Pravda o lvech

(TV film)
  • Velká Británie The Truth About Lions (více)
Velká Británie, 2011, 2x49 min

Unikátním dlouholetým sledováním smečky je možné blíže odhalit motivy chování jejich členů včetně několika lvíčat. Jonathan Scott zasvětil lvům celý svůj život. Za posledních 30 let pozoruje, kreslí, fotí a natáčí jednu mimořádnou smečku lvů, a to ve dne i v noci. Z vlastní zkušenosti ví, čím jsou lvi výjimeční. Velké kočkovité šelmy žijí samotářsky, ale lvi ne, ti žijí ve velkých rodinných skupinách. Pro každého, kdo pozoruje lvy, je velkou otázkou, proč právě z nich se stala společenská zvířata? Nový výzkum nyní přichází s vysvětlením jejich jedinečného životního způsobu. Vyvrací různé domněnky a mylné předpoklady. (Česká televize)

whack

V dokumente padne zopár naozaj zaujímavostí, ale z väčšej časti sú to také slová do prázdna. Rozprávač dáva otázky, na ktoré neodpovedá, opakuje v intervaloch to isté, chýbajú tam nejaké mapky, a veľakrát ani nevieme, o akej svorke sa práve rozpráva. Dokument varuje pred vymieraním levov, ktoré kedysi boli prirodzeným zvieraťom aj v Európe (jedna zo zaujímavostí), no naznačuje, že by sa mali chrániť formou akýchsi jaslí pre zvieratá – niečím ako safari bez klietok, namiesto toho aby nabádali na boj proti pytliakom a drancovaniu ich prírodného prostredia. Kameraman sa vozí v aute popri stádach zebier a levov a byvolov, ktoré sa auta vôbec neboja a pasú sa ďalej – to naznačuje len to, že to nebolo natáčané v skutočnej divočine, ale v akomsi safari parku. ()

Marze

Shlédl jsem na TV Prima Zoom. Divím se, že v Africe jsou ještě prostory, kam se nerozlezlo přemnožené obyvatelstvo. ()

majo25

Veľmi kvalitný britský dvojdielny dokument o levoch, jediných mačkovitých šelmách, ktoré žijú v spoločenstve. Sledovaním a štúdiom sa autori dokumentu v spolupráci s odborníkmi dozvedajú, prečo sa levy správajú tak, ako sa správajú, prečo žijú v spoločenstvách, čo ich k tomu vedie a aké silné sociálne väzby majú tieto majestátne a krásne cicavce. Úzka spolupráca s BBC je na dokumente poznať. Hodnotenie: 90% ()

Mylouch

Vystižení obecnějších okolností výskytu a ohrožení dnešních lvích populací, vysvětlené převážně na názorném příkladu jedné smečky. Vizuálně bychom jinde našli více strhující záběry, zpracování je možná trochu zdlouhavé, forma také není z nejdokonalejších, ale poctivé 3-4* ()

Autogram

Dokument viac o výskume levov, ako o levoch samotných. Celý čas sa hľadá odpoveď na otázku, prečo sú levy spoločenské zvieratá a tímoví lovci, nakoniec sa to aj dozvieme, ale s dosť rozpačitým zdôvodnením. Dlhoročná práca vedcov nie je pre diváka podaná dostatočne atraktívnym spôsobom. (18.4.2015) –––– Na druhýkrát a pri pozornejšom sledovaní som prišiel seriálu na chuť a spôsob rozprávania odlišný od klasiky BBC mi už vyhovoval. Ako sa kedysi najrozšírenejšie zviera a kráľ zvierat potýka s existenčnými problémami je vysvetlené v hypotézach aj vedeckých poznatkoch. (23.3.2016) ()

agassi68

Videl som zopár záberov berúcich dych, napríklad tie tri levice vyháňajúce samca v noci, dozvedel som sa sa, že levy vedia počítať a viackrát opakované zábery na lov divej svine. Kto však požaduje zážitok a prvotriednu kvalitu musí sa obrátiť na Davida Attenborougha.. ()

GreedyOne

Velmi zajímavý dokument, překvapilo mě hned několik faktů. Například to, jak lvi dokážou při srážce s jinou smečkou odhadnout svou šanci na úspěch v boji na základě toho, kolik členů proti sobě stojí, nečekal bych, že tyto šelmy dokážou počítat. A v neposlední řadě jsem také hrdý lev znamením v horoskopu, takže o to více mám tato zvířata raději. ()