Můj bratr Tom

Velká Británie, 2001, 109 min

Dom Rotheroe

Dom Rotheroe

Robby Müller

No nevim, působí to hodně nízkorozpočtově, je používaná jen jedna ruční kamera, postavy se snímaj strašně zblízka, oddaluje se to a přibližuje v jednom záběru, mě to docela vadilo, bylo to snímaný jak nějakej dokument, navíc ani příběh o dvou spřízněných duších mi moc neseděl nebo spíš mě nezaujal, bylo to až moc divný, i když v kontextu následnýho odhalování jejich životů nakonec vcelku pochopitelný, ale na druhou stranu, na to jak to vypadá celý lacině, tak herci jsou fakt skvělý.(29.7.2009)

Jak neobyčejně mohou být osudy dvou lidí spřízněné..jak hluboko může člověk sáhnout do svého niterného Já? Tento příběh spojuje dva životy, které nejsou vůbec spjaty náhodou..dovede tedy osud těchto dvou lidí zasáhnout, překvapit a vše zvrátit?Kam až musí sáhnout lidské dno, aby člověk poznal s kým a proč vlastně chce být, jaké hodnoty jsou pro vás v takovou chvíli nejcennější.?Mě tento bizarní příběh upoutal..ač se pocity mísí u různých snímků, tenhle mě svou obyčejnou-neobyčejností zasáhl až na pokraj neočekávanosti, a to nejen svou výbornou stylizaci hereckých výkonů, ale také způsobem natočení kamery..když jste měli být..tak jste uprostřed toho pohádkového lesa opravdu stáli..(23.11.2010)

Kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Kto je ale naopak vysratý zo života, ten do lesa chodí asi stále. No neviem, príbehy o outsideroch sa mi asi prejedli, dopozerané na tri razy. Kamera pripomenula hon na marylandskú čarodejnicu, indie film so všetkým, čo k tomu patrí. Hlavní hrdinovia vskutku poľutovaniahodné existencie, napriek tomu ma živelnosť tohto príbehu akosi nevtiahla. A ešte by ma veľmi zaujímalo, kto im každý deň pral tie krásne školské uniformy vyváľané v blate a špinavom lístí.(5.7.2017)

Pre mňa jednoznačne najväčšie filmové prekvapenie posledného obdobia. Pozrel som si to takmer náhodou, keď som prepol na STV2, práve sa to začínalo, a asi po 5 minútach som mal nutkanie to prepnúť (hlavne kvôli roztrasenej kamere). Ako dobre, že som tak neurobil. Môj brat Tom je mimoriadne silný, pôsobivý príbeh, ktorý, ak sa mu poddáte, vás pohltí a nepustí až do samého konca. Pôsobí trochu dokumentaristicky a surovo (na čom má vonkoncom podiel zmieňovaná digitálna roztrasená kamere, na ktorú sa po krátkom čase dá v pohode zvyknúť) a tiesnivá, tragická atmosféra srší z každého filmového políčka. To by ale ešte nič nemuselo znamenať, nebyť dobrých hereckých výkonov dvoch hlavných hrdinov, na ktoré ale platia takisto len superlatívy. Neznámi britskí herci svoje úlohy zahrali tak dokonale autenticky, že vo filme som nevidel postavy, videl som ĽUDÍ, Toma a Jessicu, ľudí z mäsa a kostí, so všetkými ich trápeniami, tragédiami, ale hlavne citmi jeden k duhému. Môj brat Tom je film neznámeho britského režiséra, s nezmámymi britskými hercami, o ktorom som až do zhliadnutia nič nepočul, je to skrytý klenot, ktorý sa oplatí vidieť. 10/10(5.10.2005)

Velice silný zážitek a film, který mi bude ještě dlouho vrtat v hlavě. Jediný problém je u mě to, že roztřesená kamera mi způsobuje závrať, což mě prostě ruší a musím se pekelně soustředit, abych ten nepříjemný pocit potlačila. To, že jsem i přes tento problém dokázala vnímat tu nádheru, je jasným důkazem, jak moc mě to zasáhlo. Pár klidných, statických záběrů v pravou chvíli a jdu nepochybně do plných. Viděno během Season Challenge tour 2015.(13.12.2015)