The Stand (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2020–2021, 8 h 30 min (Minutáž: 49–65 min)

Tvůrci:

Josh Boone

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Marsden, Jovan Adepo, Whoopi Goldberg, Amber Heard, Brad William Henke, Daniel Sunjata, Owen Teague, Greg Kinnear, Marilyn Manson, Odessa Young, Henry Zaga, Alexander Skarsgård, Michel Issa Rubio, Hamish Linklater, Eion Bailey, Nicholas Lea, Cameron McDonald, Jennifer-Juniper Angeli, J.K. Simmons, Curtiss Cook Jr., Spencer Drever, Harrison MacDonald, Veena Sood, Jesse Stanley, Katherine McNamara, Irene Bedard, Olivia Cheng, Nyla Alleyne, TJ Kayama, Kim Kondrashoff, Isla Crerar, Briar Diallo, Alexis Paige Dixon, Nat Wolff, Gabrielle Rose, Heather Graham, Reese Alexander, Primo Allon, Miles Chalmers, Darren Dolynski, Jeremy Jones, Jenny Mitchell, Luvia Petersen, Danny Wattley, Natalie Martinez, Fiona Dourif, Mark Gibbon, Lissa Neptuno, Seth Whittaker, Angus Sampson, Bruce Blain, Lisa Chandler, Ezra Miller, Clifton Collins Jr., Paul Jarrett, Sunita Prasad, Jason Burkart, Kendall Joy Hall, Kristy Dawn Dinsmore
  • jarmil8

Seriál uvízl v nějakém jiném období, ale budoucnost to tedy není. Události se dějí na přeskáčku, často bez zjevných souvislostí, prostě se dějí. Nakonec ani nechápu, proč jdou hrdinové slepě na smrt, protože to jedna paní řekla - ale to je jenom ukázka, jak to celé nefunguje. Vztahy mezi postavami jsou nedokreslené a nahodilé. A hlavní záporák je spíš k smíchu. Pokud je předloha, kterou už si tedy nepamatuji, považována za jednu z Kingových nejlepších, pak tato adaptace patří vzhledem ke zjevným ambicím k těm nejhorším.(27.2.2021)

Velice kvalitně natočený seriál, který má velkou výhodu. Že dopředu víte, že nehrozí umělé natahování. Ano, byla jsem skeptická. Stejná televize, která sice dokonale začala Pod kupolí, ale ještě dokonaleji i zabila? Čili mi udělalo radost, že tentokrát to "King klan" jistí z více stran. Každý díl byl perfektní. Leč musím uznat, že kdybych nečetla předlohu, tak jsem na začátku trochu zmatená. To je potom lepší podívat se na první tři díly hned za sebou a potom už pohoda. Ano, je to kvůli způsobu vyprávění, který je ze začátku plný flashbacků. Což by jinak asi ani nešlo natočit a já to chápu. Jenom jsem byla zvědavá, jak se s tím tvůrci poperou a musím uznat, že na jedničku. ***** Hned jak začal první díl, mi bylo líto, že seriál nemá úvodní znělku. Poslední dobou se k tomu tvůrci vracejí a já jsem vděčná. Nakonec ale? Tady je na konci dílu a musím říct, že jsem se vždycky koukala až do konce. Vždy hraje jedna pecka lepší než druhá. ***** Možná je nakonec i lepší, že seriál nenatočila kabelovka. Protože v knize jsou scény, jejich už jenom opis mi způsobil pocity nechutenství. Takže jo, byla jsem ráda za proškrtání scén Plecháče, a "loutkového divadla" a tomu, co mu předcházelo ohledně Nadine. Mrzí mě jenom jedna věc a to vážně hodně. Upozadění Nicka na úkor Harolda především, protože to byl právě on, kdo je pro mě hlavní postava a právě on byl pro mě nejdůležitější postava. Všechno jsem to protrpěla právě s ním a když přišel jeho čas, chvíli jsem to rozdýchávala. V téhle adaptaci mi přišel jako "ten v rohu, kterej nemá co říct". A Flagg, kterej se nechoval jako ultimátní padouch (to spíš jenom v první polovině, když jenom v pozadí tahal za nitky), ale jako malej kluk, kterýmu někdo šlápl do báboviček na pískovišti (druhá polovina). ***** Ale když se na to podívám jako na celek, bez znalosti knihy, The Stand byla skvělá jednohubka. A když ohlédnu právě od těch věcí a faktů způsobených přečtením předlohy, které nutí porovnávat, řadím mezi top seriály, které za to skutečně stojí. ***** A těch chvilku pauza a potom devadesátková verze ;) PS: až dočtu Temnou věž, podívám se na devátý díl znovu.(11.2.2021)

