Mary Reilly

Mary Reilly

Mary Reillyová

Drama / Horor / Thriller

USA, 1996, 108 min

Kdysi v roce 1996 se několik filmových kritiků rozhodlo, že Mary Reilly je špatný, nanejvýš průměrný film, že už samotná předloha neposkytuje dostatečně kvalitní materiál pro kalibr typu Stephena Frearse, tvůrce takových snímků jako Nebezpečné známosti, či Hrdina proti své vůli. Trošku mi to připomíná Paula Verhoevena a jeho Showgirls. Patří už jaksi k dobrým mravům vyjadřovat se o Mary Reilly negativně, shazovat ji pro údajnou nedotaženost, vysmívat se plytkému scénaři. Nemůžu si pomoct, ale je to chyba. Nejen kvůli filmu samotnému, který není ani zdaleka tak špatný, jak se takřka všeobecně předpokládá. Dokonce i pokud odhlédneme od mimořádných hereckých výkonů Julie Roberts a Johna Malkoviche, zbývá geniálně zrekonstruovaná atmosféra doby viktoriánské Anglie se vší její upjatou morálkou, striktním dodržováním společenských konvencí, leskem vyšší společnosti a bídou v brlozích živořící lůzy, determinovaných vztahů mezi panstvem a služebnictvem. Takto dokonale podali ducha určité doby snad jen Ivory v Rodinném sídle a Soumraku dne a Altman v Gosford Parku.(21.1.2007)

Pointu příběhu všichni známe, takže na ní se divácký zážitek založit nedá. Ale na démonických výstupech Johna Malkoviche už ano a jeho monolog z Maryina snu je pravou ukázkou hereckého mistrovství. Julia Roberts je zde krásná a smutná a její zastřený pohled mi nedovolil nesoucítit s ní. Navíc Frearsovi se výborně povedlo vykreslit silně depresivní ponurou atmosféru domu i města a vytvořit tak netradiční pohled na legendární předlohu.(19.6.2006)

Misty velmi atmosfericke, ale jinak vcelku prumerne. John Malkovich predvadi opet bravurni vykon, ale Jekyll mu jde prece jen o neco lepe nez demonicky pan Hyde. Chemie mezi Malkovichem a Robertsovou da se rict funguje, scenar je vsak pomerne plochy a plytky, tudiz se vztah mezi obema nestaci moc rozvinout. A konec je vzhledem ke komornosti filmu ponekud podivny, az nepatricny.(3.10.2004)

Bez mrknutí oka jsem se ocitla ve staré Anglii, uprostřed mlhy. Dobové atmosféře s přepychem i špinavou bídou se nedá vytknout vůbec nic. Julia Roberts je v roli služebné odzbrojující, něžná, křehká, oddaná a bez nánosu líčidel velice milá a působivá. John Malkovich tu předvádí bezchybnou variaci rozpolcené osobnosti, na jednu stranu starší laskavý lékař, introvertní vědec a v té druhé se převtělí do bestie, ze které jde strach. Láskyplné pouto, které tyhle dva na chvíli spojí, je překrásně ztvárněné, nevinné, jen v náznacích, v pohledech, letmých dotecích a snech... Plus nádherná hudba.(12.1.2019)

Netradiční role pro tenkrát ještě mladičkou Julii Roberts, která si odskočila od romantických story k něčemu vážnějšímu. Glenn Close má vzhled urostlého chlapa a ten roztomilý klučík hrající sluhu pána je opravdu Michael Sheen, vládce všech zlých upírů. Spousty zajímavůstek. John Malkovich dominuje! Role Jekylla i Hyda střídá co to jde a obě mu sluší, jak kožich Marešovi. Nebylo to zlé, ale čekal jsem přecijen trošku víc. Prý existuje příběhů o Jekyllovi a Hydovi spousty, tak snad v budoucnu narazím na nějaký o kousek lepší. 60%(18.11.2014)