Fantom opery (divadelní záznam)

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

Muzikál / Drama / Romantický / Thriller

Velká Británie, 2011, 137 (154) min

Laurence Connor

Brett Sullivan

Komentáře uživatelů k divadelní záznamu (46)

Musím porovnávat s Bídníky, které mám opravdu rád... I když je Fantom opery pěvecky podle mě těžší, jeho melodie mě nijak neoslovily a příběh také zrovna moc ne... Třeba mu přijdu někdy na chuť, ale zatím tak jen za tři hvězdičky...(26.12.2015)

Jedna z nejúžasnějších věcí, co jsem v životě viděla! :) Neuím si představit nikoho lepšího než je Ramin a Sierra, jako ústřední dvojci pro další generaci.(8.2.2013)

Naprosto dokonalý zážitek, obzvláště Fantomův výkon stojí za zhlédnutí!!(5.3.2012)

Nikdy jsem neviděla originální obsazení v podání Michaela Crawforda a Sarah Brightman a ani mě to nemrzí protože duo Sierra a Ramin je moje nejoblíbenější. A stejně tak patří přesně tohle zpracování mezi mé neoblíbenější. Royal Albert Hall sice nedovoluje tak megalomanské kulisy (přecijen je to primárně koncertní hala, nikoliv divadlo), ale to vůbec nevadí. Protože co tomuhle zpracování chybí v kulisách herci naprosto perfektně nahrazují v emocích. Přijde mi, že Ramin, Sierra i Hadley ze sebe vydávají naprosté maximum, několikrát mi po zádech běžel mráz.(19.10.2014)

Jedna z největších muzikálových klasik konečně na DVD. Nesrovnatelně lepší než filmová adaptace, do původní londýnské divadelní inscenace tomu chybí komornější operní atmosféra, ale i přesto toto zpracování stojí za zhlédnutí. Takto má vypadat profesionální muzikál, který stojí na ohromujících výkonec. Zde producenti vybrali asi nejúspěšnější dvojici posledních let - Ramina Karimloo a Sierru Boggess - skvělí pěvecky, ale především také herecky. Muzikálová špička, rozhodně musí vidět všichni, kteří se alespoň trochu zajímají o divadlo, ale myslím, že si z toho odnese své i naprosto nedivadelní a nemuzikálový typ diváků.(13.8.2012)

Nemusím operu,ani muzikály a přesto mne to chytlo a líbilo...to znamená,že je v tom něco víc.(5.1.2015)

Naprosto úchvatné včetně všech vystoupení, co následují po konci vlastního představení. Skvělá atmosféra, která přímo sálá i z obrazovky.(30.12.2014)

V titulcích pořadu uvedeno: český název Fantom opery z Royal Albert Hall; režie Nick Morris; divadelní režie Laurence Connor.(12.1.2015)

Jeden z mých největších kultrurních zážitků. Mně se film od Schumachera hodně líbil, ale tohle pro mě mělo ještě lepší atmosféru a mnohem lepší pěvecké i herecké výkony. Zejména představitelka Christine se mi vryla hluboko pod kůži, ale fantom taky. A hlavně tohle bylo živé představení a já mohl doma u televize jen zoufat, že jsem nemohl být přímo v Albert Hall. Úžasný zážitek! Určitě nezůstane u jednoho zhlédnutí!(4.9.2013)

Dokonalé, naprosto dokonalé.(27.12.2015)

