Bílá pomsta

Akční / Historický / Drama

Hong Kong / Čína, 2011, 135 min

Daniel Lee

Henry Lai

Je to nadpriemerný historický film. Má celkom dobrý príbeh o dvojici priateľov, vodcov armád, ktorí počas úpadku hlavnej dynastie stoja pri sebe, ale kvôli rozličným postojom a cieľom sa ich cesty začnú vzdiaľovať, pričom si uvedomujú, že výsledky vojen sa nemusia rozhodovať len na bojisku, ale aj od taktických rozhodnutí mimo neho a navyše obaja milujú tú istú ženu. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Ešte úvod ma moc nezaujal, viacero podstatných vecí sa udeje krátko po sebe a tak som mal trochu problém s orientáciou, ale našťastie po tej štvrťhodinke sa to už vylepší, už sa dá jasne orientovať vo význame všetkých postáv a ich cieľoch, celkovo sa na to dobre pozerá, ani v tejto dĺžke nevidím výraznejší problém, bavilo ma celé to taktizovanie, kde sa dalo vyhrávať aj s nulovými stratami a veľký význam pre postavy radcov na oboch stranách, nájde sa tu niekoľko zaujímavých situácií, hlavne výborná hra medzi dvomi radcami, ale celkovo to nedokáže výraznejšie strhnúť a hlavne ku koncu tomu už aj začne dochádzať dych. Akcia tu určite nie je prvoradá, ale aj tak jej nie je najmenej a nie je ani zlá. Nájde sa tu niekoľko veľkolepých bojových scén a nejaké tie menšie súboje na meče, je dobre natočená a páčili sa mi všetky tie zábery na armády z diaľky, ktoré síce boli viditeľne digitálne, ale pôsobilo to zaujímavým strategickým dojmom, len tu chýbajú nejaké nápady alebo nezabudnuteľné momenty, všetko sa už dalo vidieť a aj v lepšom podaní. Herecké obsadenie nie je zlé, ale skôr ma sklamalo. Problémom sú hlavne obaja velitelia armád, ktorí ma vôbec nebavili, lepšie sú na tom postavy radcov či už Anthony Wong Chau-Sang alebo Hanyu Zhang, potešila ma aj Yifei Liu a nájde sa tu aj viacero známych tvárí vo vedľajších úlohách. Réžia a technická stránka nie sú zlé, páči sa mi vizuál, slušná výprava, ale chýba tomu ten správny náboj, aby to bolo aj niečo viac, ako len radový predstaviteľ žánru. Na čínske pomery tohto žánru mi príde White Vengeance ako podpriemer, ale inak celkovo nie som sklamaný, dobre sa na to pozerá, ale asi len raz. 62%(22.11.2012)

Pointou filmu je určitě hra na lest a léčku, v které figuruje celý národ, ale vůbec jsem si tu hru neužil. Člověk se ztrácí v ději, spousta postav a že ti čínaní jsou fakt stejní, nemluvě o spoustě jmen, které se skládají jen z písmen Čchi. Na velice dobré úrovni jsou bitky jeden na jednoho, zato bitvy armád jsou sice velkolepé, ale toho střihače bych zastřelil. Když už je pohled na krajnu s velikou armádou, tak trvá asi půl vteřiny a hned střih na hlavního hrdinu. Čínské omáčky je víc než dost, ale to hold k šikmooké kinematografii patří. 61%(22.1.2014)

Téměř k dokonalosti vykreslené postavy jsou největší devizou snad již sté válečné historické události Číny. Sice jsem nepochopil Weiqi, ale strategie a taktiky velkých vůdců jsou oním dalším pilířem, o který se White Vengeance jako celek opírá. Tomu taky odpovídá délka filmu a prostor, který je této tématice věnován. Tady asi mnoho lidí narazí, stejně jako já. Soubojů mnoho není, ale i tak o sebe meče narazí snad tisíckrát, pochvala. Co se audiovizuálu týká, opět je na co se dívat, což ale není nic překvapujícího. Jak píše kolega Vavča, budu citovat "tato šachová partie za shlédnutí stojí". 60%(19.2.2012)

• majo25

Kamera je suprová, aj pár efektov sa podarilo. Ale celé to kolíše na chaotickom príbehu v chaose mien (polku filmu som ani netušil čo je názov mesta a čo meno), chaose postáv (to každý musí mať dlhé vlasy, rovnakú bradu, rovnaké oblečenie?) a nekonečnom chaose intrík a plánov. Tradične zlyháva v dialógoch a ani vo velkolepých bitkách to nebolo ono. No a niekoľkometrové výskoky a plachtenie vo vzduchu určite nepatrí do history, ale do fantasy. Čo sa týka hry vo filme, samozrejme ako ne-Čínan som jej totálne nerozumel. To, ako aj neprimerane dlhá stopáž, spôsobovalo časté sledovanie hodiniek.(29.1.2015)

• Ceres

"Aha", jsem si řekl, když jsem zjistil, že pod tímhle filmem je podepsán ten břídil Daniel Lee. Nejen, že jsem se brutálně nudil u 3 Kingdoms, ale toto v porovnání s The Last Supper, který prakticky je o tom samém, ale mnohokrát lépe zvládnuté. Tony Wong byl ve své roli hodně komický, prostě mi tam vůbec neseděl, ale to bych mohl říct o všech, co tam hráli. Čínské radoby historické velkofilmy jsou totální fail většinou, toto je jen důkaz. V žádném případě toto není nadprůměrný film. Je to skoro sračka.(26.4.2014)