Epizody(12)

Je jako roku 1998. Do třídy přijde nový žák Sakakibara Kóiči. Necítí se zde zrovna příjemně, má pocit, že se tu děje něco zvláštního, a tak po tom svým způsobem začne pátrat; co ho nutí mít takový divný pocit? Navíc ho přitahuje tajemná, ale pohledná spolužačka Misaki Mei. A pak je tu ta osudná událost. Co se proboha v téhle třídě děje? (Zíza)

Subjektiv

Komentář obsahuje SPOILERY. Subjektiv hororu příliš neholduje a v důsledku toho se v něm vyzná málo, nicméně i tak si dovolí provést pár srovnání a ukázat na nich, že leccos může na Another zaujmout. 1. Zdroj nebezpečí: Obvykle v hororu existuje v širším slova smyslu hmotný, ohraničený činitel, vyvolávající svým aktivním konáním strach, vědomě nebo alespoň po zvířecím způsobu zabíjející. Duch, Věc, Vetřelec, zombíci, maskovaný vrah, upíři, ďábel či ptáci. Smrt v Another působí hry velmi kruté náhody, pro ukončování života děsivě vychýlená pravděpodobnost. Neosobnějšího vraha snad ani vymyslet nelze. Pravda, časem se příčina onoho vychýlení nachází "v osobě", není však jisté, že ono působení vyvolává aktivně a vědomě. 2. Vynalézavá smrt: Běžné způsoby hororového umírání daleko zaostávají za většinou úmrtí v Another. Thanatos si hledá často prazvláštní a přeci fyzikálně i biologicky možné způsoby. Pád ve výtahu, OK ten bývá poměrně běžný, ale špatně zabržděný bagr? V některých případech nápady přijemně, ehm, "oživily" zájem diváka. 3. Vyhýbavost, odtažitost vedlejších postav: Pravda, i vesničané v Drákulově podhradí nebudou chtít všelikým Hellsingům prozradit téměř nic, leč neemotivní, ignorující, přehlížecí způsob, jakým tak činí zdejší středoškoláci mi připadal malinko odlišný, svěžejší. Navíc mají ke svému mlčení velmi zajímavý důvod. Člověk až skoro touží v této malé společnosti vidět obraz té velké. Je snad i pro její nezadrhávající chod nutné někoho sociálně vyloučit? Je nejsnazší vybrat toho, kdo se zřetelně nejvíc liší? Jednodušší vybrat známé řešení s mouchami než pátrat s rizikem po lepším? Nechci Another (nad)interpretačně přetěžovat, leč v onom přehlížení, ignorování a vylučování se podařilo zachytit něco malinko hlubšího, co lidé páchají. 4. ...a další...: Psát o odcizené, přímo osamocující atmosféře neijistoty a obav všudypřítomných a v dlouhém čase rozložených tak moc, že se kvůli nim nevyplatí ani křičet, ani utíkat, asi nemá dík komentářům ostatních smysl. I postavy se poměrně povedly, krom závěrečného šílenství se pomalu plouží seriálem s doufáním, že jich se snad ta tragédie nedotkne, neboť počet mrtvých je přece již stanoven a množina kandidátů je o dost větší. Některé spoléhají na známé řešení. Po jeho selhání se část oddá zoufalé pasivitě a část, taktéž ze zoufalství, naopak pátrá a pátrá s mozkem zapnutým. 5. Leč bylo i dosti vad...: Souhlasím s ostatními, že seriálu se dařilo především v první půli. V okamžiku, kdy se začínají objevovat první náznaky alternativního řešení problémů třídy napětí pomalu mizí, protože divák očekává pátrání po onom "navíc", paranoiu a šílenství vzájemného vraždění. Očekává je s vysokou jistotou a přeci na něj musí čekat dlouho, příliš dlouho. Závěrečné kataklyzma svou hysterií dle mého názoru nepěkně kontrastuje s plíživým chladem předchozích dílů. Snad bylo nutné, ale v tom případě seriál od počátku obsahoval zárodek kvalitativního sestupu. Věřím též, že postavám neměl být dát nástroj oka Misaki Mei, které vidí víc než jiné. Ale... třebas jsme byli všichni obelháni. Another se skládá z nejistot, nikoliv kouzelných odpovědí. Kamkoliv přišly, seriál kazily. Proto mi vůbec nevadí, že odpovědi finální, skutečné prapříčiny, jsme se nedobrali. Kdo ví, třebas v tom jsem sám. Mizushima překvapil, že umí víc než ztřeštěné parodie a komedie. Silné ***. () (méně) (více)

