Hell's Angel

(TV film)
všechny plakáty
Velká Británie, 1994, 25 min

Proslulý britský novinář a antiteista Christopher Hitchens se v dokumentu Hell’s Angel zamýšlí nad kultem Matky Terezy a s pomocí jejích bývalých spolupracovníků a členek řádu Misionářek lásky uvažuje, proč i sekularisté a nevěřící podléhali a dosud podléhají jejímu mediálnímu obrazu. Zásadním tématem dokumentu jsou například otřesné podmínky v hospicích Matky Terezy, její nechuť vynakládat darované peníze na potřeby chudých a nemocných, její církevní agenda, vzývání utrpení, bolesti a chudoby nebo její styky s diktátory, extrémisty a zločinci. (kiddo)

Beckett51

Trošku povrchní a ne moc objektivní kritika poněkud zmatené a pravděpodobně spirituálně značně zakomplexované "světice", která byla symbolem něčeho, co ani zdaleka nepředstavovala. Papalášské machinace a pokrytectví "vysokých křesťanů" uplatňujících svou moc tam, kde by to zdánlivě mělo jít proti jejich morálním východiskům. Temnota světla náboženství par excellence a zásadní podnět ke konstruktivní reflexi konceptu "Svatých" v křesťanství (a zejména katolicismu?). ()

dr.horrible

Chápem, že nemusí pôsobiť stokrát objektívne, keď o zločinoch cirkví rozpráva zrovna Hitch :). A možno je to tou dobou, že sme vtedy ešte nevedeli všetko, že Tereza vtedy ešte zosobňovala čistú lásku a dobrotu, a reálne fakty o nej ešte neboli verejne známe. Preto sa asi dokument  zameriava čiastočne na jej spoluprácu  so svetovými diktátormi a podporovanie vojny, čiastočne na podvody pri vytváraní zázrakov potrebných pre jej svätorečenie (dnes potvrdené už prakticky všetkými zainteresovanými), a len čiastočne aj na jej hlavný hriech, ktorým bolo odmietanie pomoci chorým.  Natočiť to dnes, zameriaval by sa viac na všetky jej obete; všetkých mužov, ženy, aj deti, ktoré úmyselne a z vlastnej vôle nechala zomrieť v strašných bolestiach. Toto by nemali točiť ľudia ako Hitch (nech mu je zem ľahká). Nemal by byť jedným z hlavných argumentov proti nej boj za zákaz potratov, či násilné krsty inovercov, pretože to sú veci, ktoré veriacich nepresvedčia.  Hlavná má byť morálka a súcit s jej obeťami, jej zločiny dnes už dokázané nespočtom svedkov a hlavne jej vlastnými výrokmi a priznaniami, keď nechala úmyselne umierať deti, pretože modlitba je dôležitejšia ako lieky, a “utrpenie je krásne”! Nie som veľkým fanúšikom revizionizmu, myslím, že niektoré kulty si je správne držať, podporujem súčasného pápeža (cez všetko) aj ako nekresťan, uznávam (cez všetko) prínos Jána Pavla druhého za diktatúry proletariátu, ale táto šialená, sadistická vrahyňa a zrúdna žena, je škvrnou na našej kultúre, na vašej cirkvi, a zbaviť by sa jej mali hlavne veriaci. Krátke zhrnutie v slovenčine + zdroje. ()