Sahara (TV film)

Austrálie / USA, 1995, 106 min

John Stokes

Scénografie:

Stewart Burnside

Komentáře uživatelů k TV filmu (98)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +postavy, -škoda, že podobných filmů nevzniká více/// Abych při sledováni nabyl trošku autentičnosti, tak jsem několik hodin před filmem nepil :-) Na film jsem se podíval již po několikáté, tentokrát ještě s bratrem, který tomuto filmu jako jednomu z mála dal přednost před „WoWem“ (PC hra World of Warcraft). A to už je co říct. Historické překlepy neřeším a spíše se soustředím na samotnou situaci vojáků. Většinu z nich si oblíbím. Jen škoda, že herci (např. Jerome Ehlers) se více neproslavili. Jinak je to místy s trochou nadsázky i sranda, zvláště když si tak krásně podávají nácky. To, že zvládly přesilu 1:50 jim celkem věřím. Jen měli dobrou taktiku a velkou dávku štěstí a munice. Na televizní zpracování to má dost slušnou úroveň. I když jasně, vetší rozpočet by prospěl./// Celkem 78%///(9.7.2007)

Televízny vojnový film o hrstke amerických a britských vojakoch, ktorí sa postavia na odpor proti mnohonásobnej presile. Aj keď je na filme vidieť malý rozpočet tak má výborné bojové scény a James Belushi podáva slušný herecký výkon.(18.12.2011)

• Courtemanche

Průhledné jak Plitvické jezera, kde mají tolik času kecat o válce až to zavání mírem.(3.11.2013)

Australský válečný televizní film, který je remakem slavné předlohy z roku 1943, která sloužila jako propaganda. Tento film je jedním z mých nejoblíbenějších válečných filmů. Přiznejme si, že válečných filmů je jak mravenců v lese, nicméně kolik z nich se věnuje střetnutí Spojenců s Afrika Korps v pusté a vyschlé Africe? Moc jich není, proto si tohoto filmu o to více cením. Již od začátku se dostáváme pod likvidační palbu německého protiútoku a parádní tempo si film drží takřka po celý průběh. Děj nás zavede za ustupující skupinou vojáků, kteří po cestě posbírají několik mnohonárodnostních vojáků a pod záštitou hrdinské akce se rozhodnou bránit studnu, aby ulehčili svým přeskupujícím jednotkám. Tento příběh nám pomůže nahlídnout na jednotlivé národnosti za války, dokonce se nám poměrně reálně a přesně snaží vystihnout charakteristiku jednotlivých národností a toho si na tomto filmu cením nejvíce. Seznamování s postavami sice není dlouhé, i tak ale poznáme jakou charakteristiku za války jednotlivé národy měli. Samozřejmě, že je zde trochu přehnané vykreslení hrdinských Američanů, ale to je detail, který se dá snadno překousnout. Válečné scény jsou i přes mizerný rozpočet parádní a působí poměrně realisticky. Kdyby takto měl vypadat každý televizní film, tak si snad pořídím televizi. Moje hodnocení 85%(8.4.2012)

James Belushi, ač ho nemám příliš v oblibě, se do role lídra mezi vojáky hodí skvěle. Povedla se dobře natočit i atmosféra strachu z blížícího se Německého vojska a nenávist vůči zadrženému "skopčákovi". Tomu bych já osobně zpřelámal všechny kosti v těle za ty jeho "naci-kecy". 75% - 4****(8.10.2009)

Obyčejný a průměrný vojenský film z dob 2. sv. války, konkrétně ze žhnoucích písků Saharské pouště v Africe. Typický scénář amerických vojenských filmů se snoubí s poměrně dobře zpracovanými akčními scénami a vytváří docela dobře působící válečné drama.. Škoda jen ohrané scénářové kostry a celkového průměrného televizního zpracování. Slabší 3*.(8.5.2007)

Tu sa nedá vytknúť snaď nič, ten film je super od začiatku do konca, herci nie sú opozerané hviezdy, čo v konkrétne tomuto filmu veľmi prospieva, ak k tomu pripočítam skvelé hlášky typu "myslel som, že som zajal nepriateľský tank", tak musím dať plný počet.(3.11.2008)

Válečný dobrodružný film odehrávající se komplet na poušti. Což je něco, co film odlišuje od běžnýho průměru. Jinak ale v postatě klasickej válečnej film, tentokrát se ale bojuje o studnu a o vodu. James Belushi mě v tomhle žánru moc nesedí, nějak sem mu nebaštil že je tvrďák a hrdina.(30.9.2009)