Zíza

Začátek paráda. Říkala jsem si, že je tu konečně anime, co má něco do sebe. Mělo. Asi pár dílů. Pak to pomalu ztrácelo na přitažlivost i napětí, jen si člověk říkal, že i těch 12 dílů je až moc, že už je to protahovaný, ať už konečně najdou a zbaví se toho extra navíc. Pak se z toho stala vyvražďovačka, kterou v podstatě každý přežil a konec dobrý všechno dobré a vyšumělo to úplně do ztracena. Ovšem ztracený čas to nebyl – alespoň ne na začátku. Opravdu velmi lituju toho, že se to tak zvrtlo. Slabé 3*. ()

choze

"NĚKOLIK VĚCÍ MI PŘIPADÁ DIVNÝCH..." Zajímavý nápad s hororovým tématizováním ostrakizace, ale vychtěný, hrozně roztahaný a přitom překombinovaný (zdravíme ZÁPISNÍK SMRTI) a s pokulhávající logikou. A je fakt otravné, jak dlouho není hlavnímu hrdinovi nikdo schopen vysvětlit, co se děje, a kolikrát se opakují informace nebo jen jalově plácá. Za vynalézavou bych označil jednu jedinou smrt - pád na deštník, ale finální vyvražďovačka v hotelu dojem poněkud napraví. ()

Jacinda

Z tohohle by se jeden posral. Omlouvám se za sprosté slovo, ale napadlo mě to naprosto samovolně. Anime má pomalý nájezd, aby v posledních 5 dílech vyždímal diváka do mrtě. Složitost příběhu je extrémní a musím se přiznat, já tu kletbu prostě nechápu. Zato se mi stalo, že jsem se několikrát během sledování málem pozvracela a bože, že i kreslené seriály dokážou vystihnout brutalitu (možná ještě drsněji než hrané). Po dlouhé době selhal můj senzor: odhadnu vývoj příběhu a byl to můj kámoš, kdo předpověděl vývoj posledních dvou dílů. Kresba hodně připomíná psycho pass (malý Shusei a Nobuchika) a řadí se naštěstí k těm pěkným stylům (na rozdíl od one piece). 12 dílů je stopáž tak akorát a na kvalitě tomu můžou ubrat maximálně tak zbytečně mladé postavy. ()

Carol Pifková

Jednoducho úžasné..... super hudba, dej, postavy, zápletka..... nebolo to zbytočne dlhé myslím si, že tých 12 častí naozaj stálo za pozretie. Som nadmieru spokojná a rada, že som sa na myanimelist dopracovala k tomuto seriálu. ()

Campbell

Tak počítám že mě plno lidí ukamenuje ale Another mělo pro mě být anime který mi otevře oči a ukáže že mě anime může bavit, ale bohužel se tak nestalo a tak si můžu škrtnout další anime které mě totálně nebavilo. Neříkám že to bylo vyloženě špatné animace je výborná, některé krvavé scény jsou daleko lepší než v Erufen Rito a sem tam i atmosféra vykoukne což se u anime moc často neděje. Ale i tak je to pro mě nezajímavé a těch 12 dílů by se dalo sestříhat na 7. Je tu plno hluchých míst které děsně nudí. Moje hodnocení v tomhle ohledu není dobré brát v potaz protože anime jsem viděl všeho všudy 5 a nevyhledávám ho, tohle byl pro mě spíše takový test. A propadl. ()

