Naši Němci a jejich Češi (TV film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2011, 26 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

• Volodimir2

Neviem, ale mám pocit, že sa táto téma v tomto dokumente veľmi zjednodušuje. Samozrejme, že nemecká strana prevzala zodpovednosť za Mníchov a vyháňanie Čechov zo Sudet, za rozbitie a obsadenie republiky. Ak by neexistovala tato časť histórie, neboli by ani ďalšie dôsledky. Na druhej strane Československa strana prevzala zodpovednosť za povojnové vyháňanie, vyvlastňovanie sudetských Nemcov z vtedajšieho Československa. Výborní Českí aj Slovenskí režiséri natočili spústu pekných filmov o excesoch v pohraničí: Ves v pohraničí, 1948; Adelheid,1969; Drsná planina,1979; Zánik samoty Berhof,1983; Kúzelníkov návrat, 1984; Masaker na Švédskych valoch,2000; Noc na Švédskom vale, 2006; Božia dúha,2007; Kde sa valia kamene,2007; Povedz, kde tí mŕtvi sú,2010; Zabíjanie po česky, 2010; Habermanov mlyn,2010; 7 dní hriechu,2012. Ale na druhej strane koľko kvalitných filmov bolo natočených o násilí v československom pohraničí zo strany sudetských Nemcov??? Vojnový stav s Nemeckom ukončil 3. februára 1955 vtedajší prezident Antonín Zápotocký.(14.7.2015)