Očekávaní byly ambivalentní, ale nakonec jo - je to tam. Josh Boone je skutečnej fanoušek Kingovo tvorby a je to na výsledku vidět. Naprosto perfektně zfilmovaná nezfilmovatelná předloha, která v některých směrech dost mění formu (struktura vypravování, vizuál většiny postav ad.) ale látka zůstává věrná knize jak jen to jde. Tuna odkazů na kingverse, do nichž spadá i důvod několika změn (viz RF působící víc jako Široplášť než jako šílenec a pekelnej buran s ďábelským úsměvem vystupující v knize - což je propojení, s nimž King při psaní předlohy samozřejmě ještě nepočítal, vzhledem k tomu, že kingverse vybudoval komplexně až s Temnou věží) je pak nádhernou třešničkou na dortu pro znalce Kingovo tvorby. Moc nedokážu určit, jak budou tuhle minisérii vnímat lidi co nic od Kinga nečetli - dovedu si představit zmatek a nezaujetí ale i údiv a uznání. Jako člověk, který The Stand považuje za jedno z Kingovo největších mistrovských děl (a lidi co v tom vidí jen "náboženskou agitku" tímto svým povrchním výrokem akorát potvrzují, o jak komplexní, hluboké a nejednoduché dílo se jedná), jsem nicméně výsostně spokojen. A co se týče techničtějších záležitostí, tak tam si není vůbec na co stěžovat - vypadá to krásně (kamera, efekty), zní to krásně (hudba, songlist, zvuk) a herci jsou naprosto skvělí (ač jsem castingu zezačátku vůbec nevěřil, nakonec jsem uznale pokýval hlavou - i ta Whoopi jako Matka A. prostě byla skvělá, ale naprosto fenomenální byl Owen Teague v roli Harolda). Myslím, že nekonzervativní fanoušci předlohy můžou být spokojení, King také a ostatní nechť zkusí vstoupit do kola Ka a uvidí, zda se začnou točit s ním anebo vypadnou.(13.2.2021)

já jsem plus mínus spokojenej.Knížku sem nečetl a původní minisérii sem neviděl,přesto jsem se v tomhle "novém" zpracování nijak neztrácel.Chvílemi to sice dost smrdí zkratkovitostí a je celkem jasné,že více jak pětiset stránková kniha bude jinde (stejně jako jakákoliv jiná kniha vs.filmové/seriálové zpracování),ale finální výsledek mě neurážel a bavil mě,jakkoliv není bez chyb...70%(12.2.2021)

Knihu jsem zamerne precetl nedavno a puvodni miniseria se mi libila, i kdyz si z ni uz po tech letech moc nepamatuju. Vetsina zmen oproti knizni predloze me nijak nerozhazovala a v deji jsem se neztracel, ale moc si nedokazu predstavit, jak to muselo pusobit na nekoho, kdo knihu nezna. Ale prvotni opatrne nadseni pak uz vystridal jen takovy meh pocit a spis zvedavost, jak se s tim tvurci vyporadaji. No, docela prumerne. Knizka zdaleka neni dokonala, ale 8 dilu (posledni zamerne nepocitam), je proste malo. K postavam je pres tu zkratkovitost problem si vybudovat vztah, polovina knihy je o putovani, tady jde vsechno moc rychle, takze minimalni vyvoj. Ctenar si to domysli, nahodny divak uz asi moc ne. Harold od zacatku padouch, coz je docela skoda. Vegas prestrelene, coz je vcelku hovadina na "prvni dobrou". Nakonec je to fajn lehky nadprumer a chapu, ze to muselo byt docela usili se to snazit nejak ukocirovat, ale (jako obvykle) King je v predloze o mile lepsi.(11.2.2021)