Zimnice

Á köldum klaka

Zimnica

Komedie / Drama / Road movie / Mysteriózní

Island / Japonsko / USA / Dánsko, 1995, 83 min

Tak tento film se mnou opravdu zamával. Vizuálně dokonalé dílo doslova prošpikované úchvatnými záběry islandské krajiny. Kamera určitě není jediným důvodem, proč tento film hodnotím jako nejlepší z Fridrikssonovi dosavadní tvorby, kterou mám velice rád. Úchvatný příběh japonského úředníka, který odjíždí na Island vykonat obřad za své mrtvé rodiče - cesta plná sebepoznání a obrovského odhodlání.(16.7.2007)

Zaujímavé spojenie Islandu a Japonska, krajín na prvý pohľad tak rozdielne ale v istom slova zmysle podobne. Prekvapilo ma a zároveň aj potešilo že to celé malo akýsi nádych cestopisu, keďže mam pre Island istú slabosť. Aj keď samotný dej nebol nijak zvlášť brilantný, atmosféra a akási pohoda ktorá po celí čas v tomto snímku panuje je priam očarujúca.(16.12.2010)

Pokud věříte na skřítky a vřeštivé hlasy islandských neviditelných sirén, je tento film pro vás právě jako stvořený... Když si k němu přidáte zimou přes závěje klopýtajícího Japonce, jenž sem přijede vykonat pohřební rituál za své tragicky zemřelé rodiče, je o zábavu postaráno. U filmu mě kolikrát napadlo, jak jsou si ostrovní národy v lecčems podobné... Aspoň v té určité kulturní homogennosti, jež často vychází z jejich přírodní i přirozené izolace... Škoda, že tento film u nás ještě nikdo nevydal na DVD. Nebo že by už ano? Je to tak dva roky zpátky, co jsem ho sháněla... S odstupem pár let potvrzeno, ne nikdo tento film u nás zatím nevydal, takže jsem si ho nakonec nechala dovézt přímo z Islandu jednou dobrou duší... Budiž jí jsou trollové příjemně nakloněni za tento skvělý počin:-)(24.6.2009)

Fridrik Thor Frikriksson tymto natocil svoj suverenne najlepsi fiilm - o japonskom uradnikovi, ktory navstvivil Island, a riesi tu svojich rodicov. Obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, k tomu nadherna, drsna, a dost surova islandska priroda, rezisersky vycibrene. Nie je tu ani jeden strhujucejsi okamih, skor nieco pre artove hnedopichy : 100 %(21.11.2017)

Zvláštní a zajímavá road movie, kde se Hirato setkával s různými situacemi od sběratelky pohřbů, které objíždí fotit, country zastávky až třeba k poznání toho, co je Brennivin. Nezáviděla jsem mu jeho dlouhou cestu v té třeskuté zimě přes Island, ale jeho odhodlání splnit slib daný dědečkovi, pohřbít své rodiče tradičním japonským způsobem. Mrazivý, studený, ale lidsky teplý Island, kde je víc ovcí než lidí. Já bych to pak osobně vzala zkratkou na tu Havaj.(16.11.2015)

• - Natáčelo se na Islandu a v Japonsku. (Cheeker)