Ruby Sparksová

Romantický / Komedie / Fantasy

USA, 2012, 100 min

Mladý a celkem i prosperující spisovatel Calvin má před sebou velký úkol. Napsat novou novelu, která by navazovala na jeho předchozí úspěšná díla. A správná myšlenka nepřichází. Až po probuzení z jednoho velmi živého snu o krásné a imponující dívce dostává správnou tvůrčí slinu a do svého snu se doslova zamiluje. O to více překvapující je, že se jednoho krásného dne dívka Ruby z čistajasna zjeví v je vlastním bytě a chová se tak, jako by k sobě patřili odjakživa. Jedná se jen o výplod mladíkovy mysli, nebo se dějí v Calvinově životě kouzla? Romantický snímek o vymodlené přítelkyni je v pravdě kouzelný. On totiž skoro vůbec nezabředává do sladkobolných scén, které mají prioritně v divákovi vzbudit přehnané emoce a pocit, že je všechno úplně v háji nebo naopak co nejvíc v pohodě, až to s realitou běžné života nemá nic společného. Místo toho se nám otvírá život sice úspěšného spisovatele, jež navzdory své popularitě se cítí odloučený od společnosti a naprosto bez přátel. Poté, co do jeho života vstupuje svým záhadným způsobem jeho vytoužená přítelkyně, můžeme sledovat další vývoj chování. Mladík totiž zápasí se svou minulostí a svou sebestředností a egoistickou povahou se nakonec stává těžkým oříškem dokonce i pro Ruby. Alfa-omegou celého snímku je jednoznačně tento vztah, do kterého spisovatel díky svým "nadpřirozeným" schopnostem dokáže značně zasahovat. Jestli je to ale dobrý nápad? Vyvrcholení je celkem dramatické, ale na můj vkus ne moc podařené. Myslím si, že na to, jak měl film našlápnuto, to mohlo být řemeslně zpracováno lépe. Ale i tak se rozhodně nejedná o žádný standardní pokus o trapný a v posledních letech tak typický romantický scénář. Oceňuji odvážný a fantaskní nápad, který dovoluje ukázat, co v hercích je. Herci jsou šikovní, neokoukaní a především dívka má své vlastní osobní "kouzlo". A tak, i když je snímek napůl mysteriózní a fiktivní, přesto zobrazuje realitu vztahu tisíckrát lépe, než kdejaká jiná obyčejná romantická komedie.(27.10.2012)

Slušné, ale od tvůrců Malé Miss Sunshine jsem čekal o třídu lepší podívanou!! Nemyslím si, že bych byl až takovým cynikem, ale tahle indie vztahovka postrádá lehkost a soudržnost výše uvedeného filmu. První housle tu hraje tvůrčí krize zakomplexovaného mladíka, který před dlouhými deseti lety ohromil kriticky ceněným románem. Teď se trápí, nemá přátele, navštěvuje psychiatra a z donucení se potí v posilovně po boku svého bratra. V tu chvíli mu do života vstoupí Ruby. Což by určitě nevadilo, kdyby nebyla oživlou fiktivní postavou z jeho právě vznikajícího románu. Netuším, co celé ty roky dělalo režijní duo Jonathan Dayton a Valerie Faris, ale je vidno, stejně jako ústřední hrdina i oni lehce zápasili se svým druhým dítkem. Chytrý nápad se nezužitkuje, jak by mohl (scénář vyšel z pera samotné představitelky Ruby, rusovlasé Zoe Kazan), protože (přiznejme si) v určitých pasážích potřeboval pevnější režijní uchopení. Ač to tak možná nevypadá, Ruby Sparks se nakonec vydává na cestu moderní vztahovky, která je sice místy plodná, ale o vztazích toho příliš neví – a koncovce (stejně jako zbytečné návštěvy rodiny) se tvůrci vážně mohli obloukem vyhnout. Milé, příjemně plynoucí, ale pořád jen na tři slušné hvězdy!!(17.2.2013)

• Flakotaso

Mělo to náběh na něco docela zajímavého a originálního, ale zhruba po polovině se ztratí tempo a scénář začne zabředávat do čím dál otravnějších klišé. Posledních dvacet minut už nezbývá než čekat, kolik "závěrečných" scén je ještě připraveno. Jinak je to docela čistě natočené, režisérská dvojice má řemeslo indie filmů v ruce, ale nejlepší na celé Ruby Sparks je (bohužel) dvojice Annette Bening a Antonio Banderas - nesympatická Zoe Kazan (roli femme fatale si mohla jako autorka scénáře napsat opravdu jenom sama) a prvoplánově obsazený Paul Dano opravdu příliš nefungují.(20.1.2014)

Príjemná vzťahovka klasického strihu so stále prekvapivo originálnym námetom a celkom fajn hercami, ktorá však nedosahuje vyššej kvalitatívnej úrovne kvôli absencii čohokoľvek hlbšieho. Motív tvorca a jeho výtvor tu už síce bol, no stále to nie je prevarená téma a dá sa z nej čerpať, lenže Ruby Sparks len kĺže po povrchu, hádže sem tam nejaký vtip a dramatickejšia časť prichádza až v posledných 20 minútach filmu - keby toto bolo roztrúsené v celom filme, jednoznačne by mu to pomohlo. Paul Dano sa ukazuje ako nádejný talent, čo ostatne potvrdil už v tohtoročnom Zmiznutí s Hughom Jackmanom.(6.1.2014)

She came to me wholly herself, I was just lucky enough to be there to catch her. Z Ruby Spark mohl být na jednu stranu celkem originální, lahůdkový, vztahový horor, což duo Dayton&Faris dokazují jednou skvěle nasvícenou a dobře mířenou scénou, ale za sebe jsem rád, že je z ní neotřepaná romantická komedie, které možná ke konci dochází dech, ale díky předchozí hodině jí leccos odpustíte. Pravdivé! Skutečné! Láska na první pohled! Little Miss Sunshine nebyla jen náhoda!(5.1.2013)

• - Psík Scotty je plemeno psa Border teriéra. Toto plemeno sa vyznačuje svojimi priateľskými a spoločenskými vlastnosťami, no vo filme je spomenuté, že Scotty má strach z ľudí. (Spranger)

• - Predstavitelia Ruby (Zoe Kazan) a Calvina (Paul Dano) tvoria pár aj v súkromí. (milealelia)

• - Pracovným označením filmu bol názov He Loves Me. (MikaelSVK)