iGenius: Jak Steve Jobs změnil svět

iGenius: How Steve Jobs Changed the World

Dokumentární / Životopisný

USA, 2011, 43 min

• Drom

Tenhle výtvor je dalším v řadě, jenž mě nutí zamyslet se nad tím, co všechno o sobě bezostyšně prohlašuje, že je dokument. Dva připitomělí průvodci nám neuměle vypráví úžasný příběh Steva Jobse formou reklamy na to, jakej to byl borec, když nic novýho nevymyslel, stavěl na práci jiných (to je pěkný eufemismus, že?) a ještě navíc přesvědčil kupu lidí, že jeho nesvobodný uzavřený předražený šmejdy jsou l33t. K tomu jim erudovaně přitakává několikero hostů, jejichž kvalifikace v oboru obvykle spočívá v tom, že taky věří bludu jménem Apple, fakta se veselé překrucují, nakousaný jablka vychvalují a na konec srdcervoucího pořadu o největším takiGéniovi dojemný příběh o tom, jak inspiroval k dobru. Jediný vizionářství Steva Jobse bylo v tom, jak prodat pěkně zabalený tuctový hovno a to je spíš ostuda. Nemůže to ale sloužit jako omluva, že někdo natočí propagační video o svým přikrášleným hrdinovi, jemuž miluje cpát svý prachy za falešnej pocit vlastní vyjímečnosti, a vydává to za seriózní dokument.(14.9.2014)

Narýchlo zbúchaný životopisný post mortem dokument o jednom človeku s kolieskom naviac. Je jasné, že Discovery channel vyhral nevypísaný súboj o to kto prvý zmapuje život Steva Jobsa, ale na úkor bližších, obsiahlejších či kuloárnych informácií ohľadne jeho súkromia či pracovného života. Strohé vymenovanie produktov pod ktoré sa Apple podpísal a vyjadrenie ľudí, ktorým by neuškodila redukcia superlatívov vyznie len ako ďalšie reklamné ťaženie pod záštitou Horsta Fuchsa. Na mňa však nejak extra nezapôsobila, takže som nešprintoval do obchodu kúpiť si svoj prvý iPod. BIG SPOJLER: Založil Apple, kúpil Pixar, iPhone, iTunes, iPad bla bla bla Steve umrel. Jediná myšlienka, ktorá z toho všetkého plynie je, že netreba byť prvý stačí byť lepší.(8.11.2011)

Těšila jsem se na příběh úžasné osobnosti, ale tohle byla jen dokumentární reklama na Apple. Nemám ráda jeho výrobky, nebo lépe nejsem uživatel, ale Steve jako takový je pro mě velký člověk. Doufala jsem, že tento snímek bude o jeho jedinečnosti, o jeho genialitě, vášni, zápalu či neomalenosti...Ale jeho příběh byl udupán do podzemí. To by se panu Jobsovi nelíbilo!!! Nebo ano?(11.4.2012)

Steven Paul Jobs jedna z legend dnešního světa technologií. Dokument se ubírá jeho kariérou od začátků až po konečné působení v Applu. Dal světu jiné možnosti. Výborný životopisný dokument. ( Dne 25. srpna 2011 oznámil Steve rezignaci na postu šéfa společnosti Apple a následně jej nahradil Tim Cook. ) ( Hodnocení: 8/10 )(25.5.2012)

Dokument se těžko hodnotí. Jde jen o zpracování a téma. Oboje zde bylo na vysoké úrovni. Nenudil. A ačkoliv neřekl celou historii Applu, tak ve mě zanechal určitou představu. Dokázal vytáhnout ty důležité myšlenky; mezi největší patří ta, že Steve Jobs nikdy nic nového nevynalezl, jen dokázal říci, co bude mít úspěch a co ne. Ačkoliv nejsem příznivcem Applu, nesedí mi jejich politika, tak můžu říct, že Steve Jobs změnil svět - k lepšímu. Bez něj bychom nebyli tam, kde jsme dnes.(30.10.2011)