Scalpelexis

Mno nic. Stejně jako mnoho jiných, i já se musím přidat k té skupině, která preferuje první polovinu seriálu. Náběh to mělo výborný: Záhady se jen kupí, vysvětlení žádné, zvláštní smrti vyvolávají neklid, chaos a divák je celou dobu zvědavý, napjatý, co dalšího nám přinese následující díl; jestli přitvrdí anebo už dojde konečně na nějaké vysvětlení. Po čase se dostáváme k jádru pudla, ale od této chvíle dochází nápady, překotně se sprintuje k naprosto mizernému závěru, který zkazí jakýkoliv do té doby vybudovaný pozitivnější dojem. Abych pravdu řekl, ono konečné vysvětlení mi nepřišlo vůbec dostačující, zvlášť, když se dozvíte o dispozicích, resp. možnostech jedné z hlavních hrdinek. ()

Larky

Synopse, která popisovala děj Anotheru mě ještě před začátkem jeho vysílání hodně zaujala. Když nějakou dobu poté začal seriál vycházet jeho první díly potvrdily, že vcelku velká očekávání splnil. Zajímavý příběh o třídě, která není úplně normální, brutální (sebe)vraždy, pochmurná a hlavně temná atmosféra s lehkou emo příchutí. Postavy nešablonovité, nevyzpytatelné a také tajemné. Již zmíněná atmosféra dělala díky vynikajícímu a propracovanému vizuálu silný dojem. Právě na ní a na příběhu, potažmo dialozích se snažil Another vystavět celou svou strukturu. A ze začátku se mu to dařilo na jedničku. Každý záběr byl přímo prosycen tajemnem, temnotou a také brutalitou. Nevěděli jste co se stane dál a jen tiše jste čekali co na vás tvůrci dalšího vymyslí. Začátek Anotheru sebou také nesl jakousi jistotu nejlepšího seriálu zimy.......Bohužel se jím nestal. Takřka famoźní rozjezd se tvůrcům od čtvrtého dílu vůbec nedaří dál rozvíjet. Koichiho pátrání po tom co se před lety ve škole stalo je pořád dokola stejné a vůbec nikam se neposunuje (to i díky dosti sterilním dialogům). Stejně na tom jsou i zprvu zajímavé postavy. Upadnou do průměrné šedi, kvůli tomu, že nejsou příběhově nijak živeny. Vyjímku tvoří Misaki. Nejen, že je přitažlivá vzhledově, ale v ní samotné to tajemno pořád trochu zůstalo a je vlastně takovým jediným relativně právoplatným pozůstatkem skvělého začátku. Její charakter není ale zas tak dobře napsán, aby dokázal zakrýt celou řadu nedostatků, které tenhle seriál mimo zmiňovaného začátku sužují. Atmosféra, ta atmosféra, která Another velmi výrazně kvalitativně definovala je pryč. A bohužel je pryč nenávratně. Another prostě spadne do rutiny ze které nejen, že se nedokáže nijak dostat, ale sám sobě ještě hází klacky pod nohy zcela zbytečným plavkovým dílem a serií vražd (někdy nehod či sebevražd), které sice jsou vcelku originální, ale vzhledem k tomu, že hlavně v druhé polovině příběh brutálně stagnuje, postrádají pořádné logické opodstatnění. Silně promarněný potenciál pak už jen dotváří postupem času nudný hlavní hrdina. Co se týče kresby, ta je na velmi dobré úrovni celý seriál. Hudba v jednotlivých dílech není špatná, ale o žádný zázrak nejde. Opening se nepovedl, ending už je na tom líp. Celkové resumé tedy zní: Another skýtá ze začátku vynikající temný zážitek okořeněný brutalitou a hezkou Misaki. Od určitého dílu ale začne přešlapovat na jednom místě, padá do naprosté průměrné šedi a pro tento seriál velmi důležitá atmosféra si udělá dovolenou někam hodně daleko. Another pro mě zůstane symbolem promarněného potenciálu a také scénaristického zaleknutí věcí příštích. Jde o největší zklamání zimy a dost možná i roku. ()