Je potřeba říct, že je to na TV film vynikající snímek. Velká většina z nich totiž nesahá Sahaře ani po kolena, takže za fakt, že to šlo primárně do televize, dávám jednu hvězdu navíc. PS: jedna z nejlepších scén je vyslýchání něměckého vojáka s pomocí pár deci vody. Z toho vždycky dostanu žízeň!(30.9.2009)

Ani jsem si nevšiml, že teprve dneska jsem tomuhle filmu přiřadil hodnocení, přitom je to jedna z mých srdcových záležitostí a to zhruba několik let. Minimálně jednou ročně to osvěžím a tohle je ten případ, kdy to stojí za to pustit pozdě v noci. Film pak nabírá absolutně několikanásobnou kvalitu a divák v posteli prožívá filmovou erekci. Já to tedy takhle mám a nestydím se za to. James Belushi, druhá světová válka, výborné prostředí, děj, herci, dlouhá stopáž a hravě zvládnuté dialogy, to vše tvoří 5ti hvězdičkové hodnocení. Nemám si na co stěžovat, opravdu jedna z mých oblíbených klasik.(26.8.2015)

• Wotan

Začátek je dobrý, ponurá atmosféra z bojiště, všude vraky rozstřílené techniky..... Ale jak dojde k boji tak to působí tak trochu směšně. To, že by se osm (nebo kolik jich bylo) spojeneckých vojáků ubránilo u rozbořené studny celé německé rotě déle jak pár minut je nesmysl. Trošku to připomíná Alamo křížené se Sedmi statečnými(26.1.2006)

Tahle partička bránící v poušti vyschlou studnu prostě nestárne. Nejvíc ji asi prospívá to, že se tvůrci nebojí mezi palčivější témata vložit drsné i vtipné hlášky a sem tam přihodit nějaký to zdravý klišé, čímž dokazují, že se neberou až tak úplně vážně a dá se tak filmu leccos odpustit. I přes malý rozpočet a téměř nulovou změnu lokací je snímek velice zdařilý nejen na televizní poměry. Těžko věřit, ale po Ryanovi je tohle můj druhý nejoblíbenější válečný film.(10.8.2008)

Parádní válečný snímek. Celkem bezvýznamná epizoda ve válečném běsnění na severu Afriky, ale hodně dobře natočená. Velmi mě překvapil James Belushi, jehož výkon si určitě zaslouží 4*, stejně jako celý snímek.(24.6.2012)

Veľmi príjemné prekvapenie, ku ktorému som sa dostal čírou náhodou jedného neskorého večera na TV Nova pár rokov dozadu. Jim Belushi v obkolesení strachu z vojska aj smrteľnej púšte. Taký Fury 0.1. Nechcel by som zažiť. Je to TV produkcia takže tie štyri hviezdy berte na pomery TV produkcie danej doby.(14.4.2017)

Jeden z nejlepších TV filmů co znám. Prostě mě to neuvěřitelně dostalo. Na konci skvělá bitva (na TV film vynikajicí), super postavy, poušť suchá jak má být a jednotka žíznivých skopčáků ženoucích se ke zdroji vody za každou cenu.(26.9.2008)

Kdyby to nebylo televizní ale šlo to do filmové produkce a kdyby se zapracovalo na scénáři a víc se prokreslili postavy mohl být tenhle film o dvě třídy lepší. Jinak velmi zajímavý počin s výborným Jamesem Belushim(17.3.2009)

Takto vynikající TV film se jen tak nevidí. Ani tak chvilkami nepůsobí (spíš film 1.ligy), ale určitě tento film nestojí na rozpočtu. Film tvoří výborné charakterní postavy, Belushi dokázal zahrát kvalitní postavu (asi nejlepší výkon z toho to filmu) takový „nadčasový“ Tom Hanks (Zach.V.RA...) Kvalitní válečný film, který by se měl vidět – určitě patří mezi ty lepší-!(7.7.2010)

Na TV film je to docela slušnej nářez a Afrika Korps dostávaj slušně na prdel, do toho sympatická hlavní role pana Belušky a chytrej trik se studnou :)(9.8.2013)

James Belushi dokazuje, že umí i něco jiného než jen komediální role a exceluje v roli velitele obrněného vozidla prchajícího před německou armádou napříč africkou pouští.(4.6.2002)

na tohle sem koukal jako malej furt dokola(5.5.2009)

Já jsem se vcelku bavil, Belushi překvapil, koukat se na to dá. Co mě dostalo byl právě tak trochu netypický příběh, kde je to teda trochu přehnané, ale nemyslím si, že by to bylo až tak nemožné (mám samozřejmě na mysli obléhaní studny wehrmachtem). Celkově jsem z filmu cítil to napjetí a cukání v těle kvůli nervozitě, že zítra nebudu mít co pít...(29.9.2009)