• gouryella
  **

  Rozhodne povedenejsi nez podobny film s Karle Gottem, ale presto ani herecke vykony (predevsim ten Dohnaluv je dosti smesny) ani samotne pojeti pribehu nemuzou potesit.(25.7.2002)

 • Marthos
  ***

  Posledním celovečerním hraným filmem režiséra Svatopluka Innemanna se otevírá nepříliš početná, přesto však umělecky rozporuplná série adaptací divadelní tvorby obrozeneckého dramatika Josefa Kajetána Tyla. Z tohoto pestrého literárního výběru přežila do dnešních dnů asi už jen pohádková báchorka Strakonický dudák a to zásluhou nedobrovolné povinné školní četby, zbytek byl v lepším případě pozapomenut, v horším nikdy neobjeven. V roce vzniku první filmové úpravy Tylova Strakonického dudáka dosáhla hra jubilejního devadesátého výročí své existence a na repertoárech předních českých divadel stále slavila výrazné úspěchy. Stranou ovšem byla odsunuta jakákoli pieta, naopak byla provedena řada změn, úprav a drobných aktualizací. Zda tento signál vyšel ze strany filmových producentů anebo se jednalo o tvůrčí inovaci režiséra Innemanna se už asi nedozvíme, v každém případě se volnost v tomto případě nevyplatila. Děj je nekonzistentní, jednotlivé linie podivně rozfázovány, o motivech jen cosi v pozadí tušíme. Ničemu nepomáhá ani ryze jevištní nastudování titulních postav Jiřím Dohnalem, Helenou Bušovou, Jaroslavem Gleichem a dalšími s výjimkou perfektně zvládnutého uchopení Vocílkova prášilovství Josefem Grussem, který jinak neměl mnoho příležitostí projevit své herecké umění. Tylova hra je jakousi zvláštní kapitolou v dějinách české kinematografie, protože ač celkem třikrát se v nejrůznějších politických proměnách století rozhodovalo o nové filmové adaptaci, žádná z těch verzí se nestala důstojným pomníkem velikánovi Tylovi a de facto české poctivosti. Spíše naopak. Ironie nebo nešťastná souhra náhod?(29.8.2009)

 • NinadeL
  ****

  Ve srovnání s Mixou se i Dohnal překonává, jak by taky ne, byl to jeho kasaštik z divadla.(19.2.2009)

 • Mariin

  Dobový pohled (1937): Film mohl být lépe zpracován. technicky je hodně nedokonalý, dějově slabý.(26.1.2009)

 • kajas
  **

  Já nebudu nikdy fanynkou filmů pro pamětníky. Nudné, nesympatické ve všech směrech, herce jsem od sebe v tmavých scénách mnohdy nerozeznala. Dost tragický zážitek.(22.12.2011)

 • - Film byl natčoen k 90. výročí napsání divadelní hry z roku 1847, která byla filmu předlouhou. (Karlos80)