Hlavní postavou ponurého příběhu, který je neobvyklou variací slavného příběhu Jekylla Hydea a téměř komorním milostným trojúhelníkem mezi dvěma lidmi, je služebná Mary Reilly, zaměstnaná v domácnosti bohatého doktora Jekylla. Toho zaujmou jizvy, které má žena na rukou a také se jí svěří, že po letech bádání dosáhl skvělého výsledku. Ještě téhož dne služebnictvu, že do laboratoře začne docházet jeho asistent Hyde. Mary prozradí Jekyllovi jak vinou surového, věčně opilého otce přišla k jizvám na rukou, a jak ji matka, aby ji před ním uchránila, poslala už ve dvanácti letech do služby. Krátce poté, kdy Jekyll pošle Mary do nevěstince paní Farradayové, služebnictvo poprvé zahlédne pana Hydea. Ten na ulici surově zbije dítě, které vyběhlo z domu a Mary druhý den vidí, jak Jekyll platí matce zbitého dítěte. O něco později ji v knihovně přistihne neomalený Hyde, který se zmíní o jejích jizvách. Mary vyčte Jekyllovi, že prozradil její tajemství, muž však tvrdí, že si Hyde musel číst v jeho deníku. Postupem času se nevinná, životem těžce zkoušená, přesto však podivuhodně vyrovnaná Mary stává nejen důvěrnicí Jekylla, ale také Hydea, který se jí dokonce omluví za své předchozí chování. Ona ho na oplátku zapře policii, která po něm pátrá v souvislosti se surovou vraždou. Mary začíná cítit mnohem víc než jen soucit k osamělému a zřejmě nemocnému lékaři, současně je však podivnou silou přitahována k Hydeovi. Ten jí jednoho dne prozradí, že Jekyll a on jsou jedna a táž osoba. Jekyll totiž vynalezl drogu s jejíž pomocí se může změnit ve své druhé já, Hydea a dát tak průchod svým skrývaným touhám. Současně jí prozradí, že je nyní mnohem silnější než Jekyll a ovládl jeho tělo. Navzdory Mary, která se marně snaží svému trpícímu pánovi pomoci, spěje příběh k tragickému konci. (oficiální text distributora)

kiddo

Kdybych nebyla blbá a nezačala se před lety zajímat o fanfikci a obsah termínu "Mary Sue", tak na mě ta atmosférická, lehce úchylná romanťárna mohla fungovat stejně jako v dětství. Teď už z toho holt není nic jiného než typicky plochá verze původního materiálu zprasená o přítomnost spasitelské bezvýrazné panenky. Snad mi přečtení knížky za účelem pravděpodobného potvrzení tohohle závěru nebude trvat dalších deset let. ()

B!shop

Tohle je prumerne zpracovani pribehu Dr.Jekyll a Mr. Hyde. Atmosferu to jakz takz ma, ale bat se nebudete, John Malkovich i Julia Roberts se snazi a par napinavejch okmaziku tu je. Vic nez Julia me zaujal Malkovich, ktery opet ukazal, ze je vyborny herec a i kdyz kuli spatnymu scenari nema moc sanci ukazat co v nem je, tak ty prilezitosti co dostane skvele vyuzije a uverite mu, ze je jednou hodnej tichej vedec a podruhy magor co beha po ulicich a zabiji. Nebejt Malkoviche a Julie tak si tohohle filmu asi nevsimnete, takze jen 3*. ()

novoten

Pointu příběhu všichni známe, takže na ní se divácký zážitek založit nedá. Ale na démonických výstupech Johna Malkoviche už ano a jeho monolog z Maryina snu je pravou ukázkou hereckého mistrovství. Julia Roberts je zde krásná a smutná a její zastřený pohled mi nedovolil nesoucítit s ní. Navíc Frearsovi se výborně povedlo vykreslit silně depresivní ponurou atmosféru domu i města a vytvořit tak netradiční pohled na legendární předlohu. ()

tron

„Nemusíte si robiť žiadne starosti. Je to vskutku pozoruhodný mladý muž.“ Na tento film som sa napriek zlým recenziám z doby premiéry (česká Cinema išla len na 40%) tešil. Nie snáď, že by som zbožňoval Juliu Roberts (to ozaj nie), alebo nejako extra megalomansky uznával skúseného Johna Malkovicha (detto). Ale mám rád temný, schizofrenický príbeh doktora Jekylla a jeho nevychovaného priateľa, nevypočitateľného a nepríjemne tajomného pána Hydea (od autora Ostrova pokladov). Ak sa dá, nenechám si ujsť žiadnu jeho filmovú verziu. Táto sa pýšila silným režisérom (aliasom Stephenom Frearsom) a zaujímavým nápadom podať predsa len už skôr notoricky známy príbeh z pohľadu tichej slúžky. Má to pekelnú atmosféru a práve oná "zmena uhla pohľadu" má za pozitívny následok, že známe zvraty vnímame tentokrát troška inak. Zaujímavé a musím sa priznať, že mám veľkú chuť pozrieť si to ešte minimálne raz. ()

Marigold

Frearsův pokus o horrové drama s dobře známým příběhem by nebyl ničím pozoruhodný, nebýt Julie Roberts a Johna Malkoviche v hlavních rolích. Obě hvězdy předvádějí výtečné výkony, Malkovich si bez větších problémů poradil s rozštěpem osobnosti doktora Jekylla – na jedné straně rezervovaný a introvertní vědátor, na druhé straně osobnosti zvrhlík a bestiální zvíře... Juliina Mary není překvapivě pozoruhodná vzhledem, ale tiché a vyrovnané dobro z ní doslova čiší. Spojením těchto dvou (tří) osob vzniká docela koukatelné drama, v němž se Frearsův přínos omezuje na pár povedených lekaček a spoustu mlhy. Atmosféra snímku funguje sotva na půl plynu, což je vzhledem k prostředí a příběhu velká jizva na kráse. A na duši divákově nezahřeje ani nedotažený scénář... ()

• Ačkoliv byl původně natočen konec podobný tomu v knize (zklamaný Jekyll umírá a Mary leží po jeho boku), tato scéna se nejméně 25x přepisovala. Několik měsíců potom, co byl film dotočen, byli herci povoláni zpět, aby natočili tři alternativní konce. (HappySmile)
  • John Malkovich, který hraje dr. Jekylla a pana Hydea, se předtím objevil v Objektu krásy, kde si jeho postava stěžovala na to, že bylo natočeno příliš mnoho filmových adaptací Dr. Jekylla a pana Hydea. (HappySmile)