Skvělé! Zasloužený plný počet. Srovnání s filmovou verzí je ale nasnadě a já musím přiznat, že se mi film líbil více, možná prostě proto, že jsem ho viděla dříve. Zde bych měla pár výhrad. Zvláště v první polovině byly momenty, které mi vadily, představovala bych si jemnější, pozvolný nástup. Ale když už byla hra v plném proudu, kritické připomínky v mojí hlavě vesměs utichly. Ústřední postava fantoma zde pro mě nemá takový šarm a charisma jako ta filmová, ale to je dáno spíše scénářem, ve kterém není dostatek prostoru, než hereckým obsazením. Hlasový potenciál má Ramin velký, hlas má bezchybný, ale z nějakého důvodu mě to tolik nechytlo za srdce. Stávalo se, že jste si s postavou notovali díky chytlavé melodii (pan Webber umí), ale co do hloubky to bylo jak hitparadová odrhovačka (eh, až tak zlé to zas není), to se týká třeba titulní písně, která je po technické stránce skvělá, ale postrádala jsem takový ten náboj. Jednoduše řečeno, když Gerard Butler začal zpívat, úplně jsem chápala, jak se fantomovi podařilo svým hlasem hypnozivat a svádět, a o Raminovi Karimloo to říci nemohu. Stačilo by aby trochu ubral, ve Wandering Child má hlas nádherně konejšivý, škoda ze takových míst je poskrovnu. Pak se mi nelíbila přílišná agrese ze strany Erika, Raoula, ale i Christine nebo Meg. Zvlášť u té mi to vyloženě lezlo na nervy, mám ji zažitou jako jemnou, něžnou dívenku a ne jako takové ztřeštidlo, které se pokaždé odněkud přiřítí a strhuje na sebe pozornost. Když Erik přivede Christinu do svého podzemního chrámu poprvé, místo aby ji jemně uvítal uvědomujíc si, jaká je to křehká bytost a ze strachu, že by ji snad mohl vyplašit, s ní jednal opatrně jako s květinou a dítětem, které miluje – jako je tomu ve filmu, tady sedne za varhany a vypadá to, jako by ho popadl amok. Čemuž nerozumím. Tím se úplně setře rozdíl mezi tím, kdy je fantom něžně láskyplný a kdy nepříčetný nebo bolestně zlomený. Filmový fantom dokáže být taktní, empatický, vlídný a nejen ze strachu si zachovává odstup, tento jde na vše moc zhurta a celkově má hra velmi rychlé tempo. Tvůrci se asi chtěli vyhnout těžkopádnosti a utahanosti, ale mně to připadalo uspěchané, místy jako zrychlené. Ústředním motivem je nešťastná láska a vy jste věděli, že fantom trpí, ale nestihli jste trpět s ním – emoce nestihly plně doznít. V každém příběhu je třeba střídat napětí a uklidnění a to se tu moc nekoná. Na druhou stranu scény, kde byl fantom rozlícený a pomstychtivý, byly zvládnuté na jedničku. Jako Red Death byl oproti filmu děsivější, démoničtější a přesvědčivější, to mělo větší náboj. Líbili se mi ředitelé, zvlášť André, Raoul mi připomínal Lockarta z Harryho (hehe). Christina nezůstala pozadu a také byla poněkud ráznější než ve filmu, ale jinak se mi zamlouvala vzhledově i projevem, příjemná a sympatická. Vůbec jsem se nezlobila, že při scéně na hřbitově nebyl Erik Raoulem poražen (narozdíl od filmu) a skvělá byla úžasně barevná a vyšperkovaná maškaráda. Fantomovo znetvoření mnohem přesvědčivější než ve filmu. Méně agrese a zvolnit tempo (ač to už k živému ztvárnění na prknech patří) a bylo by to perfect.(14.5.2012)

Vynikající moderní zpracování Fantoma opery, s vynikající hudbou A. L. Webbera. Výkony zpěváků prostě výborné a celkové zpracování kulis s moderním využitím obřích promítacích ploch vynikající.(17.2.2016)

Film se mi vždycky hrozně líbil, hudba je prostě dokonalá, ale tenhle záznam to hravě strčí do kapsy. Pěvecky na mnohem lepší úrovni a ačkoliv mám Butlera ráda, tak odteď je pravým Phantomem jedině Ramin Karimloo. Běhal mi mráz po zádech...(7.11.2018)

Bohužel jsem neviděl žádnou jinou divadelní reprízu, ale tato je podle mě dokonalá. Nejméně 100x lepší než filmové zpracování.(5.1.2012)

