Plovoucí životy (festivalový název)

• vietnamština

Cánh Đồng Bất Tận

Floating Lives

Vietnam, 2010, 105 min

Vietnamský pokus o světový film. A zpočátku se mu to vlastně i docela daří. Jakkoliv jsem však byl příjemně překvapen slušným začátkem, postupně to ze mě hodně rychle opadalo. Film jako takový není úplně špatné drama, ale také je po hříchu příběhově strašně prázdný. Postavy si jen tak putují sem a tam a občas něco řeší, přičemž samotný závěr ani neodpovídá tomu, co bylo celou dobu budováno. Spousta věcí zůstala nedořečena. Na závěr je tedy film tak trošku rozpačitý.(29.6.2016)

Ze začátku mi film připadal dobrý, ale ke konci čím dál více sílil dojem ve smyslu „to snad nemyslej vážně!“ V deltě řeky Mekong se život může odehrávat na loďce, v aktuálním případě na ní jsou osamělý otec, jeho dva dospívající potomci a zmlácená děvka. Nebýt karantény v souvislosti s ptačí chřipkou, mohl by se odehrávat o půlstoletí dříve a nic by nevypadalo jinak. Obě děti jsou (a zůstanou) negramotné, postavy, které z loďky vystoupí, z filmu zmizí. Bída života na jihu Vietnamu se vším všudy.(6.9.2013)