Záblesky chladné neděle

Thriller

Česko, 2012, 92 min

• Peytl

Tak, a na takovou zhovadilost se čumím v chladnou neděli, ne tedy, že bych měl vidinu kvalitnějšího kulturního zážitku třeba v teplou středu, to rozhodně ne, ale čekal jsem alespoň slibované záblesky, které název zmínil. Konalo se leda hovno! Že jsou mi někteří herci či neherci sympatičtí méně než je zdrávo, je čistě subjektivní záležitost a měl bych se tedy zaměřit více komplexněji na celý filmový zločin, snad o to více, že na casting zřejmě dorazili jen ti největší vykloubenci a šílené krávy. Vrcholem všeho je Adéla Petřeková. Po dlouhé době nenacházím slov, přestože je náš rodný jazyk vybaven velmi barvitě, pak na něco takového připraven není a obroditelé byli také spíše podivíni a jejich čistonosopleny jsou mi tedy choroše platné. Ne, ať mi hlavně nikdo netvrdí, že tak bravurně hrála nějakou postavu ze scénáře...něco s tak permanentně tupým výrazem, chůzí Zilvara z chudobince a dikcí umírající straky obecné, která přehrávala tak, že se mi doma kroutily žaluzie, ne, již nikdy. Ovšem v pořádku, debilku máme téměř za sebou, i když si myslím, že by šla bez úhony (hahaha) přežít pouze tak mít ji před sebou, nicméně nechci zabíhat do dalších úchylností, kterých je ve filmu mnoho a to naprosto šokujících. Ježiš, já se tlemim. Snaha o navození atmosféry byla úplně tristní, příběh naprosto přiblblej a pokud si pan Hájek myslí, že jeho strašný hudební podkres musí znít celou dobu trvání této krasojízdy, pak ani on zmíněný pokus o vybudování nějaké atmosféry nezlepší...měl bych ho, vzhledem k jeho jmému, poslat do háje, ale já si myslím, že si zaslouží mnohem stylovější poslání do prdele, protože zazdil byť nějaké možné promile z kladného hodnocení. Ano, i já bývám občas na drogách, a pak jsem mírumilovný. Po takových kulturních zážitcích mám chuť volat obden na Barrandov a vyhrožovat bombou, nebo ještě lépe, nikoho nevarovat... Pane Pokorný, co mi to děláte???(17.11.2013)

Mno, čekala jsem to kupodivu horší.. Jediné prvky, které připomínaly thriller byly depkoidní hudba (která mi na konci lezla už pěkně krkem) a pošmurné pozdněpodzimní počasí plné mlžného oparu.. Doplnit to o humor, tak je z toho dobrá situační komedie plná podezřelých a záměn.. Na české vody to celkem šlo, ale bylo to jako vždy dost o ničem..(30.7.2013)

• dopitak

Nejpodivnější český film roku, zcela jistě. Nemůžu se rozhodnout, jestli hudební motiv, scénář a některé herecké výkony považovat za dobré nebo špatné. Líbí se mi lokalita, konečně má někdo odvahu natočit film u potoka, v sadu, na odpočívadle u dálnice (mezinárodní silnice). Na druhou stranu, scéna předcházející rozbíjení vajec, ve které se Dora hádá s Martinem, a taky dialogy u zpovědi přes dveře, to je hrůza. Adéla Petřeková asi není kopyto, ale tahle postava jí úplně nesedla. Atmosféra chladu, vlhka, plísně a strachu je ale dobrá, co by za ní renomovaný Juraj Herz u svého propadáčku dal.(13.5.2013)

Zamyšlení hodný snímek, jež interpretuje cosi, co v českých luzích a hájích zatím nemá obdoby. Dost netradiční mix téměř hororové hudby s komediálními prvky vás popostrkuje k resumé, že takhle netradiční projekt si dozajisté najde x zatrvzelých nepřátel na život a na smrt. Osobně se mi snímek velice líbil, a to z následujích důvodů: a) Skvělé kamera, obzvlášť ty zpomalené záběry jsou pro některé české filmy typické a zároveň absolutně atypické v globálním měřítku. b) Zvuk perferktní (ne tak perfetní jako Morricone), ale na české poměry prostě skvělá práce. Hlavní melodie jen podrhovala tu proklatou "mlhu na blatech", jež musela dostat snad každého. d) Komediální prvky tvoří nezanedbatelnou část snímku. Hlavní otázkou (alespoň pro mne) zůstává, jestli jich nebylo až příliš. d) Samozřejmě nesmím opomenout pozadí hlavní propagonistky. A teď k mínusům: a) Lze natočit film v žánru horor-komedie? Jak jsme viděli, tak to vážně nejde. b) Kmotrovká espézetka na (dá se říci) průměrném BMW? c) Vykopávková Nokie v rukou Theodory? d) Močení za autem? Osobně jsem již viděl přes tisícovku filmů, a tenhle byl první, kde by úřadoval nekrofil (3 dny a 3 noci v sadu? To muselo bejt). Každopádně by se nemělo zapomínat, že se jedná o český film s mrňavým budgetem (mírně přes 3,000,000 Kč). Za tu cenu a za tu odvahu jít do něčeho absolutně atypického musím dát ****. 75% (viděl v kině na předpremiéře)(8.11.2012)

Na to, že se jedná o český film, a to rovnou thriller, je to až překvapivě dobré a má to místy, hlavně na samotě, skvělou atmosféru. Problém je, že se scénář snaží o to, aby byl komplikovaný, a možná se do sebe zbytečně moc zamotává. Je to škoda, protože ty postavy jsou celkem zajímavé, ale většina jich je průhledná.(11.2.2015)

• - Natáčelo se v krajině Labe a Českého Středohoří. [Zdroj: zableskychladnenedele.com] (hippyman)

• - Snímek do koprodukce odmítla jak Česká televize, tak i TV Nova, jež požadovala účast svých seriálových herců. Do akvizice si snímek vzala televizní stanice Nova Cinema. (chelseaman22)

• - Snímek byl uveden do kin přesně rok po poslední klapce. (chelseaman22)