Crulic - Cesta na onen svět

Rumunsko / Polsko, 2011, 73 min

Anca Damian

Anca Damian

Piotr Dziubek

Viděl jsem spoustu animovaných filmů, stejně jako spoustu autobiografických zpovědí. Kombinaci obojího ale ještě nikdy. To, čemu jsem zpočátku příliš nevěřil, ve mně nakonec zanechalo hlubokou stopu. Především díky závěru, kdy za Crulice celé kino při sledování titulků drželo symbolickou minutu ticha. Těžko soudit, jak všechno bylo ve skutečnosti, když se film svým způsobem na konci zpochybňuje a když nebylo dovysvětleno několik důležitých faktů, přesto bych si dovolil do placu nadhodit myšlenku, že nežli boj pasivní, je myslím mnohem nadějnější boj aktivní.(24.5.2012)

Předně je třeba říct, že Crulic není dokument, ale převyprávění skutečných událostí z perspektivy mrtvého (!) hlavního hrdiny. Animace má ve filmu několik funkcí: (1) svojí flexibilitou kondenzuje vyprávění do relativně krátké stopáže a co se týče prezentace faktů pomáhá k zpřehlednění, (2) vytváří subjektivizovaný prostor, ve kterém Crulicův osud získává fikční, takřka kafkovské parametry, (3) depolitizuje celou kauzu a od "autentického" rozkrývání zkorumpovaného systému současného Polska, potažmo EU (tj. to, co standardně dělají dokumenty), směřuje k empatickému soucítění s osobním příběhem docela obyčejného člověka, jehož nepodstatnost je dále posilována jeho doslovnou "průhledností" (v rámci animace). S tím posledním (depolitizace) bych měl normálně problém, ale když se na snímek dívám jako na zajímavý ozvláštňující pokus o zavedení subjektivní vypravěčské perspektivy do dokumentárního základu, tak mi to příliš nevadí. Ostatně když si uvědomíme, že režisérčin chystaný film (A Very Unsettled Summer) je "pirandellovský" příběh o moci vyprávění a fikce, v němž si hlavní hrdina uvědomuje, že je pouhou smyšlenou postavu, je pro tohle čtení Crulica ještě pádnější důvod.(21.10.2012)

• kirmakX6on

no jo, jestli to byla pravda, tak je to fakt hrozný, co se v 21. století může v Polsku stát. Tento příběh plný nespravedlnosti a opovrženíhodného ignorantství a zlovůle však mohl být převyprávěn během 10 minut, víc děje neobsahuje. Zpočátku diváka upoutá netradiční vizualizace a stylizace, avšak po 10 minutách si člověk zvykne a začne se spíš zajímat, proč se dozvídá plno nezajímavých hloupých informací o průměrném životě jakéhosi Rumuna -- asi v polovině se to konečně dozví (tam je těch cca 10-15 dějově zajímavých minut), ale zbytek je už jen nuda, nuda...extrémní nuda. Film o ničem. A taky k ničemu. Co se stalo po odvysílání toho filmu -- byl někdo zpětně potrestán? Proběhly nějaké protesty? Nikoliv..takže to byl film k ničemu: Crulicovi nepomohl, Polsko nezměnil a diváka jen otrávil a unudil. Celkově: 30%.(3.5.2013)

Desivosť obrazu skutočnej bezvýznamnosti jedinca v spoločnosti, kde ho anonymný systém nemilosrdne zomelie, kde je spravodlivosť iba prázdne slovo a ľahostajnosť konkrétnych ľudí k osudu "nejakého obyčajného rumuna" sa obhajuje splnením všetkých zákonných povinností. Desivé je, že to nie je fikcia. A desivé je, že sa to tak skoro nezmení. Kolektívna slepota k osudu jediného človeka.(15.11.2015)

Zajímavá forma, minimálně pro dokument, která je podle mého názoru celkově přínosnější než příběh, který je nám sdělován, i když to není příběh nudný, není to příběh muže, který by neměl co říct. Propojení dokumentu, animovaného filmu, a v podstatě fabulovaných myšlenek, jsou prvky, které více a rozmazaněji propojují realitu a výmysl.(20.10.2016)