• Adam Bernau

jsem chtěl napsat "na Zelenku ještě dobrý" a teď koukám, že máme mezi kurviči žánru vícero milovníků stejných prvků. Každopádně to moc dobrý není. Když už chci pohádku postavit na princově zbabělosti a jejím překonání a tvářit se u toho smrtelně vážně, musím si sakra dobře pohlídat kvalitu narace a propracování hlavních postav (viz komentář forsythia), jenže to bych musel být vypravěčem trochu jiné úrovně, než jsou seriálové telenovely pro dementní publikum. (Tento vypravěčský styl je patrný už z kýčovité hypertrofie motivu "svatba jedině z lásky", která dominuje celému úvodu). Od režiséra, který s dobrou myslí točí podle scénáře této kvality, pak nemůžeme ani čekat, že si třeba všimne, že Rašilov je v roli krále dokonalý nonsens.(20.8.2018)

Hohoho... oproti trapnému Duchu nad zlato, je tohle úplný poklad. Nebudu to tu srovnávat (i když se možná místy neubráním), ale bylo to výrazně lepší - mělo to nějakou pointu, příběh, normální dialogy a ne na úrovni desetiletých děcek atd. Líbila se mi kamera, to nádherné světlo mezi listy, herci a jejich výkony byly skvělé, i když teda nevím proč poslední dobou dávají do rolí princů takové nijaké chlapy. A vůbec když se podívá člověk na věk herců princů a věk princezny, tak proč jsou o generaci starší, když tam vystupují zhruba ve stejné věkové kategorii, tak to by mě fakt zajímalo. (Dalo by se spekulovat o tom, jak to bylo skutečně v historii, ale já si aktuálně vybavím případy, kdy králové nebo vládci byli o generaci mladší než jejich nastávající manželky, nebo naopak kdy byli už jako děti zasnoubeni.) No a ten drak, teda pak draci byli uvěřitelní a myslím že dobře trikově zvládnutí... když česká produkce chce, tak prostě dokáže i něco hezkého, dobře natočeného a sympatického. Hrozně se mi líbily záběry přírody a že jich tu bylo - za to plus. Jinak taková poznámka na okraj.. taky vám ten Dracián připomínal i hlasem Jana Čenského? Jinak Rašilov a Čvančarová mi jako královská dvojice dobře sedla.(26.12.2013)

Lidi, vy jste snad už zaujatý proti novým pohádkám. Dobře Duch nad zlato stál a padal s Preisem, ale tohle je opravdu hodně povedená pohádka. Zbabělý princ pobavil, draci byli na české poměry hodně dobří, pohádková atmosféra byla skvělá. Plnému hodnocení brání jen to, že se tam střídají názory jak ponožky. Takže 75%(26.12.2013)

Když už se najde pohádka s netradičními, leč známými prvky (aktivní a sympatická princezna, princ se špatnými vlastnostmi, který má něco jako sebereflexivní chování, na televizní poměry vyvedený drak), zkazí ji nelogický závěr, který vyšumí do ztracena a v podstatě i čarodějnický prolog, který chtěl velmi propracovat. Nejlepší zprávou filmu je pak to, že Eugen Sokolovský ml. se v televizní tvorbě rozhodně nepotatil.(2.1.2014)

Mé hodnocení je lehce nadhodnocené to musím napsat hned úvodem. Důvod je ten, že mne KONEČNĚ nějaká nová česká pohádka bavila od začátku do konce. Sice zde člověk najde nějaké chyby ve scénáři (Př.: princ se co večer mění v draka a jak si tak cválají na koni tak prý jeli i přez noc... proč?) či postavy co mají dělat srandu, ale naopak pohádku sráží (2. rádce či kolikátý no prostě ten vysoký) a příběh by šel určitě i o něco vyšperkovat, ale klady převažují. A jaké bych uvedl? Volba herců se povedla herecké výkony jsou uvěřitelné (odmysleme toho 2. rádce), kouzelné efekty působí pohledně a věrohodně (Dým, či písek krásně udělaný se povedl. Ten souboj draků působil profesionálně, ač člověk čekal jasnou lacinost, atd..). Zkrátka a jednoduše jsem spokojen a z váhání mezi 3 a 4 se přikloním k 4* ať tomuto dílku pomohu v procentech, aby dostalo šanci u potencionálních diváků. 4z5(25.12.2013)

• - Ve scéně, kdy spadli princ Jan (Petr Lněnička) a princezna Laura (Petra Tenorová) do vody, herce potápěči tahali za nohy, aby opravdu vypadalo, že se topí. (Aknah)

• - Jitka Čvančarová byla v době natáčení těhotná. (M.B)

• - Lokace, na kterých natáčení probíhalo, byly zámek Valtice, okolí Dalešické přehrady, Nový hrad u Adamova a obora v Moravském Krumlově. (LEGACY)