Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

POMO

Phenomena je menej krvavá ako ostatné argentovky a viacej než na vizuálnu stránku, sa zameriava na príbeh a atmosféru. Čo je jej veľké plus. Jennifer Connelly a Donald Pleasence sú výborne obsadení a hypnotizujúce hmyzie mystérium v kombinácii s psychedelickou hudbou a úžasne izolačným alpským prostredím robia zázraky. Nebyť pár menších výtiek, šlo by o žánrový klenot! ()

Lima

Monty Python presents: Phenomena - Revenge of the Shimpy…..Počkat, to nebyla parodie? .... Žasnu, co za příšerné nesmysly procházejí u skalních fandů Argenta. Přesně, jak říkal Fulci – Argento je zručný realizátor na oko působivých scén, ale příšerný scenárista. Už tam chybělo jenom, že vrahem byl ten šimpanz, a vlastně bych se ani v kontextu dění ve filmu nedivil. Koneckonců, jeho entrée s břitvou v samém závěru tomu dalo korunu. ()

J*A*S*M

Dokážete-li překousnout, že hlavní hrdinka dokáže komunikovat s hmyzem a s jeho pomocí pátrá po nebezpečném zabijákovi, splňujete hlavní předpoklad pro to, abyste se vám tento film líbil. Druhá podmínka je veliká tolerance vůči slabým hercům (Jennifer a profesor OK, všichni ostatní KO). Občas mají ty průpovídky, co ti slabí herci musejí pronášet, až parodické rozměry. Atmosféra je obecně slušná, Alpy dělají svoje, ale je velká škoda, že zhruba polovina potenciálně strašidelných scén byla totálně zničena pro horor otřesnou hudbou, jejíž výběr naprosto nechápu. Rozpačitý dojem z filmu trochu zachraňuje závěrečných třicet minut, kdy se to konečně trochu rozjede. Je to jeden z filmů, jehož remake by, myslím, nebyl na škodu. Horror movie of the year ()

Cervenak

Jeden z Argentových najväčších skvostov a zároveň asi posledný kvalitný kus pred "zostupom do pekiel". Rozbieha sa to pomerne krotko, Dario šetrí kečupom a jeho typicky znervózňujúca atmosféra presakuje do príbehu len pozvoľna. Všetko však nádherne graduje... a potom to príde! Na 14-ročnú Jennifer Connelly, topiacu sa v nádrži plnej hnilobného slizu a červivých mŕtvol asi v živote nezabudnem. ()

T2

Rozpočet $3,8miliónaTržby Celosvetovo €203,657║ Nápad z ovládaným hmyzu fajn, Jennifer Connelly príjemná a plochý dej drží koľko sa dá na určitej stráviteľnosti, prevedenie príbehu(hlavne prvá polovica) otras, hudba alebo tie pesničky úplne mimo, samoúčelnosť gore efektov či trikov z toho srší na každom kroku, funkčnosť pre dej minimálna. Dario Argento ma ešte ani raz nepresvedčil že by mal nejakú režisérsku zručnosť, jedine čo mu ide sú nechutnosti a samozrejme ich vypilovaná tvorba. /35%/ ()

Superpero

Šílenost :) ale na druhou stranu i totální jízda. Dario Argento narozdíl třeba od Fulciho ví, že náznaky jsou strašidelnější než laciné gore, a proto to začíná docela skromně. Postupně začíná přibývat víc a víc ujetostí. Vrah, ovládání hmyzu, opice (!!!!!!), nebo pěkně vychcanej malej monstr-retard. Některé scény jsou jak z pohádky. Např. Jennifer Connelly následuje mušku, aby odhalila barák vraha, ale v tom samém filmu pak začnou hrát "Mejdni" a chudák hlavní hrdinka se topí v jezírku s pozůstatků mrtvol a zápolí s psychopatkou. No a finální likvidaci padoucha jsem bez výtlemu nevydržel. Bravo! ()

LIVINGDEAD

Takže nejdříve + (plus) : posledních 20 minut bylo napětí, krvavé scény.... A teď - (mínus) : příběh se táhne, takže NUDA", film doprovází otřesná hudba pop a rock 80-tých let. Hrozný přízvuk angličtiny - opravdu se to nedalo poslouchat. Příběh nemá ani hlavu ani patu. Mizí dívky na internátě, ale nikdo je nehledá, nikomu nechybí, při jedné akci se dokonce utrhne kus balkónu, taky se nic neděje, obětí kříčí, ale internát plný dívek je neslyší..... no prostě komedie! Nechápu, jak tento film získal 79%??? To jste všichni na cracku? ()

EvilPhoEniX

Od Argenta jsem čekal další gorefest na styl Děs v Opeře, to jsem bohužel nedostal. Ono i Phenomena není špatný film, má skvělý nápad a působivé zpracování,ale od Mistra jsem čekal přeci jen o něco větší zážitek. 65% ()

tron

Nemám rád talianske horory, ale Phenomenu milujem. Jedným slovom, úchvatné. Viacerými slovami, neskutočne atmosférické. Lahôdka s len pár chybami. Inak to má skvelý scenár, vynikajúce herecké výkony (podľa očakávaní boduje hlavne Dr. Donald Pleasence), miestami vskutku nervytrhajúce napätie, fenomenálnu hudbu a úžasnú švajčiarsku prírodu. A Jennifer Connelly je celkom kosť. 90% ()

movie

Za mě lepší jak SUSPIRIA, jen mi tu vadí to nemístné využítí hair metalových skladeb často v hodně nevhodných momentech. Celková stylizace filmů je famózní a jsou tu parádní ženské kostýmy. ()

Flipnic

Phenomena byla jedním z posledních Argentových filmů, které jsem měl možnost shlédnout. Po velkých ohlasech mnoha příznivců jak horroru, tak Argenta samotného jsem se na ni velmi těšil. A jak to občas bývá, velké těšení přináší velké zklamání... Opravdu, Phenomena je pro mne velkým zklamáním a nenabídla mi téměř nic, kromě výborné hudby (která se do filmu občas vůbec nehodila), výborné atmosféry (která film nezachránila), vygradovaného konce, kde šly sice chvíli nechutnosti na maximum, ale bral jsem to spíš jako světlý okamžik v temném, zmateném Argentově snu, který postrádal systém (o logických zádrhelech pomlčím, na ty v horrorech příliš nekoukám ...), význam, smysl, herecké výkony (Connely hraje tak uboze, že mi jí bylo snad chvíli i líto za to, co před kamerou předvádí. Každý sice nějak začínal, ale filmu prostě nepřidala.), Pleasence se mi zdál z celého hraní už úplně unavený a znuděný a další herci zde sloužili pouze jako figurky(křoví), které jako by chodily kolem těchto dvou postav. Motiv vražd je naprosto jednoduchý a nezajímavý, navíc se vyjeví zčistajsna až ve finále filmu. Gore efekty celkově stažené na minimum, až ten konec gradoval. Bohužel, po takových nářezech, jako bylo "Tenebre" a "Armáda démonů: matka slz", to na mne působilo jako nudný nedotažený horror typický pro 80 léta. ()

Bloody13

Já vim, už to tu zaznělo několikrát, ale ta metalová hudba se sem opravdu nehodí! Jinak Argento nezklamal a natočil ne úplně brutální a krvavou jízdu (to se však konce netýká), ale především jedinečnou atmosférickou podívanou, povinnou nejen pro fanoušky gialla. Závěrečných 20 minut mi tu celkovou delší stopáž bohatě vynahradilo. ()

EdaS

Phenomena na plátně Aera v rámci Otrlce byla ohromná pecka. Krásnej obraz, přepálenej zvuk a mistr atmosféry a vizuálu (a zároveň tak trochu diletant ve všem ostatním) Argento na vrcholu. Co víc si přát? Solidní šílenství za 90% ()

