• gouryella

Rozhodne povedenejsi nez podobny film s Karle Gottem, ale presto ani herecke vykony (predevsim ten Dohnaluv je dosti smesny) ani samotne pojeti pribehu nemuzou potesit.(25.7.2002)

Posledním celovečerním hraným filmem režiséra Svatopluka Innemanna se otevírá nepříliš početná, přesto však umělecky rozporuplná série adaptací divadelní tvorby obrozeneckého dramatika Josefa Kajetána Tyla. Z tohoto pestrého literárního výběru přežila do dnešních dnů asi už jen pohádková báchorka Strakonický dudák a to zásluhou nedobrovolné povinné školní četby, zbytek byl v lepším případě pozapomenut, v horším nikdy neobjeven. V roce vzniku první filmové úpravy Tylova Strakonického dudáka dosáhla hra jubilejního devadesátého výročí své existence a na repertoárech předních českých divadel stále slavila výrazné úspěchy. Stranou ovšem byla odsunuta jakákoli pieta, naopak byla provedena řada změn, úprav a drobných aktualizací. Zda tento signál vyšel ze strany filmových producentů anebo se jednalo o tvůrčí inovaci režiséra Innemanna se už asi nedozvíme, v každém případě se volnost v tomto případě nevyplatila. Děj je nekonzistentní, jednotlivé linie podivně rozfázovány, o motivech jen cosi v pozadí tušíme. Ničemu nepomáhá ani ryze jevištní nastudování titulních postav Jiřím Dohnalem, Helenou Bušovou, Jaroslavem Gleichem a dalšími s výjimkou perfektně zvládnutého uchopení Vocílkova prášilovství Josefem Grussem, který jinak neměl mnoho příležitostí projevit své herecké umění. Tylova hra je jakousi zvláštní kapitolou v dějinách české kinematografie, protože ač celkem třikrát se v nejrůznějších politických proměnách století rozhodovalo o nové filmové adaptaci, žádná z těch verzí se nestala důstojným pomníkem velikánovi Tylovi a de facto české poctivosti. Spíše naopak. Ironie nebo nešťastná souhra náhod?(29.8.2009)

Ve srovnání s Mixou se i Dohnal překonává, jak by taky ne, byl to jeho kasaštik z divadla.(19.2.2009)

• Mariin

Dobový pohled (1937): Film mohl být lépe zpracován. technicky je hodně nedokonalý, dějově slabý.(26.1.2009)

• kajas

Já nebudu nikdy fanynkou filmů pro pamětníky. Nudné, nesympatické ve všech směrech, herce jsem od sebe v tmavých scénách mnohdy nerozeznala. Dost tragický zážitek.(22.12.2011)

• - Film byl natčoen k 90. výročí napsání divadelní hry z roku 1847, která byla filmu předlouhou. (Karlos80)