Sklizeň (festivalový název)

Harvest

Německo, 2011, 88 min

Benjamin Cantu

Keith Kenniff

70% ... Bolo to milé, ale i tak mi tam niečo chýbalo k väčšiemu uspokojeniu. Chalani hrali úprimne a prostredie farmárskeho družstva a milučkých kravičiek príjemne dotvárali atmosféru.(29.8.2015)

• bllm

"Učňům v zemědělském sdružení Der Märker v Jänickendorfu." - to je věnování na konci filmu, vypovídající asi o všem. Protože tohle je propagační film o tom, jak to učňům ze zemědělky pěkně jde na praxi v JZD. Nebo je autor nějakej agrární milovník, protože první hodinu filmu se absolutně vůbec, ale vůbec nic neděje, popojíždění traktorů, třídění mrkve a zametání v kravíně prostě neberu. Nikdo se nevěnuje hlavním hrdinům, nic se o nich nedozvíme a to, že si v poslední třetině dají kluci asi dvakrát pusu mi fakt nestačí. Škoda, přeškoda, přitom film obsahuje pár docela hezkých okamžiků - třeba jak Jakob běží s kolme přes pole.(20.5.2015)

Připomnělo mi to atmosférou Venkovského učitele (2007) Bohdana Slámy, ovšem sans mistrovských profi výkonů Lišky a Bydžovské. I když v některých scénách (hlavně v těch společných) je kluci, dva hlavní protagonisté, hravě herecky doženou! Taky kamera byla v učitelovi asi o 70% lepší (rozuměj profesionálnější, zajímavější). Tady mi sice přímo nevadila, ale místy to připomínalo studentský počin. Jinak ale některé scény (sbližování) naprosto fantastické, atmosférou i výkony kluků, a i tou kamerou, (kterou jsem právě před chvílí zkritizoval, já vím), ale v určitých scénách fungovala bezvadně, nutno přiznat. Přesto je to dle mého docela vyrovnané dílo a hlavní dějová linie, tedy láska mezi dvěma chlapci, se tam necpe a nevnucuje prvoplánově, hned od druhé minuty po začátku, ale jaksi se stane tak nějak mimoděk, při příběhu o zemědělských praktikantech na letní farmě. Díky rozpačitému a nesmělému začátku, kde bych se místo na vykreslení atmosféry letního farmaření s pubescenty, které místy vázlo, raději více zaměřil na záživnější a třeba humornější popis děje na farmě a zemědělských úkonů, dávám 4 a1/2 hvězdy.(7.5.2014)

Rozhodně to neosloví každého. I já jsem měl s tímto záměrně nedějovým filmem ze začátku problém, ale postupně se to naštěstí zlepšovalo. Že vztah obou kluků je víceméně cudný (omezuje se na polibky, případně objetí), také nemusí být na škodu, je to aspoň změna. Scénář je přímý a k ničemu neodbočuje, herci nepředvádějí vypjatá gesta, statická a zároveň poetická kamera se skvěle zaměřuje na zemědělské prostředí. Tempo je sice pomalé, ale neuspávající, ovšem za podmínky, že ten film budete sledovat v dobré náladě a nebudete očekávat nějaké zásadní drama, protože nic takového se (v tomto případě naštěstí) vůbec nekoná. Neokázalý a nepatetický snímek, jakých moc není.(27.9.2015)

A pak, že Němci neumí točit filmy. Stadt Land Fluss je poctivou ukázkou nezávislé "letní" filmařiny. Snímek o setkání dvou kluků při letní sklizni nenabízí žádné strhující drama s osudovým zvratem, ani nehraje na city. Jedná se v podstatě o jednoduše podávaný příběh, který více než se slovy, pracuje citlivě s detaily, atmosférou horkých dní a krásnou hudbou. Již mnohokrát jsem se přesvědčila, že ne vždy dokáží pouze silná a propracovaná dramata vytvářet patřičný příběh. Mnohdy postačí jen kvalitní scénář, výborní herci, jiskřivá chemie a filmařský cit, kteří dokáží ze zdánlivě obyčejného "dějství" vytvořit příjemný divácký zážitek. U takových filmů lidé často píší, že už je to tolikrát ohrané téma, které je zpracováno zcela obyčejně a nenabízí nic nového. A já si říkám: A to musí vždycky nabízet něco nového, jiného? Je to právě skromnost a přirozenost těchto snímků, které se nesnaží o vytvoření drsného dramatu, s cílem diváka emocionálně "rozsekat." Dokáží ho zato příjemně pohladit a navodit lehce melancholický pocit při sledování. A takto natočené filmy oceňuji stejně jako právě emocionální nášupy.(23.6.2013)