Ruby Sparksová

Romantický / Komedie / Fantasy

USA, 2012, 100 min

Originální scénář, který si pohrává se zajímavou myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby jeden člověk mohl ovládat jiného milovaného člověka. Jako hlavní hrdina spisovatel, který nemá moc zkušeností se vztahy o kterých by mohl psát, hlavně proto, že si své partnerky ve své bohaté představivosti idealizuje, zatím co sobecky přehlíží jejich skutečný charakter a potřeby. Jednu noc se mu zdá sen o skvělé dívce jménem Ruby, do které se platonicky zamiluje a začne o ni psát knihu. Jenže z ničeho nic se mu ta dívka zjeví v domě a zdá se, že je skutečná...Pro mě je to jeden z těch filmů, který mě na začátku příliš nezaujme, takže od něj moc nečekám, ale tím víc mě pak překvapí a dostane silnou druhou polovinou. Zoe Kazan a Paul Dano se k sobě výborně hodí, navíc opravdu dobře hrají a poslední scéna filmu byla moc hezká. Malá Miss Sunshine se mi sice líbila o něco více, ale i tak je Ruby Sparks moc příjemným přírůstkem do žánru nezávislých romantických komedií.(20.2.2013)

Zdaleka ne romantická komedie, ale zato slušná metafora jednoho z aspektů milostného vztahu, kdy na sebe dva vzájemně působí, vzájemně se "přepisují". (A pravda je, že jsou k tomuhle přepisování asi náchylnější ženy.) K nalezení jsou také další vztahové stereotypy - majetnický chlap, hysterická a nerozhodná ženská... Ale kromě jedné, dusivě dramatické scény, neobsahuje Ruby Sparks takřka nic, čím by se vyšvihla z vod lehkého nadprůměru.(2.4.2013)

• mat.ilda

Mno, nechtěla bych vidět to složení obyvatelstva, kdyby si muži mohli své partnerky vybájit k zhmotnění stejně, jako trouba Calvin - asi něco na způsob zhýralého Stepfordu? Originální nápad se ve vcelku úmorném provedení ne zrovna šťastně vyjádřil ke všemu, co dávno víme, a přesto se podle toho nechováme - totiž že každý vztah zevšední, když o něj přestaneme pečovat... nebo jinak, musí se na něm neustále provádět korektury, avšak natolik citlivě, aby nedošlo k manipulaci, nechat jej přirozeně plynout a přitom naslouchat, jinak se lehce může stát, že ten druhý prostě zmizí... Zajímavě vygradovaná poslední třetina už neměla sílu zachránit předchozí liknavost vztahového mudrování pod záminkou tvůrčí krize, tím míň Paul Dano jako intelektuální blbeček.(9.11.2014)

Ja som od začiatku pristupoval k Ruby Sparks ako k scenáristickému dielu mladej herečky Zoe Kazan. Čiže som sledoval, čo má na srdci mladé, ambiciózne dievča a akým štýlom to chce predať svetu. Priniesla nám celkom originálny mystery príbeh, pri ktorom neviete, čo bude nasledovať o päť minút a je to asi hlavne tým, že scenár napísala žena, pretože v opačnom prípade by sa jednalo samozrejme o veľmi luxusné porno:). Možno si mohla Zoe pri písaní vysniť na pomoc svojho slávneho deda a opýtať sa ho, čo robí jeho filmy tak nesmrteľnými a možno by jej výtvor nebol "iba" príjemným prekvapením, ktoré sa ale v mysliach širšieho obecenstva neuhniezdi natrvalo podobným spôsobom, ale Eliaove filmy. Občas trošku totiž cítiť z Ruby prílišnú ambicióznosť a vyumelkovanosť, podobne, ako sa na konci filmu vyjadruje Ruby ku Calvinovej knihe. Mimochodom, plagát k filmu je geniálny a jedná sa o horúceho kandidáta na americké nezávislé leto na čt 2. Ako hovorí jedna postava o silných debutových albumoch nezávislých kapiel a ich slabších nasledovníkoch, tak si musíme počkať aj na nasledovníka z pera Zoe a dúfať, že nezapadne, poprípade dopadne ešte istejšie.(4.3.2013)

Keď už bola vôľa kopírovať Stanger than Fiction, mohol sa toho chytiť nejaký poriadny cynický moralizátor. Takto je to celé na polceste. Nápad, že "čo by sa stalo, ak by sme mohli manipulovať s partnerom, aby robil, čo chceme" je naplno využitý len v jednej jedinej scéne, zvyšok je klasická indie romantická komédie ozvláštnená o úvahy o Salingerovi, písaní a sebaláske. Radšej by som to videl ako temnú satiru. 7/10(6.3.2013)