ledzepfan

Tak se zase trošku odkloním od většiny... Zaprvé nechápu ten téměř až kulltovní status tohodle anime. Je to sice zábavné a uteče to rychle, ale nic dechberoucího to ve mě nezanechalo.. Za druhé-mě osobně přišla kvalitnější spíše druhá polovina. První si sice držela svou atmosféru tajemna, ale jen proto, že si postavy z jakéhosi nelogického důvodu nebyly schopny sdělit zásadní informace. Nechápu proč Sakakibarovi nikdo nic neřekl v první možné chvilce, když to bylo tak důležité? Jak se měl asi potom jinak chovat? Tyhle věci mě celou dobu rozčilovaly a jen jsem směrem k postavám cedil mezi zuby narané: Tak už mu to kurva řekni! :D.. Druhá půlka, kde už se tajemství rozuzluje a jde spíše o řešení daného problému, byla poněkud zábavnější...Teda až do doby kdy na základě (zase nelogického) komunikačního šumu dochází k finální dvoudílové řežbě, která je naprosto zbytečná a tak nějak "na efekt"...... Nevím.. Bavil jsem se a bylo fajn spolu s postavama nacházet všechna ta vodítka, ale na druhou stranu mě to frustrovalo a ve výsledku z toho nevylezlo nic světoborného..... :/ ()

TomX2

Nadpriemerné anime zo školského prostredia, ktoré si moju pozornosť udržalo aj napriek tomu, že zo začiatku to je zdĺhavé a ku koncu mierne urýchlené. Príbeh s trochou psychologického rozmeru sa mi páčil a takisto ma chytila aj spočiatku neznáma, neskôr až mrazivá atmosféra. Postavy sa priebehom diania menia, no k ústredným postavám som choval sympatie po celý čas. Páčila sa mi aj animácia alebo gore podtón a vcelku som z tejto záležitosti spokojný, avšak aj toto anime je do určitej miery chybné za čo môže najmä veľmi predvídateľný dej alebo trochu mizivý scenár. Priemer zhliadnutých epizód: 78% | edit (16.9.2018): Po dôkladnom zvážení seriálu odčítavam jednu hviezdu. Zlé to samozrejme nie je, ale ak myšlienky nechám preležať v hlave, zistím, že tu je množstvo situácií, ktoré si zrejme tvorcovia vycucali z prsta. Vôbec nič tu nedáva zmysel, zvraty sú hrozné, rozbeh pomalý a záverečné rozuzlenie príšerné. Vlastne sa jedná o neškodný priemer, ktorý je preceňovaný. ()

Starletka

Sledováno v rámci Anime-Planet Secret Santa 2017. Tento kousek jsem odkládala několik let, takže jsem ráda, že jsem se k němu konečně dokopala. Začátek je velice slibný - atmosféra je perfektní, stejně tak soundtrack, i animace je originální a všechno je tak správně hororové a creepy. Jenom postavy se všechny už od samého začátku chovají naprosto, ale naprosto dementně a nelogicky, žel to je hold dominanta hororového žánru. Škoda, že v půlce se děj zpomalí, atmosféra prořídne a každá epizoda končí zbytečným cliffhangerem, který je počátkem dalšího dílu smeten pod koberec, a když už dojde i na plážovou epizodu, říkáte si, že asi někomu došly nápady. Ovšem vrcholem všeho je 10. díl a odhalení tajemství jedné z postav, které úspěšně pohřbívá i to málo dobrého, které ještě zůstalo, a to už se divák může jenom chytat za hlavu a říkat si "proč?". No a poslední dvě epizody už jsem se prakticky jenom smála. 6,5/10 ()

Sokka_

Jak jsem si tu četl ostatní komentáře, tak mi přišlo, že všichni hodně přechvalují první půli seriálu, ale mně nepřijde, že by byla o něco lepší než ta druhá. Hodně se lišily od sebe, ale to ještě nic neznamená. V první půli to bylo napínavý a tajemný s tím, že jste vůbec nevěděli o co vlastně šlo. Ale svým způsobem mě to fakt bavilo. Ta druhá půle mě ale bavila mnohem víc. Jako fanoušek hororu jsem byl spokojenej vším. "Žák" navíc mě neskutečně překvapil, hudba skvělá, námět taky, zkrátka mě to bavilo. Hodně bavilo! ()

