Hirošima - den poté (TV film)

Hiroshima: The Next Day

Dokumentární / Historický

USA, 2010, 45 min

No hurá, alespoň jeden je tady z komentujícíh nohama na zemi a je to AMYTH. Bohužel ostatní se nechali lacině a možná i z nevědomosti historických souvislostí strhnout k takovým perlám jako: Nejmasovější vražda apod.. Takže pár faktů. Na masové vraždění a to neskutečně brutální byli experti právě Japonci. To co předváděli v Číně a ostatních jimi ,,osvobozených" územích se vymykalo jakýmkoliv představám o vraždění a mučení a na konci války o tom vyšetřovatelé válečných zločinů sepsali desetitisíce zpráv na jejichž základě byly obžalovány a popraveny stovky japonských válečnách zločinců. (Přečtěte si Rytíře Bušidó - což je jedna z regulérních obžalob, kde jsou sepsány některé z válečných zločinů). Jak se Američané blížili k Japonským břehům připravovali se všichni na odpor. Všichni! Nejen armáda, ale i ženy a děti. Procvičovali se diverzní a sabotážní akce, civilisté se učili zacházet s do špice seříznutým bambusem atd... Americké velení počítalo, že pokud dojde k vylodění na japonské ostrovy - daly se odhadovat zráty amerických mužů v desítkách tisíc mužů. Japonci podle rytířského kodexu Bušidó považovali prohru, či vzdání se nepříteli za nepředstavitelnou ostudu a potupu rodiny. Většina jich také bojovala (Tarawa, Iwojima, Quadalcanal, Wake ad..) velmi zuřivě do posledního muže....Každý z ostrůvků v Tichomoří museli Amíci tvrdě vybojovat atol od atolu...To jen na úvod. V dokumentu vůbec nepadlo, že prezident USA vyzval Japonce ke kapitulaci s tím, že USA drží novou zbraň neskutečně ničivé síly.... Japíkům to bylo jedno a tak vzlétla Enola Gay ke své smrtící misi. Většina soudných lidí nepochybuje, že oba jaderné výbuchy za cenu obětí z obou bombardovaných měst ukončily válku. Nebýt toho byly by oběti v milionech a to zejména na straně Japonců. Nemluvě o desítkách tisíc POW vězněných na ostrovech, které měli japonští vojáci od svých velení rozkaz zabít (to se také na několika místech stalo). Velmi dobře tuto skutečnost popisuje Louis Zamperiny (kniha Nezlomený), který byl členem osádky Liberátoru B24 USAAF. Jejich letoun se zřítil do Tichéo oceánu a po strastiplných čtyřiceti dnech v nafukovacím člunu byl zajat Japonci a do konce války držen a mučen v Japonsku. Jeho svědectví je nevyvratitelné. Od jeho popravy a dalších mužů v táboře ho zachránil výbuch atomových pum. V tomto mne tedy dokument NG velmi zklamal. Byl neobjektviní a snažil se vézt na dnešní vlně odpuštění a zapomnění. Když ale říkám B, je nutno říci i A. Paradoxní je, že v dokumentu jsou ti, co odpouští Japonci... !!!! Mimochodem, své padlé vojáky (často neskutečně brutální vrahy) dodnes uctívají ve svatiních jako hrdiny... Je smutné koukat se na fotky popálených a ozářených dětí. O tom není sporu. Válka nakonec vždycky postihne civilní obyvatelstvo. U Japonců bych byl ale opatrný. Nebýt bomby mohl být dokument o tom jak je mariňáci plamenomety vyháněli z děr a jak se děti sami odpalovaly granáty.... Můj názor je, že jiného vyhnutí než svrhnutí bomby nebylo a Truman udělal to co by udělala každá jiná země s totu možností. Co myslíte, kdyby atomovou bombu měli ti hodní Japonci - použili by ji ??? * * *(29.1.2012)

Príbeh zrodu atómovej bomby "Little Boy", ktorú Američania v roku 1945 zhodili na Hirošimu. Po výbuchu 600 metrov nad zemou, pripravila za 10 sekúnd o život viac ako 70 000 ľudí. Následky tejto katastrofy, ktoré právom možno považovať za vraždu nevinných ľudí, dodnes vyvolávajú rozhorčenie, pričom nútia zamyslieť sa, či je práve táto forma dosahovania mieru medzi národmi v konflikte, tou najlepšou voľbou.(19.12.2015)

"Pokud existuje peklo, vypadá takhle !!" Příběh nejnechvalněji známého "Chlapečka" a jeho "bomba sestřičky" i jejich smrtících účinků z produkce National Geographic !! Protože jeden z nejzásadnějších a nejhrůznějších milníků lidských dějin byl kupodivu prakticky nezdokumentován, vytvoření mixu hraného dokumentu s reálnými záběry, fotografiemi, nezměrně emotivními obrázky a výpověďmi ( nejen ) přeživších svědků obou stran bylo nasnadě.. O atomových stínech jsem měl dostatečné informace, ale vidět je na vlastní oči, z toho mrazí !! Absurdita války, potažmo i lidství v celé své nahotě !! Velmi zdařilá záležitost nesmírně silného obsahu, dá se říci povinnost !!(29.7.2013)

• Vikki

Nejmasovější vražda v podání USA, jinak se to nazvat nedá. V dnech kdy už japonské armádě zvonil umíráček (a všichni víme jak moc to bylo dobře po všech těch jejich zvěrstvech) , ukázaly zbabělé USA, že jim nedělá problém zavraždit statisíce dětí, žen a vůbec civilistů jen tak ze svého pokusného plezíru a způsobit desítky let rvající agonii z nemoci z ozáření dalším statisícům lidí. Druhým naprosto neodůvodněným náletem na Nagasaki jen potvrdily jakými zbabělými zrůdami opravdu jsou a dnes je i naprosto jasné jak to bylo v dobách studené války s jaderným zastrašováním. USA NEVÁHALY TOUTO MASOVOU VRAŽDOU A DLOUHOLETOU AGONIÍ UKÁZAT, ŽE VYVRAŽDÍ PRO SVÉ AGRESIVNÍ CHOUTKY JAKÝKOLI NÁROD NA ZEMI. DDOKAZUJÍ NÁM TO STÁLE. . Na jejich soustavných válkách s vymyšlenými záminkami (totéž dělal Hitler a další zrůdy lidstva), které od té doby stále vedou za účelem zisku bez ohledu na oběti, to vidíme také. Proč se někdo diví, že jsou terčem teroristických útoků?! Vždyť sami jsou světovými teroristy, kteří neustále někohoi napadají ve snaze ovládat celý svět a to ZA KAŽDOU CENU. USA JSO NEJVĚTŠÍ TERORISTÉ A NOVODOBÍ FAŠISTÉ.!(27.1.2012)

Působivý dokument. Mohla bych tu ventilovat své pocity, které se mi honily hlavou celých 45 minut. Jak amíci srovnávají Hirošimu s nějakým Pearl Harborem. Jak si myslí, že odvedli super práci, když ukončili válku masakrem civilistů. A jak píše ilemas, raději ať ze mě je jen ten otřesný "stín" (což mnou doopravdy otřáslo), než být spálena jen napůl a přežívat... a co dělali Japonci v Číně je úplně mimo. Tady se jedná o atomovou bombu a její následky trvající desítky let.(20.4.2013)