• Itálie

• slovenský

Mysteriózní / Horor / Thriller

Itálie, 1985, 110 min

Šílenost :) ale na druhou stranu i totální jízda. Dario Argento narozdíl třeba od Fulciho ví, že náznaky jsou strašidelnější než laciné gore, a proto to začíná docela skromně. Postupně začíná přibývat víc a víc ujetostí. Vrah, ovládání hmyzu, opice (!!!!!!), nebo pěkně vychcanej malej monstr-retard. Některé scény jsou jak z pohádky. Např. Jennifer Connelly následuje mušku, aby odhalila barák vraha, ale v tom samém filmu pak začnou hrát "Mejdni" a chudák hlavní hrdinka se topí v jezírku s pozůstatků mrtvol a zápolí s psychopatkou. No a finální likvidaci padoucha jsem bez výtlemu nevydržel. Bravo!(6.4.2010)

Nádherná mladinká Jennifer Connelly, démonický Simon Boswell a Goblin a Maideni. Do toho všeho okolo běhá šílený vrah, který se zaměřuje na mladé studentky. Možná jsem od Phenomeny čekala trochu více toho mysteriózna, i odhalení samotného vraha. I když nakonec jeho původ je vlastně dostatečně šílený:) I tak se jedná o poctivý kousek hororového mistra Daria Argenta.(17.11.2014)

Rozpočet $3,8miliónaTržby Celosvetovo €203,657║ Nápad z ovládaným hmyzu fajn, Jennifer Connelly príjemná a plochý dej drží koľko sa dá na určitej stráviteľnosti, prevedenie príbehu(hlavne prvá polovica) otras, hudba alebo tie pesničky úplne mimo, samoúčelnosť gore efektov či trikov z toho srší na každom kroku, funkčnosť pre dej minimálna. Dario Argento ma ešte ani raz nepresvedčil že by mal nejakú režisérsku zručnosť, jedine čo mu ide sú nechutnosti a samozrejme ich vypilovaná tvorba. /35%/(27.4.2009)

"Phenomena" - Réžia maestro Dario Argento. Nadčasová klasika horrorového filmového žánru. Kultová záležitosť. Jeden z najlepších talianských horrorov. Úžasné atmosferické dielo. Abnormálne scény podfarbené zdanlivo kontraproduktívnou heavy metalovou muzikou plus psycho reaktívna komponovaná hudba. Kvalitne spracované a v primeranom množstve dávkované gore. Nádherné lokácie v tajomnej Švajčiarskej Transilvánii. Krásna, mladá Jennifer Lynn Connelly v hlavnej úlohe. Vraždy, krv, strach, sny... Dokonalá mysteriózno-horrorová detektívka. Fenomenale giallo. *****(13.8.2015)

Argento nezklamal a dopřál mi naprosto nepřekonatelný audiovizuální orgasmus a upevnil své místo mezi mými top. I když je Phenomena dějově průměrným dílem, navíc s velkou účastí fauny, což příliš nemusím, vypořádala se s tím naprosto bravurně. Jakákoliv fakta mi byla lhostejná a nechal jsem se únášet jedním z nejpodmanivějších filmů, jaké jsem za poslední dobu viděl. Jako přikován v židli jsem sledoval vyvražďovací pasáže, prokládáné skoro až hudebně klipovými scénami s vynikající hudbou nejen Goblinů, Motörhead a Iron Maiden. Kamera taktéž naprosto úžasná a vizuál, jak už to u Argenta bývá, nepřekonatelný. Navíc je to první film, kde jsem si výrazněji všímal Jennifer Connelly a obávám se, že mám novou platonickou lásku. Co na tom, že jí při nátačení bylo sotva patnáct let. Jedním slovem: Fantastické!(1.2.2010)

• - Jennifer Connelly při natáčení pokousal cvičený šimpanz. (Chatterer)

• - Dario Argento se rozhodl pro natočení filmu poté, co se dozvěděl, že hmyz je někdy používán během vyšetřování vražd. (tequilla)

• - Larvy byly vytvořeny umístěním vermikulit ve vodě s přidanou kapalnou čokoládou, a esence z máty. (tequilla)