poster

Einstein

Dokumentární / Životopisný

USA, 2008, 90 min

Režie:

Philip Shane

Komentáře uživatelů k filmu (16)

 • GilEstel
  ****

  Poměrně zdařilý dokument o nejslavnějším a nejúspěšnějším vědci 20. století. Děj postupuje chronologicky od dětství až po zveřejnění obecné teorie relativity a následnému jejímu ověřování při zatměních Slunce, které se potýkalo s problémy. Od těžkých počátků na patentovém úřadě, kdy Einstein nemohl dostat práci na žádné univerzitě až po získání Nobelovy ceny a světové slávě. Prostor je věnován i Einsteinovu pacifistickému postoji během První světové války a problémům v manželství. Za pozornost stojí postoje vědecké veřejnosti, která nechtěla Einsteinovy revoluční myšlenky přijímat a též vztahy s jeho kolegy vědci např. Maxem Planckem. Úspěchům roku 1905 je věnováno asi 15minut. Většina času se ale točí skutečně jen kolem relativity, problémům s jejím ověřováním a matematickým dokazováním. A je tomu dobře, protože právě toto je Einsteinovo hlavní dílo. Je ale veliká škoda, že dokument zcela ignoruje posledních 20 let života a Druhou světovou válku. Ony marné snahy génia sjednotit kvantovou fyziku s teorií relativity do jedné univerzální teorie. Snahy splnit si ten klukovský sen a popsat celý svět jednou rovnicí. Věc, která se dodnes nikomu nepodařila.(5.9.2016)

 • teutates
  ***

  Konečně jsem alespoň trochu "pochopil" princip všeobecné teórii relativity. 7/10(7.12.2015)

 • kaposlav
  ***

  Čakal som skôr prierez celým životom Alberta Einsteina a ono to bolo viacmenej len o teórii relativity a o všetkom čo sa okolo nej točilo. Film v podstate končí niekde v roku1922 a potom letmo v priebehu pár sekúnd sa dostaneme do roku 1955, kedy Albert zomiera. O druhej svetovej vojne a okolo toho nič, čo ma sklamalo.(27.11.2014)

 • Wiikii
  *****

  V tomto dokumentu zjistíte mnohé. Jaký Albert Einstein byl, jak vnímal první světovou válku, jaké byly jeho začátky či problémy v jeho teoriích, které se snažil vyřešit. Rozhodně doporučuji shlédnout. .... HODNOCENÍ: 95% (5*)(27.12.2013)

 • MurielRezek
  *****

  Výborný dokument o tápání, pochybnostech a věčných otázkách A.Einsteina na to, jak funguje svět. Film líčí i životní osudy mladého záletníka, který bezpochyby oplýval velkým kouzlem osobnosti. Albert Einsten miloval ženy... Možná, že i někde v Čechách žijí Einsteinova vnoučata. Dnes je to 135 let, co se bořič mýtů, velký humanista a génius narodil.(14.3.2014)

 • Heero
  *****

  Dokument nejdříve vyprávý o začátcích a životě Alberta Einsteina a posléze o tom, jak Albert přišel na teorii relativity. Dokument též vyobrazuje úskalí, která musel Albert překonat na jeho cestě za dokazováním teorie relativity napříč první světovou válkou. Jeho teorie je tu i celkem hezky vysvětlena, tak že ji pochopí i laik.(7.1.2016)

 • Honzeek95
  ****

  Tento dokument by se měl jmenovat spíš "Obecná teorie relativity". Je to defacto jen o ní. Život Einsteina je zde jen mírně nastíněn a to jen do nějakého roku 1921, kdy získal Nobelovu cenu. Zrovna věcí, na které jsem se těšil nejvíce, a to reakce Einsteina na Norimberské zákony, druhou světovou válku a jeho pozdější citace, jsem se nedočkal.(28.3.2014)

 • Fujara777
  ****

  ÁNO: Tak takto to teda je s tým Albertom jedným nepodareným. Tri rozmery mu boli málo. Inak, mám rád teoretického fyzika a populátora vedy menom Michio Kaku, preto som rád, že je aj v tomto filme. Michio vie veci pekne pripodobniť a zjednodušiť ich pochopenie, čo pri Albertových rovniciach treba. Okrem fyziky sa tu dozvedáme aj o Einsteinovom osobnom živote, o ktorom som doposiaľ vedel ozaj málo. NIE: Absolútny súhlas s používateľom kaposlav. Film končí v rozprávaní o Einsteinovom živote priskoro.(20.1.2015)

 • Arsenal83
  ****

  Komplexné dielko o veľkom človeku nielen svojej doby. Einstein bol nekonvekčný na poli vedeckom, ale aj svojim zovňajškom a životným štýlom. Tu máme vysvetlenie, ako sa vlastne dostal k tomu všetkému, čo dokázal, ale aj jeho súkromný život, ktorý bol tiež neraz turbulentný. Hlavným obsahom je samozrejme teória relativity, ktorá je ozaj niečim nevšedným a núti aj bežného človeka zamyslieť sa nad celkovým svetom a vesmírom okolo seba, ako to vlastne funguje? Stále však ešte platia Sokratove slová: Viem, že nič neviem...(22.4.2016)

 • Murysek
  ****

  Povedený dokument, poutavé vyprávění o vyjímečné osobě, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o pozadí vzniku/ověření obecné teorie relativity, stručnou historii jsem již znal z knih Stehena Hawkinga, ale zde to bylo rozebráno o něco podrobněji a k tomu další informace ze života velikána jehož jméno se stalo synonymem génia. Bohužel mi ale nejvíce utkvěla v hlavě otřesná věta z části dokumentu o neúspěšném pokusu ověření obecné teorie relativiti v Krymu na počátku druhé světové války E. Freundlichem: "Srdce začíná bušit buch-buch, buch." :D(5.10.2016)

 • Dextwer
  ****

  Moje hodnocení: 75%(2.3.2014)

 • HennessyVSOP
  *****

  Parádní dokument, jak provedením, tak obsahově. Zaměřeno na obecnou teorii relativity, obsahuje spoustu dobových fotek a videí, jinak rozhovory s dnešními fyziky a dalšími vědci. 90 minut je akorát, doporučuji.(26.3.2012)

 • Desmi
  ****

  Celkový životní příběh jednoho z nejslavnějších géniů. V dokumentu najdete vše z Einsteinova života, včetně jeho vztahů s manželkou, dětmi, svou prací a kariérou i přáteli. Pro mě až příliš podrobný dokument.(11.8.2014)

 • kolly13
  ****

  Spektakulárnější typ dokumentu s mnoha životními obraty asi největšího projevšího se vědátora planety.(9.10.2016)

 • surfmeda
  *****

  Velice kvalitně zpracovaný dokument, který se pochopitelně nejvíc zaměřuje na jeho slavnou Obcnou teorii relativity. Popisuje zde jeho působení na patentovém úřadě a jeho hlavní problémy při tvoření této převratné teorie. Životopisná fakta a osobní problémy zde však hrají jen druhořadou roli a nepopisují jeho celou pouť životem, což je pochopitelné vzhledem k délce pořadu. Ja bych ale Einsteinovi věnoval klidně celou sérii dokumentů, protože si to tento geniální velikán vědy zcela nepochybně zaslouží.(20.3.2012)

 • Lazy87
  ****

  Jojo, dneska jsem to asi viděl.(14.4.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace