• Itálie

Creepers

Creepers

Mysteriózní / Horor / Thriller

Itálie, 1985, 116 min

Já nejsem žádná velká hororová fanynka, leč Argentovo dílko bylo koukatelné i když pro mne s mírnou nadsázkou a čtvrtá hvězda je ta mladičkou Jennifer Connelly, která si posledních dvacet minut užila. Hudba v celém filmu byla fakt zajímavě pojatá a nemusí každému sedět ale já neměla s jejím poslechem žádný problém.(16.8.2014)

Pre mňa jednoznačne jedna z najlepších Argentoviek. Dokonca lepšia ako napr. jeho ďalšie známe snímky Suspiria alebo Tenebre. Veľmi umne sa tu kombinujú prvky gialla s niektorými prvkami starého dobrého gotického hororu, čoho výsledkom je potom akýsi šialený hororový guláš, ktorý má ale výborný ťah na bránu. Predovšetkým v kontexte zvláštnej atmosféry, tá ma miestami mrazila až v kostiach. K tomu treba ešte prirátať pár nechutností s hmyzom a maskérsku prácu, ktorá ponúkla to najlepšie z osemdesiatkového hororu (v prípade toho tajomného vraha). Páčila sa mi aj opička a jej záverečné zúčtovanie, skrátka hororové prvky boli jedna veľká báseň. Ani po hereckej stránke to nebolo zlé, mladučká J. Connely to zahrala fantasticky. Myslím, že práve týmto snímkom mnohých presvedčila o tom, že ju čaká skvelá budúcnosť, čo sa i potvrdilo, keďže má na svojom konte ešte zopár filmov, pri ktorých sa mi obrazne povedané, minimálne zatočila hlava. Jediné čo by som vytkol bola tá metalová muzika, miestami sa mi tam nehodila, hlavne ku niektorým scénam. Celkovo ale ide o slušný dojem - jeden z hororov, na ktoré sa tak ľahko nezabúda. Silný nadpriemer. 85/100(7.12.2017)

Argento má fantastický čuch na hororové náměty a témata, ale podle mě prostě není řemeslně příliš zručný režisér (ve svých "nehororových" giallech, především v Deep Red, mi však přijde o něco šikovnější). V jeho filmech jsou často k vidění skvěle vymyšlené scény (minimálně z vizuálního hlediska - práce s barvami apod.), které ale bohužel nejsou moc dobře zrealizovány. Buďto jsou divně (nelogicky a neobratně) zkomponované, nebo v nich hraje různým způsobem nevhodná (např. přehnaně výrazná a navíc ne zrovna dobrá) hudba, nebo je kazí slabé efekty (nevěrohodně vypadající krev) a laciné masky, v nejhorším případě všechno dohromady. Naštěstí ale jak v Suspirii, tak i ve Phenomeně se najde pár scén, které jsou hororové v tom nejlepším smyslu slova... V každém případě musí být divák značně tolerantní, aby dokázal skousnout všechnu tu naivitu, účelovost, absurditu, nedotaženost a ulítlost (v Itálii je asi celkem běžné, že obyčejný člověk umí komunikovat s hmyzem a ovládat ho!), a mohl si tak tyhle kultovní italské žánrovky náležitě užít. 60 %(4.6.2018)

Strašně těžké tohle spravedlivě ohodnotit. Argento se tu dostává z extrému do extrému-od úplně amatérské filmařiny až ke krásně atmosférickým a napínavým momentům-Nápad s psychopropojením s hmyzem je moc hezký ale na můj vkus málo využitý-hudba občas dokonale sedící a houpvě divná a někdy zase nějáký speedmetal úplně mimo kontext scény...Poslední třetina stála za to a trochu mi nahradila tu přehlídku neherectví a krkolomé angličtiny(věřím, že ti lidi často vůbec netušili co říkají.)... Chtěl jsem dát i 4 ale to bych se musel trochu přemáhat a to se mi teď nechce.......................... Nejlepší herec ve filmu=šimpanz.(13.2.2012)

U Daria Argenta se v podstate vzdy da spolehnout na 3 klicove ingredience. a] Omamny vizual (v tomto pripade nadherna Swiss priroda), b] fantasticka hudba (jsou to 80's takze poradna elektronika... kterou ale misty zbytecne kazi pridavani metal songu od Motorhead a Iron Maiden, coz pro vytvoreni hororove atmosfery naopak neni zrovna stastna volba) a za c] notna davka brutality (te je zde o neco mene, nez v jeho beznych hororech, ale vubec to nevadi, caste zapojovani hmyzu a cervu do akce urcite dodava potrebnou chut a stavu). Ke vsemu je zde i povedena alternativni story s kapkou nadprirozena, zacinajici mlada Jennifer Connelly a skvely Donald Pleasence. Ja si nemam na co stezovat, dalsi prvotridni Argentuv horor. 8/10(22.10.2010)

• - Roli Patua Bruckera hrál 26ti letý lilipután. (Chatterer)

• - Film byl natočen v anglickém znění a poté předabován do italštiny. (Chatterer)

• - Režisér Dario Argento řekl, že jeho představa pro vzhled zabijáckého dítěte přišla ze skutečné genetické poruchy "Patau Syndrome", která způsobuje hrozné znetvoření tváře. Pro tento důvod Argento nazval postavu dětského zabijáka Patau, i když jeho jméno není nikdy ve filmu vysloveno. (tequilla)