Another (TV seriál)

Anazâ

Another

Animovaný / Horor / Thriller / Psychologický / Krimi

Japonsko, 2012, 12x25 min

Another mělo tu smůlu, že mě jeho první část nedokázala pořádně zaujmout a pak už bylo velice těžké se chytnout. Přesto jsem to se sledováním nevzdala a řekla, že to dám až do konce. Druhá polovina už začala být o něco zajímavější, když postavy začaly postupně přicházet záhadě na kloub. Škoda jen, že finále místy tlačilo až moc na pilu a toužené vyvrcholení nemělo vlastně téměř žádný vrchol. Příběh má velmi zajímavou myšlenku, ale chvílemi mi dělalo problém pochopit charakter kletby a její okolnosti. Slabší tři hvězdy.(1.10.2016)

Tak se zase trošku odkloním od většiny... Zaprvé nechápu ten téměř až kulltovní status tohodle anime. Je to sice zábavné a uteče to rychle, ale nic dechberoucího to ve mě nezanechalo.. Za druhé-mě osobně přišla kvalitnější spíše druhá polovina. První si sice držela svou atmosféru tajemna, ale jen proto, že si postavy z jakéhosi nelogického důvodu nebyly schopny sdělit zásadní informace. Nechápu proč Sakakibarovi nikdo nic neřekl v první možné chvilce, když to bylo tak důležité? Jak se měl asi potom jinak chovat? Tyhle věci mě celou dobu rozčilovaly a jen jsem směrem k postavám cedil mezi zuby narané: Tak už mu to kurva řekni! :D.. Druhá půlka, kde už se tajemství rozuzluje a jde spíše o řešení daného problému, byla poněkud zábavnější...Teda až do doby kdy na základě (zase nelogického) komunikačního šumu dochází k finální dvoudílové řežbě, která je naprosto zbytečná a tak nějak "na efekt"...... Nevím.. Bavil jsem se a bylo fajn spolu s postavama nacházet všechna ta vodítka, ale na druhou stranu mě to frustrovalo a ve výsledku z toho nevylezlo nic světoborného..... :/(10.3.2017)

Výborné a temno hororové anime z celkom slušným vyvrcholením a príbehom. Do školy v Yomiyame prichádza nový študent (Kouichi Sakakibara), ktorý absolútne netuší čo sa na škole dialo a čo sa môže stať. Na škole je zvláštna atmosféra. Tu sa začína mystično, ktoré potom je v celom anime. Kouichi sa snaží všetko pochopiť a postupne sa dozvedá nové informácie, ktoré mu vysvetľujú čo sa deje a čo sa dialo v minulosti na Yomiyamskej strednej škole. Je veľmi zaujímavé ako sa správajú deti na škole k Mei čo samozrejme bude divné pre Kouichiho. Tento zaujímavý fakt správania sa k Mei je celkom pochopiteľný a pre mňa podnetný (mám rád anime, filmy atď ktoré rozoberajú správanie ľudí a ich rôzne reakcie). V takom prípade je vždy otázka, ako by sme sa zachovali my? Boli by sme iný, alebo rovnaký? Podľa mňa by si každý vybral najľahšiu cestu prežitia (prežiť je najdôležitejšie). Another je anime plné smrti, strachu a niekedy aj beznádeje. Študenti si prejdú všetkými fázami beznádeje a strachu. Chovanie je zachytené celkom hodnoverne a veľmi v malých prípadoch môže pripadať divné (ale čo my vieme ako by sme sa zachovali my a ako Japonci, že kde je medzi tým rozdiel). Celé anime je plné krvi preto asi nie je vhodné pre mladších divkákov (hehe :D). Smrť prichádza náhle a umieranie študentov je nápadité. A pozor! Toto je nultá epizóda, ktorú ODPORÚČAM pozerať až po seriály : http://www.csfd.cz/film/305670-another-the-other-inga/, aby ste si nepokazili rozuzlenie anime. Napokon sa toho veľa dozvieme, ale nie všetko.(27.12.2014)

Z mého pohledu je Another průměrná, možná mírně nadprůměrná podívaná na postavičky pohybující se ve škole s pochmůrnou náladou. Když se prokoušeme přes kvanta nesympatických postav volící tvrdá slova, máme tu roztomilou holčičku s páskou přes oko Mei a nějakého hlavního hrdinu, který ničím nevyčnívá ze standartu hlavních protagonistů. Velikým plusem je ovšem kvantum krve a v zápětí několik zkamenělých ksichtů, kteří na to nemají žaludek. To všechno doplňuje roztomilý závěr, u kterého se člověk snad i zasměje.(22.6.2013)

Skvělá atmosféra. Hodně mi to připomínalo Ringu a Final Destination. ■ Všichni Seiyû odvedli dobrou práci, ale nějak se nemohu zbavit pocitu, že se stále v anime seriálech opakuje dvacet hlasů a ostatní jako by ani neexistovaly... ■ Animace je sice na dobré úrovni, ale já mám vizuálně raději osmdesátá léta a první polovinu let devadesátých. Nějakých posledních 10 let mi přijde moc nabubřelá, postavy snad ani už nemůžou mít větší oči, jinak by jim vypadly z hlavy a bohužel se mi zdá, že drtivá většina současné produkce je spíše než nějaký umělecký počin, jen položka xyz na běžícím pásu, kam se dolévaj peníze namísto originality. ■ Naštěstí příběh je zde velice silný a určitým způsobem i napínavý. Až na poslední díl, který mi přišel nejslabší, jsem se náramně bavil a čekal, jestli je vrahem zahradník ^_^ ■ Celé jsem to zhltnul jak malinu, už se těšim na přídadek ve formě hrané verze, která mě čeká co nevidět... ■ (R) [89/100] ■ (K) [79/100] ■ (V) [77/100] ■ (♫) [89/100] ■ (E) Ringu (1998) ● Shiki (2010) ● Final Destination (2000) ● Twin Peaks (1990) ■ (Č) 1 ■ (P) [Pondělí, 7-VIII-2017; 00:15] [720p] [ϿϾ] [PZ-cz] [89/100] ■ (CSFD) SokkaSubjektivJacindaCedrAya.chan ■ (C) [89/100](24.9.2017)

• - Seriál vznikl na motivy stejnojmenné novely "Another" ( v japonské výslovnosti Anazā ) spisovatele Yukito Ayatsuji. Ilustrace měl na starosti Hiro Kiyohara, novela byla poprvé publikována 29. října 2009 nakladatelstvím Kadokawa Shoten a má 5 dílů. (bejkovec)