále působil v roli svěžím dojmem, i přesto, že mu v době natáčení bylo už přes 50 let. Nedávno zesnulý Michael Lonsdale byl poté velmi trefnou volbou pro záporáka Huga Draxe, který patří mezi nejpamětihodnější bondovské záporáky. Díky své oblíbenosti se navíc z předchozí bondovky vrátil Richard Kiel jako Jaws a stal se tak s jedním z mála bondovských záporáků, kteří dostali možnost návratu. Bond a Jaws si tak dávají odvetu a mě vlastně mrzí, že je Moonraker poslední bondovkou, kde se tenhle ikonický záporák objevil. Je sice pravdou, že se časem mohla jedinečnost téhle postavy ohrát, minimálně ještě jednou by mi ale jeho návrat určitě udělal radost. A budu rád, když se v nadcházejících letech v bondovkách objeví tak výrazný padouch jako právě Jaws. I ten zmíněný Drax ale patří mezi jedny z nejlepších bondovských záporáků (i tohle je terč vášnivé debaty) a v tomhle ohledu má tak Moonraker vyhráno. Lois Chilles jako Holly Goodhead poté možná nepatří mezi nejvýraznější či nejpohlednější Bond girl, i ona je ovšem fajn. Taková scéna s laserovou přestřelkou možná není úplně ideální (Moonraker sice dostal nominaci na Oscara za nejlepší vizuální efekty, pravda je ovšem taková, že chvílemi samotné efekty nejsou nejideálnější), přesto se ale Moonrakeru podařilo přijít s několika pamětihodnými sekvencemi. Čirá bravurnost Moonrakeru ale netěží z toho, že by měl Moonraker nejlepší akční sekvence (ovšem naháněčka v Benátkách je lahůdková), nejlepší scénář či režijní vedení. Moonraker totiž těží především z toho jak je v rámci série originální a jak je skutečně už spíše odlehčenou komedií. Pochopitelně tak spousta lidí tomuhle faktu nemuselo přijít na chuť, já ovšem nadále cením fakt, že se někdo pokusil natočit tak trochu jinou bondovku. Bondovku, která sice má pořád své klasické trademarky a je díky Gilbertově režii natočena jako ta předchozí, zároveň je ale skutečně svěží. A i proto je v kontrastu s většinou bondovek své éry mnohem zajímavějším a výraznějším filmem. Společně s předchozí bondovku Agent, který mne miloval jde pro mě o nejlepší bondovku s Moorem v hlavní roli. () (méně) (více)

honajz

Nebýt totálně zpackaného konce, dal bych i tři hvězdy, ale tohle už bylo moc. Nejenom, že jsem musel překousnout až do absurdity přehnané klišé, kdy všude pracují jen samé mladé a krásné ženy, ochotné pro Bonda obětovat život, nejenom, že je zde opět scéna s naháněním na člunech včetně stejného fóru s rozdělením lodi, a kdyby jenom jedna, ale i druhá (nejsou tvůrci těmi vodními čluny už moc posedlí?), nejenom, že jsou zde až moc okaté reklamy a že k Bondovi v ponču pustí hudbu ze Sedmi statečných (asi neměli na práva od Morriconeho, aby to bylo skutečně stylové), ale vše zazdí naprosto stupidní laserová střílečka chlap proti chlapovi ve vesmíru - dokonce se zvukovými efekty! Pobavil mne opilec s vínem z minulého dílu, melodie z Blízkých setkání třetího druhu, ale to bylo tak asi vše. I humoru krapet ubylo, ačkoliv nějaká ta slovní hříčka zazní, co přibylo, tak již i na bondovky přehnané nereálnosti a blbosti (jak dokázal hlavní zloun postavit ve vesmíru kosmickou stanici, aniž by si toho někdo všiml?). ()

Bloody13

Nejsem fanda starých bondovek, hlavně těch z 60. a 70. let, takže čest výjimkám (třeba Muž se zlatou zbraní). Zřejmě mi nesednul ten Bondův alternativní vesmír, v němž jeden člověk neustále dokola a s těžkou naivitou zachraňuje svět, skvěle ovládá řízení lodí, ponorek, letadel i kosmických raketoplánů, a při sebevražednější akci je nemožný ho jakkoliv zranit. Po každym úspěšnym zásahu navíc vyzvrací nějakou tu hlášku (protože je to prej strašně cool) a z jeho neodolatelnýho šarmu svrbí rozkrok všem buchtám z okolí. Takže co díl, to minimálně dvě, nejlépe tři opíchané kolegyně či špionky. A co nevošuká, to zmlátí nebo rovnou zabije - samozřejmě s výjimkou svých nadřízených. Člověku pak nezbývá nic jinýho, než se na všechna bondovská dobrodružství koukat jako na komedie, což Moonraker rozhodně je: velkou měrou i díky Jawsovi, dost možná tomu nejsympatičtějšímu "záporákovi" z celýho seriálu. ()

Sawy

Roger Moore je nejhorším představitelem Jamese Bonda. A fakt, že agenta 007 hrál víckrát než kdo jiný, to jen umocňuje, protože marnost jeho dalších a dalších pokusů zkrátka bije do očí. Moonraker se mi líbil o něco málo víc než Muž se zlatou zbraní, protože je pestřejší a více si utahuje ze své evidentní brakovitosti. I tak to ale není příliš důstojná část bondovské série a pokud budu chtít malinko vesmírnou bondovku, jednoznačně sáhnu po Conneryho Žiješ jenom dvakrát. 55 % ()

petaspur

Mají mít průměrní a podprůměrní lidé právo na svoji existeci? Kdepak! Boháč Hugo Drax v tom má jasno. Pozemský život se mu jistě již brzy podaří vyhladit a ráj naleznou evakuovaní vyvolení v jeho městečku na orbitu. Právě tam už spěchá James Bond, pro jehož pověstnou krasavost by se jistě našla volná kajuta, ale on letí chránit přízemní zájem zachování života na zemi. Nedaleko za Bondovým pozadím však už začínají nebezpečně cvakat hladové čelisti dobráka Jawse, který si už ani nepamatuje, kdy naposledy zakousl nějakého chutného agenta ve službách Jejího veličenstva. Záchrana světa je pro Bonda rutinní samozřejmostí, proto na závěr rád využije možnosti zpestřit si služební cestu a zasouložit si v beztížném stavu. ()

• V době, kdy se francouzská filmová studia potácela před finančním krachem, přišla „záchrana z nebes“ a všechny kapacity hlavních filmových studiích byly pronajaty na čtvrt roku tvůrci tohoto filmu. (sator)
  • Zvuky počítačů jsou totožné jako na vesmírné lodi Nostromo z filmu Vetřelec (1979). (keyzersoze)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale