Another (TV seriál)

Another

Animovaný / Horor / Thriller / Psychologický / Krimi

Japonsko, 2012, 12x25 min

• Larky

Synopse, která popisovala děj Anotheru mě ještě před začátkem jeho vysílání hodně zaujala. Když nějakou dobu poté začal seriál vycházet jeho první díly potvrdily, že vcelku velká očekávání splnil. Zajímavý příběh o třídě, která není úplně normální, brutální (sebe)vraždy, pochmurná a hlavně temná atmosféra s lehkou emo příchutí. Postavy nešablonovité, nevyzpytatelné a také tajemné. Již zmíněná atmosféra dělala díky vynikajícímu a propracovanému vizuálu silný dojem. Právě na ní a na příběhu, potažmo dialozích se snažil Another vystavět celou svou strukturu. A ze začátku se mu to dařilo na jedničku. Každý záběr byl přímo prosycen tajemnem, temnotou a také brutalitou. Nevěděli jste co se stane dál a jen tiše jste čekali co na vás tvůrci dalšího vymyslí. Začátek Anotheru sebou také nesl jakousi jistotu nejlepšího seriálu zimy.......Bohužel se jím nestal. Takřka famoźní rozjezd se tvůrcům od čtvrtého dílu vůbec nedaří dál rozvíjet. Koichiho pátrání po tom co se před lety ve škole stalo je pořád dokola stejné a vůbec nikam se neposunuje (to i díky dosti sterilním dialogům). Stejně na tom jsou i zprvu zajímavé postavy. Upadnou do průměrné šedi, kvůli tomu, že nejsou příběhově nijak živeny. Vyjímku tvoří Misaki. Nejen, že je přitažlivá vzhledově, ale v ní samotné to tajemno pořád trochu zůstalo a je vlastně takovým jediným relativně právoplatným pozůstatkem skvělého začátku. Její charakter není ale zas tak dobře napsán, aby dokázal zakrýt celou řadu nedostatků, které tenhle seriál mimo zmiňovaného začátku sužují. Atmosféra, ta atmosféra, která Another velmi výrazně kvalitativně definovala je pryč. A bohužel je pryč nenávratně. Another prostě spadne do rutiny ze které nejen, že se nedokáže nijak dostat, ale sám sobě ještě hází klacky pod nohy zcela zbytečným plavkovým dílem a serií vražd (někdy nehod či sebevražd), které sice jsou vcelku originální, ale vzhledem k tomu, že hlavně v druhé polovině příběh brutálně stagnuje, postrádají pořádné logické opodstatnění. Silně promarněný potenciál pak už jen dotváří postupem času nudný hlavní hrdina. Co se týče kresby, ta je na velmi dobré úrovni celý seriál. Hudba v jednotlivých dílech není špatná, ale o žádný zázrak nejde. Opening se nepovedl, ending už je na tom líp. Celkové resumé tedy zní: Another skýtá ze začátku vynikající temný zážitek okořeněný brutalitou a hezkou Misaki. Od určitého dílu ale začne přešlapovat na jednom místě, padá do naprosté průměrné šedi a pro tento seriál velmi důležitá atmosféra si udělá dovolenou někam hodně daleko. Another pro mě zůstane symbolem promarněného potenciálu a také scénaristického zaleknutí věcí příštích. Jde o největší zklamání zimy a dost možná i roku.(14.3.2012)

Formálne vynikajúce, obsahovo pokrivkáva. Príbehovo príliš depresívne teen (aj keď jemná, nenútená romantika je fajn), atmosférou tajomna, strašidelného poriadku a chladu za spolupráce rýchleho odťažitého a občas sick strihu to má ale našliapnuté oveľa vyššie. Hlavný hrdina je spočiatku idiot a musíte sa naňho pozerať celý čas, no aspoň zabezpečuje krv nutnú v tomto žánri. Gore scény na spôsob Nezvratného osudu sú vrcholom seriálu a oplatí sa na ne čakať.Najmä tie v posledných dvoch epizódach spolu s napätím povyšujú seriál minimálne o hviezdu a zabezpečujú Vaše odporúčanie napriek prevažne béčkovému rozprávaniu príbehu.(15.11.2017)

Sledováno v rámci Anime-Planet Secret Santa 2017. Tento kousek jsem odkládala několik let, takže jsem ráda, že jsem se k němu konečně dokopala. Začátek je velice slibný - atmosféra je perfektní, stejně tak soundtrack, i animace je originální a všechno je tak správně hororové a creepy. Jenom postavy se všechny už od samého začátku chovají naprosto, ale naprosto dementně a nelogicky, žel to je hold dominanta hororového žánru. Škoda, že v půlce se děj zpomalí, atmosféra prořídne a každá epizoda končí zbytečným cliffhangerem, který je počátkem dalšího dílu smeten pod koberec, a když už dojde i na plážovou epizodu, říkáte si, že asi někomu došly nápady. Ovšem vrcholem všeho je 10. díl a odhalení tajemství jedné z postav, které úspěšně pohřbívá i to málo dobrého, které ještě zůstalo, a to už se divák může jenom chytat za hlavu a říkat si "proč?". No a poslední dvě epizody už jsem se prakticky jenom smála. 6,5/10(25.11.2017)

Tak se zase trošku odkloním od většiny... Zaprvé nechápu ten téměř až kulltovní status tohodle anime. Je to sice zábavné a uteče to rychle, ale nic dechberoucího to ve mě nezanechalo.. Za druhé-mě osobně přišla kvalitnější spíše druhá polovina. První si sice držela svou atmosféru tajemna, ale jen proto, že si postavy z jakéhosi nelogického důvodu nebyly schopny sdělit zásadní informace. Nechápu proč Sakakibarovi nikdo nic neřekl v první možné chvilce, když to bylo tak důležité? Jak se měl asi potom jinak chovat? Tyhle věci mě celou dobu rozčilovaly a jen jsem směrem k postavám cedil mezi zuby narané: Tak už mu to kurva řekni! :D.. Druhá půlka, kde už se tajemství rozuzluje a jde spíše o řešení daného problému, byla poněkud zábavnější...Teda až do doby kdy na základě (zase nelogického) komunikačního šumu dochází k finální dvoudílové řežbě, která je naprosto zbytečná a tak nějak "na efekt"...... Nevím.. Bavil jsem se a bylo fajn spolu s postavama nacházet všechna ta vodítka, ale na druhou stranu mě to frustrovalo a ve výsledku z toho nevylezlo nic světoborného..... :/(10.3.2017)

Mno nic. Stejně jako mnoho jiných, i já se musím přidat k té skupině, která preferuje první polovinu seriálu. Náběh to mělo výborný: Záhady se jen kupí, vysvětlení žádné, zvláštní smrti vyvolávají neklid, chaos a divák je celou dobu zvědavý, napjatý, co dalšího nám přinese následující díl; jestli přitvrdí anebo už dojde konečně na nějaké vysvětlení. Po čase se dostáváme k jádru pudla, ale od této chvíle dochází nápady, překotně se sprintuje k naprosto mizernému závěru, který zkazí jakýkoliv do té doby vybudovaný pozitivnější dojem. Abych pravdu řekl, ono konečné vysvětlení mi nepřišlo vůbec dostačující, zvlášť, když se dozvíte o dispozicích, resp. možnostech jedné z hlavních hrdinek.(16.2.2015)

• - Seriál vznikl na motivy stejnojmenné novely "Another" ( v japonské výslovnosti Anazā ) spisovatele Yukito Ayatsuji. Ilustrace měl na starosti Hiro Kiyohara, novela byla poprvé publikována 29. října 2009 nakladatelstvím Kadokawa Shoten a má 5 dílů. (bejkovec)