• ZHODNOTITEL

POHÁDKA, KTERÁ STOJÍ PŘEDEVŠÍM NA LACINÉ TELEVIZNÍ POSTPRODUKCI Hlavní hrdina je nemastný, neslaný. Vlastně jsem mu ani nijak zvlášť nefandil. On tam jenom je. Petra Tenorová mi do rolí princezen také moc nesedí. Alespoň ne pro tento charakter, který většinou princezny mají. Dovedl bych si ji ale určitě představit v roli princezny na hrášku. Čvančarová jako čarodějnice ve vyumělkované sluji mi také moc nesedí. 3D draci jsou bohužel také takový nešvar České televize, který zpravidla nedopadne. Kameraman David Ployhar se snažil, leč je to zbytečné. Lokality a především zámecké interiéry působí poněkud dusivě a temně, ve kterých když se projde Saša Rašilov coby král, působí potom spíš komicky. POHÁDKA ASI ÚPLNĚ NEURAZÍ ALE DO ŽEBŘÍČKU KLASICKÝCH ČESKÝCH (TELEVIZNÍCH) POHÁDEK SE TO ŘADIT NEDÁ.(7.1.2018)

Hohoho... oproti trapnému Duchu nad zlato, je tohle úplný poklad. Nebudu to tu srovnávat (i když se možná místy neubráním), ale bylo to výrazně lepší - mělo to nějakou pointu, příběh, normální dialogy a ne na úrovni desetiletých děcek atd. Líbila se mi kamera, to nádherné světlo mezi listy, herci a jejich výkony byly skvělé, i když teda nevím proč poslední dobou dávají do rolí princů takové nijaké chlapy. A vůbec když se podívá člověk na věk herců princů a věk princezny, tak proč jsou o generaci starší, když tam vystupují zhruba ve stejné věkové kategorii, tak to by mě fakt zajímalo. (Dalo by se spekulovat o tom, jak to bylo skutečně v historii, ale já si aktuálně vybavím případy, kdy králové nebo vládci byli o generaci mladší než jejich nastávající manželky, nebo naopak kdy byli už jako děti zasnoubeni.) No a ten drak, teda pak draci byli uvěřitelní a myslím že dobře trikově zvládnutí... když česká produkce chce, tak prostě dokáže i něco hezkého, dobře natočeného a sympatického. Hrozně se mi líbily záběry přírody a že jich tu bylo - za to plus. Jinak taková poznámka na okraj.. taky vám ten Dracián připomínal i hlasem Jana Čenského? Jinak Rašilov a Čvančarová mi jako královská dvojice dobře sedla.(26.12.2013)

• Gilmour93

Nejslabší princi, máte padáka, aneb sobeckost je jen drobná kaňka na choťově charakteru, obzvláště když nemáte z čeho vybírat.. Chválím hojné využití exteriérů a dračí motiv, jenže postavy, které mají být vtipné, mají vtipné jen jméno a příběhu schází pohádková lehkost, takže když princ Jan během pěti vteřin projde brutálním morálním přerodem (byl by eufemismus říkat tomu vývoj postavy), snadno zlomíte nad sněžným Šmakem definitivně hůl (při závěrečné písní z ní možná uděláte i třísky). A mimochodem, ze subjektivního věku nápadníků královy dcery mě jímala hrůza. Kdo se bude chtít dostat pod princezninu sukni příště? Skopeček?(1.9.2014)

• Stanislaus

K této pohádce jsem se dostal úplně čirou náhodou skrze Youtube, a jelikož jsem neměl nic důležitého na práci, tak jsem ji zhlédnul. Film to nebyl na české poměry špatný a v rámci svého žánru jde o průměrnou záležitost. Postavy nebyly tolik na pěst jako v mnoha jiných českých pohádkách a samotný příběh nebyl také k zahození. Vizuální efekty týkající se draků byly sice viditelně dosti umělé, ale viděl jsem horší, například filmy od společnosti Asylum. Zkrátka snímek, který mě nijak výrazně nepřekvapil, ale ani neurazil.(2.5.2014)

Bylo to lepší než Duch nad zlato, ale to ještě neznamená automaticky výhru. Potěšily mě některé nápady a také málo okoukaní herci, ale některé "detaily" měli domyslet a chybám se vyhnout. Např. Dracius vládne nadpřirozenými silami, všechno ví, ale princeznu musí "řešit analogově", tj. pronásledováním koňmo. Saša má svoji starou na plakátu, ale jeho holka ji nikdy neviděla. Postava vrchní čarodejnice vám evokuje kdysi populární pořad Nejslabší, máte padáka, stačí zavřít oči a poslouchat. Vtipy od Maxmiliána se spíš nevedly a konec made by Flash Barrandov taky není nijak originální (a jistě nebyl ani levnej). Není nad Mrakomorův šermířský souboj.(2.1.2014)

• - Produkce zadala skladateli písničku do finálních titulků. Jako ideální interpret se zdála být Ilona Csáková. Ta se ale zdráhala píseň nazpívat, protože termín jejího druhého porodu byl už velmi blízko. Nakonec souhlasila, písničku nazpívala a pouhých několik dní poté přivedla na svět svého druhého syna. (Roboslav)

• - Petra Tenorová si vyzkoušela i dost nebezpečných situací včetně topení se v Dalešické přehradě. Tam štáb měl pro všechny případy připravených hned několik potápěčů, kteří ji schovaní pod loďkou jistili. (Cucina_Rc)

• - Petr Lněnička, představitel prince Jana, si poslední den jezdeckého kurzu po pádu z koně zlomil levou ruku. Voperovali mu do ní několik drátů, kterými kost spojily. V pohádce to ale není poznat, protože ji díky drátům nemusel mít v sádře. (Cucina_Rc)