Shit

Zatim to nejlepší co sem od Argenta viděl, výborná atmosféra, neskutečně zajímavá hudba, teda až na ty hardrockový vsuvky a úžasná Jennifer Connelly a dobrej mysteriózněhororvej příběh s docela solidním propojení gore efektů, vizuálních hororových scén a úžasným Argentovským vkusem pro nechutnosti, ale tak reálně působící, že to byl těžkej kalibr i pro mě. Škoda jen, že se film neodvíjí celej jako se odvíjela poslední třetina, která byla takřka dokonalá z pohledu vygradování příběhu a atmosféry. 4+ ()

choze

Příběh (vzdor zajímavému hmyzímu námětu) ani hudba mě nebavily, vlastně mi to přišlo hodně stupidní, ale na mladičkou Jennifer se koukalo hodně příjemně. ()

Aluska88

Nádherná mladinká Jennifer Connelly, démonický Simon Boswell a Goblin a Maideni. Do toho všeho okolo běhá šílený vrah, který se zaměřuje na mladé studentky. Možná jsem od Phenomeny čekala trochu více toho mysteriózna, i odhalení samotného vraha. I když nakonec jeho původ je vlastně dostatečně šílený:) I tak se jedná o poctivý kousek hororového mistra Daria Argenta. ()

TheRaven

Argento nezklamal a dopřál mi naprosto nepřekonatelný audiovizuální orgasmus a upevnil své místo mezi mými top. I když je Phenomena dějově průměrným dílem, navíc s velkou účastí fauny, což příliš nemusím, vypořádala se s tím naprosto bravurně. Jakákoliv fakta mi byla lhostejná a nechal jsem se únášet jedním z nejpodmanivějších filmů, jaké jsem za poslední dobu viděl. Jako přikován v židli jsem sledoval vyvražďovací pasáže, prokládáné skoro až hudebně klipovými scénami s vynikající hudbou nejen Goblinů, Motörhead a Iron Maiden. Kamera taktéž naprosto úžasná a vizuál, jak už to u Argenta bývá, nepřekonatelný. Navíc je to první film, kde jsem si výrazněji všímal Jennifer Connelly a obávám se, že mám novou platonickou lásku. Co na tom, že jí při nátačení bylo sotva patnáct let. Jedním slovem: Fantastické! ()

MM_Ramone

"Phenomena" - Réžia maestro Dario Argento. Nadčasová klasika horrorového filmového žánru. Kultová záležitosť. Jeden z najlepších talianských horrorov. Úžasné atmosferické dielo. Abnormálne scény podfarbené zdanlivo kontraproduktívnou heavy metalovou muzikou plus psycho reaktívna komponovaná hudba. Kvalitne spracované a v primeranom množstve dávkované gore. Nádherné lokácie v tajomnej Švajčiarskej Transilvánii. Krásna, mladá Jennifer Lynn Connelly v hlavnej úlohe. Vraždy, krv, strach, sny... Dokonalá mysteriózno-horrorová detektívka. Fenomenale giallo. ***** ()

Niktorius

Pokud o nějakém filmu prohlašujeme, že je jako zlý sen, myslíme to obvykle jako negativní hodnocení; v případě hororu / mysteriózního gialla Daria Argenta jsou ovšem tato slova pochvalou. Phenomena je phenomenálně atmosférickým dílem, v němž si například práce se zvukem nepochybně zaslouží podrobný rozbor (mluvit o výborné kameře už by bylo jako nosit Gobliny do nahrávacího studia). Jasně, chvílemi jsem si přál, aby těm ochotníkům ve vedlejších rolích skočil na hlavu šimpanz vyzbrojený břitvou, ale zběsilé, grandiózně vygradované finále nakonec všechny podružné nedostatky bohatě vynahradilo. ()

Faustka

Nezaměnitelný Argentův styl,to se nedá s ničím jiným srovnat. Několik prvků,které spolu zdá se příliš nesouvisí,ale vlastně všechno má svou důležitost. Méně krvavých scén,ale o to nápaditější příběh plný tajemství a děsivých sekvencí doprovázené tvrdší muzikou,která je tady spíš velkým plus a všechno to posouvá k pořádně gradujícímu závěru. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi