Bavorské pralinky (TV film)

• Německo

Garmischer Bergspitzen

Horská čokoláda

Drama / Romantický / Komedie

Německo, 2010, 89 min

Snímek Bavorské pralinkyz roku 2010 mne zaujal především kvůli herečce Valerii Niehaus, která se mi líbila v jednom vánočním rakouském filmu. Tato sympatická modrooká blondýnka si zde střihla roli Christy, manželky čokoládového specialisty Karla Sailera, který v úvodu filmu přišel o práci. Stalo se tak zrovna ve chvíli, kdy s pomocí úvěru z banky dostavěli vysněný dům v Hamburku, v němž bydleli se synem v teeganerovském věku a malou asi pětiletou dcerou. Zoufalý Karl nemohl najít pořádnou práci a tak s radostí přijal nabídku svého starého známého, který v Garmischi vyráběl čokoládové cukrovinky. Jeho nový zaměstnavatel chtěl totiž vyhrát soutěž o nejlepší bavorskou cukrovinku, které město vypsalo a jejíž vítěz bral odměnu 50.000 euro. Shodou okolností u Garmische bydlel jeho otec s rodinou na statku v nádherném prostředí hor. Příroda byla druhým faktorem, proč jsme si doma film pustili i přes velmi nízké hodnocení zde na ČSFD. Nové zaměstnání pro Karla přineslo ale také určité problémy - musel cestovat přes celé Německo od moře do hor a z úsporných důvodů bydlel u otce s nímž měl 20 let nevyřešený spor. Tehdy totiž kvůli Karlovi shořela stodola a jeho otec byl při hašení zraněn na noze s doživotními následky. Také porodní asistentka Christa se nevyhnula problémům, protože kvůli sporům s její nadřízenou doktorkou dala v nemocnici výpověď a celá rodina se tak rázem ocitla bez pevných příjmů. Došlo to tak daleko, že museli prodat nový dům, což stačilo tak na pokrytí úvěru bance a museli se přestěhovat do Bavorska za Karlem. A když se Karl zapletl se svou starou známou Marií v nové práci, zdálo se, že se celá rodina ocitne na samotném dně. Také nová cukrovinka ne a ne spatřit světlo světa. Od té chvíle se však začalo vše obracet k lepšímu. Jak to nakonec dopadlo vám neprozradím, ale jelikož se jednalo o romantický film, určitě se nemusíte ničeho špatného obávat. Dokonce i mne ten závěr připadal až příliš dokonalý a přeslazený, což možná ovlivnilo hodnocení ostatních diváků. Přestože se děj dal snadno domyslet a byl lehce předvídatelný, docela to odsýpalo a vůbec jsem se nenudil. Obdivoval jsem německou přírodu i krásnou Valerii a skvěle jsem si u nenáročného filmu odpočinul. Víc jsem ani od Bavorských pralinek neočekával, takže jsem nebyl zklamán a proto ode mne tento film získal tři pralinkové hvězdičky ***.(12.1.2019)