Reklama

Reklama

Obsahy(1)

„Já tě miluju jednatřicet let. Milovala jsem tě, i když jsi ztloustla, i když jsi oslepla,“ žádá drsná romantička Stella o ruku svou partnerku Dot. A tak se vydávají na společnou cestu z amerického venkova „tam, kde je to legální“, na sever do Kanady. Stella a Dot jsou Thelmou a Louisou v důchodovém věku a v energii, vyřídilce a talentu na průšvihy si se svými předchůdkyněmi nezadají. Jsou na útěku před zákonem, a co hůř, před vnučkou Molly, která chce nechat babičku zavřít do domu s pečovatelskou službou, a zbavit ji tak té nesnesitelné „kamarádky“ Stelly. Po cestě přiberou mladičkého striptéra bez domova a již jako trio odhodlaně pokračují ke státní hranici. Road movie o lásce tak krásné jako oblaka v západu slunce, o kterých Stella každý večer vypráví Dot, v Praze zahajuje festival za osobního uvedení režiséra Thoma Fitzgeralda, jehož Zahrada k pověšení (1997) zdobí letošní retrospektivní sekci Temné království. (Mezipatra)

(více)

Recenze (16)

laik_60 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý príbeh, so svojráznymi postavami, napriek vulgarizmom ktoré lietali zo Stelliných úst , na ktoré divák neznalý zvyklostí takéhoto prostredia musí spočiatku zvyknúť. Ale práve farbistosť dialógov dávalo tomu filmu taký ten správny humorný šmrnc. V podstate súhlasím so všetkým čo už napísala Emma53. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Kdo by řekl, že Stelle alias Olympii je na filmovém plátně opravdu těch 80 let? Já tedy rozhodně ne. Tohle byla snad její životní role, ale přiznávám, že tolik jsem toho s ní neviděla. Občas to možná trochu přepískla, ale proč ne, ve výsledku jsem se chvílemi lámala smíchy, chvilku jsem cítila tam někde uvnitř dojetí a smutek a chvílemi jsem byla tím Stelliným drsným humorem až zaskočená. Nenechte se mýlit jejich věkem, protože to byla tedy jízda, jakou jsem dlouho neviděla a asi dlouho neuvidím. Dojemné, laskavé, vtipné i když podle měřítek ze shora by musely být titulky skoro ze třetiny vypípané, ale v tomhle případě naprosto souhlasím s komentářem bloodcountes. ()

Reklama

rt12 

všechny recenze uživatele

Dot je slepá, ale zná tak dobře Stellu jakoby jí viděla. A jenom ji. A Stella vidí všechno ostatní, takže Dot ani vidět nemusí. A o tom je láska. Road movie o lásce dvou žen, které si po 31 letech společného života, jedou říct své ano. Stella a Dot jsou dámy v letech, ale k životu se staví s obrovským entuziasmem a k tomu jim nechybí notná dávka (byť drsnějšího) humoru. Vše je vyprávěno s vtipem, lehkostí, bez zbytečného tlačení na pilu. Olympia Dukakis zde opravdu září. (vítězný film cena publika 2012 na festivalu Mezipatra) ()

Bukk 

všechny recenze uživatele

Páni to zas bylo něco, tomu říkám road movie! Naprosto unikátní zážitek. Když někoho milujete 31 let, tak představa odloučení musí být nepředstavitelná. Naštěstí když jeden nemůže, druhý je mu po ruce a nenechá si kálet na hlavu. Když při cestě za vytouženým (byť komplikovaným) jasným cílem "vzít se" navíc potkáte divně vyhlížejícího polonahého týpka, co by ocenil menší svezení, tak každá další zastávka na cestě je jedinečným zážitkem pro všechny tři zúčastněné. Má to všechno, je to ve své podstatě intimní film, kterému nevadí sprostá slova a stává se z něj díky postavě Stelly hláškovácí mašina. Molly by zasloužila pořádnou ránu. V paměti mi rozhodně po nějaký čas zůstanou pěkně vykutálené scény, např. záchrany z ústavu či...no nechte se překvapit. ()

Leleta 

všechny recenze uživatele

Vytvořit ze smutného námětu oddechovou komedii a nepůsobit přitom trapně je opravdu kumšt. A Thom Fitzgerald na to kápnul, navíc do hlavních rolí obsadil oscarové herečky, které jediným pohledem dokážou vyvolat záchvaty smíchu. I přes vtipné grimasy nebo ostré nadávky, které mají hlavně pobavit, film nenásilně vysílá docela znepokojivou zprávu o předsudcích (nejen) americké společnosti, která stále dokáže menšinám házet klacky pod nohy. Dlouho jsem se v kině tak nepobavila a tím spíš u snímku, od kterého nikdo moc neočekával. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama