Alexander Dubček

(TV film)
  • Slovensko Alexander Dubček - vizionár, reformátor a Európan
všechny plakáty

Ľudský profil popredného slovenského politika. Aký bol Alexander Dubček? Od 60. rokov 20.storočia až do predčasnej smrti 7.novembra 1992 patril Alexander Dubček medzi popredné osobnosti slovenského a českého politického a spoločenského života, ktoré sa v podmienkach bývalého spoločného štátu usilovali o realizáciu zmeny dogmatickej politiky KSČ a KSS na politiku komunizmu "s ľudskou tvárou". Jej obsahom mali byť a zo začiatku aj boli demokratické reformy, humanizácia politického, spoločenského a kultúrneho života a otvorenie sa Európe. Hoci nebol obdarený mimoriadnym rečníckym talentom, otvorenou a nefalšovanou komunikáciou s občanmi a svojimi ľudskými vlastnosťami si získal širokú dôveru drvivej väčšiny obyvateľstva. Otvoreným zápasom a kritikou proti dogmatikom nielen doma, ale v tzv.sovietskej zóne si postupne získaval obdiv a uznanie: nielen doma, ale aj v zahraničí. Popredný jeden český spisovateľ nazval A. Dubčeka "prvým ušľachtilým komunistom". Postupne si ho začali vážiť ako partnera aj poprední svetoví politici druhej polovice 20.storočia bez ohľadu na ľavú či pravú stranícku orientáciu. Dokonca aj morálna autorita sveta - rímsky pápež Ján Pavol II. (STV)

Radko

Dubčeka si vážim. Nebol to žiaden veľký mysliteľ, jeho prejavy boli plné vzletných komunistických fráz, podieľal sa na živote a rozvoji Komunistickej strany Slovenska od 50. rokov a v tzv. disidentskom období nevyvíjal nejakú prehnanú aktivitu, skôr stále ctil a vyznával stranícku hierarchiu, od ktorej očakával v čase prestavby satisfakciu. Napriek tomu mal v sebe akúsi prirodzenú ľudskosť (ktorú drvivá väčšina nadriadených v dôsledku opojenia mocou stráca bezprostredne po ovládnutí úradu, zaujatí postavenia). Toto bola rozhodujúca vlastnosť, vďaka nej za ním stálo množstvo ľudí. Dubčekove veliace slabosti boli vlastne výhodou. Váhavosť a neochota pristúpiť k represáliám voči rozbiehajúcim sa politickým alternatívam (Klub angažovaných nestraníků, Klub 231), z ktorých ani tzv. reformné vedenie KSČ nebolo nadšené, boli výhodou tiež. Rovnako nepripustil návrat cenzúry voči stále slobodomyseľnejšej tlači. Tá sa stávala tribúnou rozbiehajúceho sa experimentu zhora - akejsi dočasnej autonómnej zóny, plnej ľudí snívajúcich o demokratickej forme socializmu - niečo na spôsob Juhoslávie (neskôr Srbska). Ako však srbský ekonomicko-politický model v marci až júni 1999, tak rozbiehajúci sa česko-slovenský v auguste 1968 bol rozbitý vojenskou agresiou zvonka. Raz Američanmi, raz Rusmi. Tu nešlo o ľudské práva (v roku 1999) ani o záchranu socializmu (1968). V oboch prípadoch šlo o nutnosť zastaviť niečo, čo oponovalo a oponuje vžitým predstavám o ekonomicko.politickom ovládaní spoločností. Štátnym kapitalizmom brežnevovského typu, či neoliberálnym korporátnym kapitalizmom dneška. Západ v roku 1968 neprotestoval, pretože pokus o nahradenie stuchnutých elít, snaha o posilnenie samosprávneho riadenia v podnikoch a neskôr i spoločnosti a súčasná samodeštrukcia monokratického riadiaceho aparátu zhora rozhodne nevoňala USA a ani po II. svetovej vojne medzitým dobre zažratým politickým systémom v západnej Európe. Dokument samotný tieto veci príliš nezdôrazňuje, sústredí sa na životnú dráhu Alexandra Dubčeka, ktorý sa mimochodom narodil v rovnakom dome ako Ľudovít Štúr. Ako čitateľa knižného životopisu Dubčeka od Jozefa Banáša pod názvom "Zastavte Dubčeka!" som sa z filmu veľa nového nedozvedel, skôr išlo o taký stručný súhrn tejto knihy, na ktorej viacerí hovoriaci aktéri dokumentu fakticky spolupracovali. Prevažujú hovoriace hlavy prestriedavané archívnymi zábermi či šotmi, formálne sa teda o nič invečné nejedná, hodnota dokumentu spočíva v pomerne pútavo porozprávanej životnej dráhe významného slovenského komunistického politika. ()

Marek1991

Užívateľ Radko to tak skvelo napísal, že už priam niet čo dodať. Dubčeka som už prakticky nezažil, zomrel v čase, keď som mal prakticky rok, knihy o ňom som nečítal, len čo viem, že naši doma ho veľmi neobdivovali. Po dokumente Korene budúcnosti som zistil o akú významnú osobnosť išlo, iste bol do idey komunizmu zapálený, veril v zmeny a preto sa nedá považovať za akéhosi revolucionára, skôr išlo o ľuďmi obľúbeného politika, ktorý bol sám sebou, bol vizionár a v podstate bol skutočnou osobnosťou, vďaka svojmu prístupu a činom, no a ja ho vlastne považujem za akýsi vzor pre zmýšľanie a odvahu. Tento dokument jeho život v skratke zhrnul, no nebol komplexný. Dovolím si povedať, že Predmerský to dosť slabo spravil, lebo prestrihané výpovede o ňom v spojitosti s historickými udalosťami nezachytili veľa dôležitých skutočností, ktoré vplývali na jeho život, vyhýbal sa akýmkoľvek kontroverziám, či emóciám, ktoré si s ním ľudia spájali, až si o ňom môže niekto urobiť zjednodušený názor a pritom o ňom v podstate takmer nič nevedieť. Tým, že to bolo pútavé a o akú tému sa jedná, tým sa to zachraňuje. Ja osobne ho považujem za jedného z posledných významných slovenských dejateľov, ak nie posledného, ktorý toho ozaj veľa dokázal, len škoda, že mu to nevyšlo, aj keď neviem, či by som ešte žil, ako by sa všetko vyvinulo. Každopádne z tohto dokumentu veľmi nadšený nie som. ()

rudeboy

Krátka minutáž a veľmi úzky okruh vypovedajúcich sú zodpovedné za prílišnú torzovitosť. Taký významný človek by si zaslúžil predsa len trošku komplexnejší film idúci viac do detailov. Osobne ma najviac zamrzelo, že dokument sa vôbec nevenuje otázkam doteraz nevysvetlenej autonehody počas ktorej Dubček zahynul. Pár hypotéz by určite nezaškodilo. Škoda, no aj tak odporúčam! ()

Autogram

Dokument v rozprávačskej forme zložený v prevažnej časti z výpovedí novinárov, spolupracovníkov a priateľov. Politike sa venuje len v nutnej miere, aby sa zachytili významné míľniky Dubčekovho života, a o osobnom živote a vzťahu k rodine hovorí jeho syn. ()

Zemi11

Vyjadřovat se k tomu nebudu. Dokud se bude na středních školách v Dějepise klást důraz na rozpoznání rozdílů mezi člověkem zručným a člověkem vzpřímeným, a orgasmu se dosáhne v případě, že student správně zakreslí hranice Mezopotámie, nikam se neposuneme. Kolik studentů gymnázia, kteří dostali na vysvědčení z Dějepravy 1, ví, kdo to byl Dubček? ()