Hees

Výborné a temno hororové anime z celkom slušným vyvrcholením a príbehom. Do školy v Yomiyame prichádza nový študent (Kouichi Sakakibara), ktorý absolútne netuší čo sa na škole dialo a čo sa môže stať. Na škole je zvláštna atmosféra. Tu sa začína mystično, ktoré potom je v celom anime. Kouichi sa snaží všetko pochopiť a postupne sa dozvedá nové informácie, ktoré mu vysvetľujú čo sa deje a čo sa dialo v minulosti na Yomiyamskej strednej škole. Je veľmi zaujímavé ako sa správajú deti na škole k Mei čo samozrejme bude divné pre Kouichiho. Tento zaujímavý fakt správania sa k Mei je celkom pochopiteľný a pre mňa podnetný (mám rád anime, filmy atď ktoré rozoberajú správanie ľudí a ich rôzne reakcie). V takom prípade je vždy otázka, ako by sme sa zachovali my? Boli by sme iný, alebo rovnaký? Podľa mňa by si každý vybral najľahšiu cestu prežitia (prežiť je najdôležitejšie). Another je anime plné smrti, strachu a niekedy aj beznádeje. Študenti si prejdú všetkými fázami beznádeje a strachu. Chovanie je zachytené celkom hodnoverne a veľmi v malých prípadoch môže pripadať divné (ale čo my vieme ako by sme sa zachovali my a ako Japonci, že kde je medzi tým rozdiel). Celé anime je plné krvi preto asi nie je vhodné pre mladších divkákov (hehe :D). Smrť prichádza náhle a umieranie študentov je nápadité. A pozor! Toto je nultá epizóda, ktorú ODPORÚČAM pozerať až po seriály : http://www.csfd.cz/film/305670-another-the-other-inga/, aby ste si nepokazili rozuzlenie anime. Napokon sa toho veľa dozvieme, ale nie všetko. ()

PainM8

Zezačátku působí jako skvělé anime, potom se už ale moc dlouho nic neděje a pořád se opakují ty stejné otázky. ()

animaxis

Jako anime je to jako vždycky skvělé,ale na toto jsem se tentokrát nedíval jenom proto,že je to anime,ale že to má v žánru horor.Strašidelných pro mě bylo snad jen prvních pět minut v prvním díle.Jako anime je to samozřejmě skvělé a je také velice originální,že se zde pořád mihotají obrazy těch celkem děsivých loutek.Přesně čtyři hvězdičky. ()

Cedr

Konečně solidní "nástupce" Higurashi No Naku Koro Ni. Skvělá atmosféra zapadlého městečka se kterým není něco v pořádku, povedená kresba a to zejména pozadí (krajina/noční město). Na "horor" poměrně slušná zápletka, plno charakterů a jejich nekompromisní odepisování vyústilo v to, že dvanáct dílů uteklo jako voda. ()

Saraph

Z mého pohledu je Another průměrná, možná mírně nadprůměrná podívaná na postavičky pohybující se ve škole s pochmůrnou náladou. Když se prokoušeme přes kvanta nesympatických postav volící tvrdá slova, máme tu roztomilou holčičku s páskou přes oko Mei a nějakého hlavního hrdinu, který ničím nevyčnívá ze standartu hlavních protagonistů. Velikým plusem je ovšem kvantum krve a v zápětí několik zkamenělých ksichtů, kteří na to nemají žaludek. To všechno doplňuje roztomilý závěr, u kterého se člověk snad i zasměje. ()

MikyAff

Another mělo tu smůlu, že mě jeho první část nedokázala pořádně zaujmout a pak už bylo velice těžké se chytnout. Přesto jsem to se sledováním nevzdala a řekla, že to dám až do konce. Druhá polovina už začala být o něco zajímavější, když postavy začaly postupně přicházet záhadě na kloub. Škoda jen, že finále místy tlačilo až moc na pilu a toužené vyvrcholení nemělo vlastně téměř žádný vrchol. Příběh má velmi zajímavou myšlenku, ale chvílemi mi dělalo problém pochopit charakter kletby a její okolnosti. Slabší tři hvězdy. ()