Plukovníkovi nemá kdo psát (neoficiální název)

• španělský

El coronel no tiene quien le escriba

No One Writes to the Colonel

Španělsko / Francie / Mexiko, 1999, 122 min

Rozpočet $3miliónyTržby Celosvetovo $700,000(13.7.2010)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1999 - nominácia na 1. cenu(2.6.2013)

Skvělé. Pro mě dost překvapivě. Člověk se samozřejmě neubrání srovnání s výtečnou předlohou. Kniha mi přišla o krapítek depresivnější, film je barevnější a tak nějak (subjektivně) veselejší. Zhmotnělé "Macondo" mi kupodivu nevadilo, při čtení Sto roků samoty si je člověk stejně nedokáže jasně představit (teda aspoň já ne), působí dojmem jako by se vám zdálo. Město, postavy, příběh, všechno. Přitom je vše tak konkrétní a střízlivé... no, to holt asi bude ten magický realismus :-) V Plukovníkovi je méně magického a více realismu, ale přesto je v něm Márqueze setsakra cítit. V novele, ale i v tomto filmu. Hlavní herci skvělí, díky Salmě je se i na co dívat... A má to i atmosféru. Tak proč ne pět hvězd? Tahle kniha mě svým koncem, tou poslední větou, tím posledním slovem, úžasně praštila do hlavy. Málokterá poslední věta mě takhle dostala. Film, ačkoli je v závěru vlastně doslovný, z nějakého důvodu tohoto nedosáhl. Škoda.(18.11.2017)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(20.1.2006)

• - První film, na jehož produkci se podílela společnost Ventanarosa, kterou v roce 1999 založila Salma Hayek. (raininface)

• - Film byl mexickým kandidátem na Oscara za rok 1999. (raininface)