Ruby Sparksová

Romantický / Komedie / Fantasy

USA, 2012, 100 min

Originální scénář, který si pohrává se zajímavou myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby jeden člověk mohl ovládat jiného milovaného člověka. Jako hlavní hrdina spisovatel, který nemá moc zkušeností se vztahy o kterých by mohl psát, hlavně proto, že si své partnerky ve své bohaté představivosti idealizuje, zatím co sobecky přehlíží jejich skutečný charakter a potřeby. Jednu noc se mu zdá sen o skvělé dívce jménem Ruby, do které se platonicky zamiluje a začne o ni psát knihu. Jenže z ničeho nic se mu ta dívka zjeví v domě a zdá se, že je skutečná...Pro mě je to jeden z těch filmů, který mě na začátku příliš nezaujme, takže od něj moc nečekám, ale tím víc mě pak překvapí a dostane silnou druhou polovinou. Zoe Kazan a Paul Dano se k sobě výborně hodí, navíc opravdu dobře hrají a poslední scéna filmu byla moc hezká. Malá Miss Sunshine se mi sice líbila o něco více, ale i tak je Ruby Sparks moc příjemným přírůstkem do žánru nezávislých romantických komedií.(20.2.2013)

Mladý a celkem i prosperující spisovatel Calvin má před sebou velký úkol. Napsat novou novelu, která by navazovala na jeho předchozí úspěšná díla. A správná myšlenka nepřichází. Až po probuzení z jednoho velmi živého snu o krásné a imponující dívce dostává správnou tvůrčí slinu a do svého snu se doslova zamiluje. O to více překvapující je, že se jednoho krásného dne dívka Ruby z čistajasna zjeví v je vlastním bytě a chová se tak, jako by k sobě patřili odjakživa. Jedná se jen o výplod mladíkovy mysli, nebo se dějí v Calvinově životě kouzla? Romantický snímek o vymodlené přítelkyni je v pravdě kouzelný. On totiž skoro vůbec nezabředává do sladkobolných scén, které mají prioritně v divákovi vzbudit přehnané emoce a pocit, že je všechno úplně v háji nebo naopak co nejvíc v pohodě, až to s realitou běžné života nemá nic společného. Místo toho se nám otvírá život sice úspěšného spisovatele, jež navzdory své popularitě se cítí odloučený od společnosti a naprosto bez přátel. Poté, co do jeho života vstupuje svým záhadným způsobem jeho vytoužená přítelkyně, můžeme sledovat další vývoj chování. Mladík totiž zápasí se svou minulostí a svou sebestředností a egoistickou povahou se nakonec stává těžkým oříškem dokonce i pro Ruby. Alfa-omegou celého snímku je jednoznačně tento vztah, do kterého spisovatel díky svým "nadpřirozeným" schopnostem dokáže značně zasahovat. Jestli je to ale dobrý nápad? Vyvrcholení je celkem dramatické, ale na můj vkus ne moc podařené. Myslím si, že na to, jak měl film našlápnuto, to mohlo být řemeslně zpracováno lépe. Ale i tak se rozhodně nejedná o žádný standardní pokus o trapný a v posledních letech tak typický romantický scénář. Oceňuji odvážný a fantaskní nápad, který dovoluje ukázat, co v hercích je. Herci jsou šikovní, neokoukaní a především dívka má své vlastní osobní "kouzlo". A tak, i když je snímek napůl mysteriózní a fiktivní, přesto zobrazuje realitu vztahu tisíckrát lépe, než kdejaká jiná obyčejná romantická komedie.(27.10.2012)

Kdyby tam nehrál mě naprosto nesympatický Paul Dano, tak by to bylo ještě lepší. Ono se na film blbě dívá, když se vám protiví hlavní hrdina, nechat mu ale musím, že se role zhostil bravůrně. To jo. No co se týče zbytku filmu, tak byl skvělý. Hlavně samozřejmě námět člověku vyrazil dech a byla jsem zvědavá, jak ten konec právě vyřeší, ale povedlo se to na jedničku. Zoe Kazan jsem zatím v moc věcí neviděla, každopádně, to, že si napsala scénář mě udivilo a tleskám ji.(5.6.2013)

Tvůrci mé nejoblíbenější americké indie komedie Little Miss Sunshine přišli s novou povedenou americkou indie komedií. Ruby Sparks je originální (do jisté míry - podobný nápad už byl použit minimálně ve Forsterově Horší už to nebude), zábavný a příjemně plynoucí film. Škoda ale, že režijní dvojice neměla dost velké koule na to, aby film utnula asi deset minut před koncem. V takovém případě bych byl asi nadšen, vyznění filmu by bylo velice silné, byť ne romanticky-komediální. Takto jen spokojenost.(16.11.2012)

O tom, že to čo si človek vysníva a prípadne aj splní, nemusí byť nutne pre neho aj to najlepšie. Ďalšia z dlhého radu veľmi príjemných, pozitívne naladených romantických komédií. Navyše snímok oproti iným filmom podobného razenia disponuje pomerne originálnym, umným námetom, ktorý je šikovne rozvinutý do pútavejšieho scenára, čo je samozrejme veľkou výhodou. 75/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman.(9.2.2016)

• - V jedné hodině a třiadvacáté minutě se Ruby (Zoe Kazan) doma převléká a má modrou podprsenku, přestože měla v předchozí scéně u bazénu růžovou, pruhovanou. (Megalomaniac)

• - Autorka scénáře Zoe Kazan se při psaní inspirovala mýtem o Pygmalionu a filmem Purpurová růže z Káhiry (1985). (Zdroj: Cinema) (Terva)

• - Vo filme zaznie aj odkaz na knihu “Veľký Gatsby“, podľa ktorej bol natočený film The Great Gatsby (2013). (Johnny.ARN)