Tohle je ta nejlepší verze, co jsem kdy slyšela a osobně vůbec nechápu, jak může někdo říct, že film byl lepší, ale bez urážky :). Ramin je pro mě nejlepší Fantom, skvěle ho vystihl, je to jedna z jeho životních rolí a je na něm vidět, že si to neskutečně užívá, hlavně ten závěrečný potlesk. Jeho hlas je dokonalý a já myslím, že tam dal všechno, co bylo potřeba. Ačkoliv mám Butlera ráda, tak v tomhle případě nemá šanci, jeho zpěv je oproti Raminovi děsný. Fantom nikdy nebyl něžný, on to neumí, miluje agresivně, takže je dobře, že se tam nijak nepitvořil. Sierra byla skvělá, jediné co mi vadilo, byl ten její přízvuk, který někdy dost přeháněla. Nicméně nemenší hvězdou je i Hadley Fraser, který ztvárnil Raoula a konečně zvedl laťku. V jiných verzích jsem nechápala, proč jde s takovým nekňubou, ale tady pro mě byl konečně charismatický. Hadley je skvělý zpěvák a byl i dostatečně dominantní. Hudba je úžasná a i bonusový materiál přináší zajímavý pohled do zákulisí. Celkově jsem nadšená a těžko to něco přebije.(20.9.2013)

Pustil jsem si to, abych měl srovnání s českou verzí muzikálu. A je vidět proč bylo tak těžké získat licenční práva, když je výsledek skoro stejný. Přesto je tahle původní verze hodně lepší než ta česká, a také se mi víc líbí hlas Sierry Boggess proti Sarah, a to i v porovnání s jejími starými nahrávkami.(10.11.2014)

Prostě kdo umí, ten umí. Děkuji pane Webbere, že jste si splnil svůj dávný sen. Svět je díky Vám bohatší o nádhernou, nadpozemsky čistou hudbu.(30.12.2014)

Předně děkuji ČT Art za to, že se přes svátky práskla přes kapsu. Ačkoliv jsem toto provedení na internetu viděl už nespočetněkrát, byl jsem nesmírně rád, že se nějakým způsobem dostalo i do televize. Osobně je mi toto provedení nejbližší. Ramin Karimloo dnes ve svých 36-ti letech má už všechny velké role za sebou a je opravdu dokonalý. Milovaná Sierra, není co dodat. Krásná oslava výročí ve velkolepém provedení.(2.1.2015)

Krásná a krásně zpívající představitelka Christine, pohledný Raoul, famózní Fantom. Super hudba, skvělá výprava - zejména kostýmy. Orchestr "na balkóně" nad jevištěm.(27.1.2019)

PoPiC*. Tak toto je majstrovské dielo. Kto pozná divadlo aj zvnútra, vie, o čom hovorím. Herci, scéna, kostýmy.... No proste nemám slov. A na konci filmu vo fantómovej jaskyni, keď každý spieval svoj vlastný part a pritom spievali naraz (Christine, vikomt a fantóm), mi naskočila husia koža a padla sánka dolu. Kam sa hrabe film z roku 2004. Proste standing ovation aj z pohodlia domova a už len túžba byť tam naživo.(22.8.2014)

Jak to jen napsat. Nechci se opakovat, ale muzikál Fantom opery je fantastický muzikál. Skvělá hudba, skvělý text, skvělý příběh. Jsem ráda, že jsem viděla tento muzikál, který dokonale vystihuje příběh, protože ve filmovém zpracování je děj zmatečný. Hlavní rozdíl o proti filmovému zpracování je finále. Kdy Christine políbí fantoma 2x. Je to důležité v tom, protože podruhé ho políbí proto, že si uvědomí, že k němu něco cítí a nakonec ji musí fantom odtrhnout. To ve filmu není. Ve filmu je to podané, že Christine chce od fantoma, co nejrychleji utéct a vzít si Raula. Přitom muzikál právě ukazuje, jak je to pro ni těžké a jak váhá. Podání Raula Hadleyem Fraserem je skvělé. Takový krásně zabarvený hlas jsem nikdy neslyšla. Konečne zpěvák, díky kterému byl Raul sexy a opravdu jsem se nejlépe vcítila do pocitů Christine. Konečně opravdu vyrovnané mužské role, jak zpěvem, tak tělem :-) A Christine? Tak ta je krásná. Nejlepší podání Christine ze všech generací. Můžu se na to dívat pořád a pořád. Jediná nevýhoda je v tom, že kvůli místě natáčení nemohlo být vše, tak jako v Lodýnském divadle. Např. pád lustru. Ale i v tak to udělali skvěle. Díky za to, že nejúspěšnější muzikál jsem mohla vidět "živě". Nikdy bych se totiž pravděpodobně do Londýna nedostala.(16.9.2014)