Einstein

Dokumentární / Životopisný

USA, 2008, 90 min

Philip Shane

Poměrně zdařilý dokument o nejslavnějším a nejúspěšnějším vědci 20. století. Děj postupuje chronologicky od dětství až po zveřejnění obecné teorie relativity a následnému jejímu ověřování při zatměních Slunce, které se potýkalo s problémy. Od těžkých počátků na patentovém úřadě, kdy Einstein nemohl dostat práci na žádné univerzitě až po získání Nobelovy ceny a světové slávě. Prostor je věnován i Einsteinovu pacifistickému postoji během První světové války a problémům v manželství. Za pozornost stojí postoje vědecké veřejnosti, která nechtěla Einsteinovy revoluční myšlenky přijímat a též vztahy s jeho kolegy vědci např. Maxem Planckem. Úspěchům roku 1905 je věnováno asi 15minut. Většina času se ale točí skutečně jen kolem relativity, problémům s jejím ověřováním a matematickým dokazováním. A je tomu dobře, protože právě toto je Einsteinovo hlavní dílo. Je ale veliká škoda, že dokument zcela ignoruje posledních 20 let života a Druhou světovou válku. Ony marné snahy génia sjednotit kvantovou fyziku s teorií relativity do jedné univerzální teorie. Snahy splnit si ten klukovský sen a popsat celý svět jednou rovnicí. Věc, která se dodnes nikomu nepodařila.(5.9.2016)

Konečně jsem alespoň trochu "pochopil" princip všeobecné teórii relativity. 7/10(7.12.2015)

Čakal som skôr prierez celým životom Alberta Einsteina a ono to bolo viacmenej len o teórii relativity a o všetkom čo sa okolo nej točilo. Film v podstate končí niekde v roku1922 a potom letmo v priebehu pár sekúnd sa dostaneme do roku 1955, kedy Albert zomiera. O druhej svetovej vojne a okolo toho nič, čo ma sklamalo.(27.11.2014)

V tomto dokumentu zjistíte mnohé. Jaký Albert Einstein byl, jak vnímal první světovou válku, jaké byly jeho začátky či problémy v jeho teoriích, které se snažil vyřešit. Rozhodně doporučuji shlédnout. .... HODNOCENÍ: 95% (5*)(27.12.2013)

Výborný dokument o tápání, pochybnostech a věčných otázkách A.Einsteina na to, jak funguje svět. Film líčí i životní osudy mladého záletníka, který bezpochyby oplýval velkým kouzlem osobnosti. Albert Einsten miloval ženy... Možná, že i někde v Čechách žijí Einsteinova vnoučata. Dnes je to 135 let, co se bořič mýtů, velký humanista a génius narodil.(14.3.2014)

Dokument nejdříve vyprávý o začátcích a životě Alberta Einsteina a posléze o tom, jak Albert přišel na teorii relativity. Dokument též vyobrazuje úskalí, která musel Albert překonat na jeho cestě za dokazováním teorie relativity napříč první světovou válkou. Jeho teorie je tu i celkem hezky vysvětlena, tak že ji pochopí i laik.(7.1.2016)

Tento dokument by se měl jmenovat spíš "Obecná teorie relativity". Je to defacto jen o ní. Život Einsteina je zde jen mírně nastíněn a to jen do nějakého roku 1921, kdy získal Nobelovu cenu. Zrovna věcí, na které jsem se těšil nejvíce, a to reakce Einsteina na Norimberské zákony, druhou světovou válku a jeho pozdější citace, jsem se nedočkal.(28.3.2014)

ÁNO: Tak takto to teda je s tým Albertom jedným nepodareným. Tri rozmery mu boli málo. Inak, mám rád teoretického fyzika a populátora vedy menom Michio Kaku, preto som rád, že je aj v tomto filme. Michio vie veci pekne pripodobniť a zjednodušiť ich pochopenie, čo pri Albertových rovniciach treba. Okrem fyziky sa tu dozvedáme aj o Einsteinovom osobnom živote, o ktorom som doposiaľ vedel ozaj málo. NIE: Absolútny súhlas s používateľom kaposlav. Film končí v rozprávaní o Einsteinovom živote priskoro.(20.1.2015)

Komplexné dielko o veľkom človeku nielen svojej doby. Einstein bol nekonvekčný na poli vedeckom, ale aj svojim zovňajškom a životným štýlom. Tu máme vysvetlenie, ako sa vlastne dostal k tomu všetkému, čo dokázal, ale aj jeho súkromný život, ktorý bol tiež neraz turbulentný. Hlavným obsahom je samozrejme teória relativity, ktorá je ozaj niečim nevšedným a núti aj bežného človeka zamyslieť sa nad celkovým svetom a vesmírom okolo seba, ako to vlastne funguje? Stále však ešte platia Sokratove slová: Viem, že nič neviem...(22.4.2016)

Povedený dokument, poutavé vyprávění o vyjímečné osobě, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o pozadí vzniku/ověření obecné teorie relativity, stručnou historii jsem již znal z knih Stehena Hawkinga, ale zde to bylo rozebráno o něco podrobněji a k tomu další informace ze života velikána jehož jméno se stalo synonymem génia. Bohužel mi ale nejvíce utkvěla v hlavě otřesná věta z části dokumentu o neúspěšném pokusu ověření obecné teorie relativiti v Krymu na počátku druhé světové války E. Freundlichem: "Srdce začíná bušit buch-buch, buch." :D(5.10.2016)

Moje hodnocení: 75%(2.3.2014)

Parádní dokument, jak provedením, tak obsahově. Zaměřeno na obecnou teorii relativity, obsahuje spoustu dobových fotek a videí, jinak rozhovory s dnešními fyziky a dalšími vědci. 90 minut je akorát, doporučuji.(26.3.2012)

Celkový životní příběh jednoho z nejslavnějších géniů. V dokumentu najdete vše z Einsteinova života, včetně jeho vztahů s manželkou, dětmi, svou prací a kariérou i přáteli. Pro mě až příliš podrobný dokument.(11.8.2014)

Spektakulárnější typ dokumentu s mnoha životními obraty asi největšího projevšího se vědátora planety.(9.10.2016)

Velice kvalitně zpracovaný dokument, který se pochopitelně nejvíc zaměřuje na jeho slavnou Obcnou teorii relativity. Popisuje zde jeho působení na patentovém úřadě a jeho hlavní problémy při tvoření této převratné teorie. Životopisná fakta a osobní problémy zde však hrají jen druhořadou roli a nepopisují jeho celou pouť životem, což je pochopitelné vzhledem k délce pořadu. Ja bych ale Einsteinovi věnoval klidně celou sérii dokumentů, protože si to tento geniální velikán vědy zcela nepochybně zaslouží.(20.3.2012)

Jojo, dneska jsem to asi viděl.(14.4.2017)