• italský

• slovenský

Mysteriózní / Horor / Thriller

Itálie, 1985, 116 min

• LIVINGDEAD

Takže nejdříve + (plus) : posledních 20 minut bylo napětí, krvavé scény.... A teď - (mínus) : příběh se táhne, takže NUDA", film doprovází otřesná hudba pop a rock 80-tých let. Hrozný přízvuk angličtiny - opravdu se to nedalo poslouchat. Příběh nemá ani hlavu ani patu. Mizí dívky na internátě, ale nikdo je nehledá, nikomu nechybí, při jedné akci se dokonce utrhne kus balkónu, taky se nic neděje, obětí kříčí, ale internát plný dívek je neslyší..... no prostě komedie! Nechápu, jak tento film získal 79%??? To jste všichni na cracku?(18.7.2007)

OK, tak... Tohle bylo překvapivě boží! Bohužel, ne zcela ve všem, neboť celek dolů sráží hlavní náctiletá herečka, která prostě hrát neumí, střídá dva výrazy ve tváři a to je tak vše, co tu předvede. Ale krom toho? Námět je hrozně béčková horrorová detektivka, s velkým nádechem mysteriozní entomologie. Že to zní jako děsná pitomina? No, taky je, ale velmi zábavná, stejně jako brilantní použití hudby, které kombinuje osmdesátkové syntezátory s operním sborem a když jde do tuhého a neumětelská herečka cosi provádí na plátně , neváhá tvůrčí tým nasadit pecky od Iron Maiden a nějaký, pro mě neidentifikovatelný punk, což je vše velmi svěží a zábavné. A ano, ostatní řemeslo je tu taky super, režie, kamera, blááh, bláá bláááh, jenže nikdo, krom vrchního hudby-tele, nemá v titulkách jako jméno napsanou takovou krásnou zhovadilost, jako Goblin!(1.10.2016)

Jevy byly skutečně teda fenomenální. Musím říct, že to, že je to vlastně mix k nekoukání, mi došlo až v samotném závěru. Do té doby jsem se královsky bavila. Connelly jako roztomilé děvčátko zabralo a pan profesor se svojí geniální opicí taky. Co ovšem tomuhle snímku schází je rozuzlení. Sice vám scénáristi řeknou, jak psychopatický je psychopat a celkem pochopíte i proč, ale vloudil se šotek, neb pravý důvod mi unikl. Každý vrah má svůj důvod, proč zrovna dané pohlaví, proč zrovna takhle a navíc info o kochání se s mrtvolou tady nepřidá moc v úvahu, vzhledem k tomu, v jakém stavu je na konci najdete. Jinak je to ale dobrá show a vzhledem k mé lásce k hmyzu asi tušíte, jak jsem na tom a jak moc holce závidím.(3.12.2011)

Tradičně argentovsky velkolepý snímek se hodinu a půl příšerně vleče a kromě oblíbených autorských prvků vás pobaví neuvěřitelně ufonské dialogy, výborný soundtrack tradičně od Goblin a velkolepé vraždy. Právě schopnost pobavení z bizáru je to, co vás obvykle přesvědčí Argentovu starší tvorbu ve slabších chvílích zatratit nebo vás naopak otráví a přijetí Phenomeny na tomhle bude těžce záviset, protože klasická noční můra a fóbie se rozjedou naplno až ve finále. Kromě tradičně úchylné dvorní herečky Darii Nicolodi tady hraje mladá Connellyová neuvěřitelně rozmazlenou otravnou nánu a roli Donalda Pleasance by v podstatě mohl hrát kdokoliv.(19.2.2007)

Úžasná atmosféra, vynikajúci ale akože fakt vynikajúci námet, zopár geniálnych scén ,super hlavný hudobný motív, cool Donald Pleasence a skvelá Jennifer Connelly. Problém je, že atmosféra je pravidelne rozbíjaná (slušne povedané) absolútne nevhodnými rockovými a metalovými vypalovačkami, zvyšok hercov je prinajlepšom otrasný a ten námet je rozpracovaný do veľmi ale akože fakt veľmi, veľmi zlého scenára ignorujúcim náväznosť scén, motivácie postáv a veľmi často aj zdraý rozum ( pričom beriem do úvahy žáner, rok výroby aj potrebné klišé). Toto bol prvý film od Argenta, ktorý som videl ale ak naozaj patrí k jeho najlepším tak amen tma. Škoda, pretože v tom filme je skrytý 5 hviezdičkový masterpiece(12.11.2014)

• - Záběry z filmu použila skupina Hypocrisy k videoklipu písně Killing Art. (Chatterer)

• - Film byl natočen v anglickém znění a poté předabován do italštiny. (Chatterer)

• - V USA byl film uveden pod názvem Creepers. (Chatterer)