Sahara (TV film)

Austrálie / USA, 1995, 106 min

John Stokes

Scénografie:

Stewart Burnside

Musím konstatovat, že na tv film to byla docela dobrá podívaná. Poprvé sem to chytla někdy od poloviny, no a teď už sem to konečně viděla od začátku. :-) Belushi se ke své milované Lulubelle (to je tank, ne traktor, haha) chová jako k ženské…něžně, hezky a jemně…no, tím by mě moc neoslnil :-D No a jelikož jediná možná cesta vede na jih do pouště (sice je to sebevražda, ale co už), vyrazí se svojí Lulubelle a zbytkem jednotky směr poušť. Po cestě posbírají i další přeživší vojáky různých národností a nakonec ještě se dvěma zajatci na krku brání studnu bez vody. Ale ono nejde přeci jen o tu studnu, to je taktika :-) A díky skvělé strategii a i psychologii (jako nemít vodu a vidět, jaxe někdo v poušti myje…to by odrovnalo i mě :-D) a odvaze všech devíti spolubojovníku dochází na pořádnou akci a svištění kulek (a to já ráda :-)). Ale být bych tam nechtěla, jen tři loky vody pro každýho…mno děs!…i když bez vody bych možná vydržela, ale pochybuju, že bych to vydržela bez té zrzavé ;-)(29.1.2011)

Takto vynikající TV film se jen tak nevidí. Ani tak chvilkami nepůsobí (spíš film 1.ligy), ale určitě tento film nestojí na rozpočtu. Film tvoří výborné charakterní postavy, Belushi dokázal zahrát kvalitní postavu (asi nejlepší výkon z toho to filmu) takový „nadčasový“ Tom Hanks (Zach.V.RA...) Kvalitní válečný film, který by se měl vidět – určitě patří mezi ty lepší-!(7.7.2010)

Když jsem na začátku filmu zahlédl jméno James Belushi, měl jsem sto chutí přehodit výhybku na nějakou jinou výživnější hovadinu. Vydržel jsem a byl jsem příjemně překvapen. Začalo to slibně, každou chvilku jsem čekal nějakou blbost, která mě nadobro odradí, ale věřte nebo ne, ono to mělo i příběh!! A ten mě natolik vtáhl, že jsem si zbytek snímku plně užil a Belushi si u mě mírně napravil reputaci. Byl to velice nadprůměrný televizní film...(5.1.2008)

Když jsem ten film viděl poprvé, ani mě nenapadlo všimnout si, že se nejedná zrovna o nejnákladnější velkofilm. S hrdiny neztratíte ani na chvíli kontakt a prožíváte s nimi boj o pár kapiček vody na vyprahlé poušti. Tempo, napětí, atmosféra, charizmatický hlavní hrdina a neotřelý (i když hodně nepravděpodobný) nápad. Ale proč ne. Akční filmy mají být pohádkou a tahle vás opakovaně neomrzí.(14.2.2012)

Australský válečný televizní film, který je remakem slavné předlohy z roku 1943, která sloužila jako propaganda. Tento film je jedním z mých nejoblíbenějších válečných filmů. Přiznejme si, že válečných filmů je jak mravenců v lese, nicméně kolik z nich se věnuje střetnutí Spojenců s Afrika Korps v pusté a vyschlé Africe? Moc jich není, proto si tohoto filmu o to více cením. Již od začátku se dostáváme pod likvidační palbu německého protiútoku a parádní tempo si film drží takřka po celý průběh. Děj nás zavede za ustupující skupinou vojáků, kteří po cestě posbírají několik mnohonárodnostních vojáků a pod záštitou hrdinské akce se rozhodnou bránit studnu, aby ulehčili svým přeskupujícím jednotkám. Tento příběh nám pomůže nahlídnout na jednotlivé národnosti za války, dokonce se nám poměrně reálně a přesně snaží vystihnout charakteristiku jednotlivých národností a toho si na tomto filmu cením nejvíce. Seznamování s postavami sice není dlouhé, i tak ale poznáme jakou charakteristiku za války jednotlivé národy měli. Samozřejmě, že je zde trochu přehnané vykreslení hrdinských Američanů, ale to je detail, který se dá snadno překousnout. Válečné scény jsou i přes mizerný rozpočet parádní a působí poměrně realisticky. Kdyby takto měl vypadat každý televizní film, tak si snad pořídím televizi. Moje hodnocení 85%(8.4.2012)

• - Téměř všichni komparzisté byli příslušníky australských armádních složek. Těm kvůli zvýšení autenticity režisér nařídil oholit si vousy, které v německé armádě během druhé světové války nebyly tolerovány. (oje)

• - Tambul (Robert Wisdom) si pred bojom pri modlitbe nevyzul topánky, čo je v Islame prikázané. (Lukoh)

• - Tank seržanta Gunna (James Belushi) je M3 Lee. (G3niu5)