Záblesky chladné neděle

Thriller

Česko, 2012, 92 min

• dopitak

Nejpodivnější český film roku, zcela jistě. Nemůžu se rozhodnout, jestli hudební motiv, scénář a některé herecké výkony považovat za dobré nebo špatné. Líbí se mi lokalita, konečně má někdo odvahu natočit film u potoka, v sadu, na odpočívadle u dálnice (mezinárodní silnice). Na druhou stranu, scéna předcházející rozbíjení vajec, ve které se Dora hádá s Martinem, a taky dialogy u zpovědi přes dveře, to je hrůza. Adéla Petřeková asi není kopyto, ale tahle postava jí úplně nesedla. Atmosféra chladu, vlhka, plísně a strachu je ale dobrá, co by za ní renomovaný Juraj Herz u svého propadáčku dal.(13.5.2013)

• frings

Film mě svým pojetím zaujal tak, že jsem si při něm dopsal všechny dlužné smsky, naslouchajíc trapným, strojeným dialogům a občas se zasmějíc se nechtěným vtïpům tohoto českého "psychothrilleru", s přáním ať už to skončí. Proboha...a filmaři pořád brečí, že stát málo dotuje českou kinematografii.(5.5.2013)

"Heleďte, sice jsem dneska hodně mimo mísu, ale todle vážně nemám zapotřebí !!" - "Ježišmarjá, nedramatizujte to, Terezko !!" Tradičně výborný Robert Jašków to vystihl docela přesně, protože nebýt poměrně dost přepjatého herectví Adély Petřekové v hlavní roli - No, zato se děvče ovšem může pochlubit moc pěknou prdelkou..;) - neměl bych veskrze výhradně autorskému snímku Ivana Pokorného vlastně co vytknout.. Režisér totiž rozehrává silně nečitelný a tajuplný thriller, který svému žánru dostává a naplňuje jej, jako se to žádnému jinému tuzemskému snímku už léta nepovedlo, když se na této skutečnosti i přes sem tam dost nablblou repliku nejvíce podílí opravdu dobrá scénáristka Iva Procházková, která přichází s kvalitním příběhem sevřeným mezi několik postav na velmi omezeném prostoru, jemuž navíc všechna ta klišé s úplatnými policajty v čele skutečně sluší, to i díky nim Pokorný utahuje šrouby napětí až do finále, které rovněž musí přes tu svou zbrklost diváka překvapit.. Výborná Hájkova hudba těmi klavírními variacemi brnká na nervy jako o život, syrovou a temnou atmosféru naopak svými podzimními obrazy maluje Armin Dierolf, prakticky neznámé německé jméno, se svojí parádní kamerou, což rovněž dodává snímku, v němž dlouho není jasné, kdo je vůbec kdo, na jedinečnosti.. A Jan Plouhar ?? Ten po letech znovu dokazuje tou skvostnou kreací, že je více než dobrým hercem.. Pokorný mě osobně nesmírně potěšil, dokázal totiž natočit parádní a čistou žánrovku, navíc prakticky svépomocí, která si hraje s divákem jako kočka s myší.. Mluvit o tom, že jde o jednu z nejlepších českých nezávislých záležitostí, jakou jsem za velmi dlouhou dobu viděl, snad ani nemá příliš mnoho smyslu, Pokornému totiž de facto ani nemá kdo konkurovat.. Jen škoda, že režiséra vábí především cinkání měšců komerčních televizí, a ten tak mrhá svým talentem ve všech těch expoziturách a podobných žumpách..(25.10.2015)

Do podivně prkeného rozuzlení (jak už to bývá, "když se začne vysvětlovat"), byla nedělní atmosféra skoro až hororově mrazivá. Škoda. 3,5*(9.9.2013)

• Gilmour93

Horečka sobotní noci, Záblesky chladné neděle a rázem máte zkažený víkend.. Hudba mi trochu připomínala Neila Younga a Jašków upíra z Nosferatu, leč Pokorný tak dlouho spřádá kolem postav pavučinu tajemna, až všechny mouchy otráveně odletí jinam. Jednu hvězdu navíc dávám za bystrost Jana Plouhara - to já bych tak dobře schovaný velociped hledal doteď..(18.11.2013)

• - O snímek se nemálo zajímal zahraniční odborný časopis Kameramann, a to jednak proto, že se na něm podílel Armin Dierolf (oceňen cenou nejlepší kamera na festivalu Sehsüchte 2009), a krom toho byly některé scény natočeny s prototypem kamery PS-Cam X35. [Zdroj: zableskychladnenedele.com] (hippyman)

• - Postavu Richarda (Kryštof Rímský) psala autorka scénáře jako jedinou z ústřední čtveřice podle skutečné osoby. [Zdroj: zableskychladnenedele.com] (hippyman)

• - Ze snímku byla vystřižena milostná scéna Dory (Adela Petřeková) a Richarda (Kryštof Rímský) na kapotě auta u břehu Labe. (chelseaman22)