Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Ledová archa se celou dobu drží příběhu, který směřuje k závěru celého snímku. Na tom všem zakládá, proto je během těch dvou hodin plno nesmyslů, plno scén co nejsou vůbec potřebě, plno věcí bez čeho by se děj obešel, ale hlavně aby to došlo k potřebnému závěru, leč také je tam plno zajímavostí co se jen tak nevidí, jako třeba momentka v podobě odhozené cigarety atd., které zlepšují sledování těch šílených 126 minut.. .... HODNOCENÍ: 65% (3*)(7.2.2016)

Bál jsem se poměrně dlouhé stopáže vzhledem k relativně jednoduché premise, délka ale nakonec nebyla tou největší potíží. Odsýpá to totiž docela rychle, jen to co se děje, občas praští svou nedotažeností nebo naopak přemrštěností do očí, což jinak nápaditému a špinavému filmu s dobrým obsazením neprospívá. Čekal jsem i kritizující podtext, jenže ten se skoro vůbec nedostaví, a když už tak působí přinejmenším zvláštně a ploše. 3,5*(25.7.2016)

Pro mě velké překvapení, a to překvapení s přívlastkem milé. Velmi zajímavý příběh s plno akce. Rozhodně originální nápad, který byl skvěle zpracován. Líbil se mi celý kontext filmu, a také kvalitně provedené dialogy, které pokládali otázky, které stojí za zamyšlení. Obsazení bylo taky výborné, není tu moc věcí, co bych tu mohl vytknout. Velmi sympaticky ucházející se sci-fi za 79%!(6.4.2014)

Čím víc jsem se dostával dopředu, tím větší debilita to byla. Ale v celku pěkný film a dobrý nápad.(23.4.2014)

Navzdory mému nízkému hodnocení to byl hodně zajímavý film. Pro milovníky postapokalyptického žánru jak stvořený. Na druhou stranu zde bylo nedotažených tolik věcí a tak moc nezodpovězených otázek, že mě to štvalo. P.S. počítačové efekty taky nic moc, co?(4.6.2014)

Neviem prečo ale nejakým čudným spôsobom ma ten film bavil. Po nezáživnom trailery som sa dočkal vydareného mixu rôznych žánrov, sympatického kompromisu ázijského filmu a hollywoodskej výpravy. Postavy, akcia, postupné odhaľovanie vlaku a ku koncu aj nejaká hlbšia myšlienka a niekoľko silných/brutálnych momentov. Výborný mix. Od Cabin in the Woods som niečo podobné nevidel.(13.6.2014)

Joon-ho Bong má zkrátka osobitý styl, který nemůže sednout každému. Po nedávné ujeté Okje jsem se do Snowpierceru pustila jako do jednoho z dlouhodobých restů. Příběhově je to trochu nuda, ale občas to rádo změní žánr a překvapí vizuálem jednotlivých vagonů. Mám ráda tyhle filmy, které se odehrávají v uzevřeném prostoru, zvlášť v takovém jako je vlak. Barrandovské inteiéry musím pochválit, za to exteriéry a záběry na vlak byly jako pěst na oko. Tilda Swinton opět září v kontroverzní a odpudivé roli, protože to už je prostě její úděl. Brutalita, bojové scény a brodění se na začátek vlaku přes různé společenské vrstvy, sem tam nějaké to filozofování bylo jedno z těch potěšujících věcí. To samé platí i o notném množství českých účastníků na tomto projektu, protože polovina titulků je plná pouze českých jmen. Nicméně jako kultovku tento snímek necítím, z nějakého důvodu jsem nedostala prostě ten stoprocentní zážitek, nýbrž jen zajímavou oddychovku.(23.3.2018)

Celý film naprosto perfektní, ale zklamal mě podivný konec.(17.5.2014)

Jako dlouholetému recenzentovi se mi věru nestává často, že se tvůrci v nejmenším neodvážím mluvit do jeho světa a konceptu a s otevřenou pusou hltám další a další tuny jeho šílených nápadů, užívaje si, jak neskutečně barevný mix dohromady tvoří. A přesně takové filmy miluju ze všeho nejvíc.(16.7.2014)

• Mrkvič

"Zavřete ty dveře.". To bude jedna z mála věcí, které si z filmu zapamatuju. Potom také ty trapně jednoduše vymyšlené části vlaku. Přitom první polovina filmu vypadala hodně slibně. Bylo to zajímavé, drsné a stylové. Být film celý takový, tak by divák ani moc neřešil hloupost celé té vlakové situace. Bohužel přišla nuda a (možná záměrně, aby to ukázalo na nějaké sociální aspekty) ty "hloupé" vagony. Po nich už mi bylo všechno jedno a viděl jsem jen ty mezery, které bych jinak neřešil.(27.10.2014)

Proč zrovna vlak ? A PROČ NE ?!? Interesantní masakr v originálních, trochu klaustrofobních post-apokalyptických kulisách jedinečného mikrosvěta, který překvapivě věrně přebírá většinu pravidel a zákonitostí světa standardních rozměrů. Jeho kvalita je lehce nevyrovnaná, leč přímočarým a brutálním tahem na branku s přehledem vítězí nad všemi nedokonalostmi, které v návalu horlivosti sám zapříčinil. P.S.: V podstatě jde jen o to, jestli vůbec existuje nějaká reálná ŠANCE ... pro člověka ... nebo spíš pro LIDSKOST ... v rámci všech našich světů.(17.12.2015)

Nekonečný vlak co nikdy nestaví a je v něm celý svět. A lidi co žíjou na samém konci se bouří a snaží se dostat do lepší vrstvy a nejlépe až na začátek. Zajímavá vize světa, nerad bych jel v tomhle vlaku, zvláště vzadu.(12.10.2016)

• LadyPupu

Jede, jede mašinka...(15.3.2017)

Ze začátku velmi napínavé a zábavné, ke konci už se ale děj tak vlekl, že to bylo občas k nevydržení.(27.5.2014)

OBSAHUJE SPOJLER: No to teda nevím. Je potřeba zamést s globálním oteplováním tak se vyprdeneme na oblohu čímž nevyhnutelně zapříčiníme zimu jak v rusku, kdy psy zamrzaj v zatáčce, ale nevadí na všechno máme lék. Stačí rozjet vlak, do něj se vejde tak 400 lidí, když dostaneme hlad zblajznem pár děcek a ty zbylí použijem na náhradní díly :) Ale co stejně ho nakonec vyhodíme do vzduchu, protože se nám v nižší třídě nelíbí a přežijí jen 2 lidi a jeden polární medvěd.(23.6.2014)

• bourec

Za co 70%.Bizárnost z toho filmu sice chrstá na všechny strany,ale jinak kousek po kousku nehorázná nuda-Proč tyhle šikmooký mamlasové,točící podobný bejkárny,nezůstanou doma za pecí.Stejně hovadoidní jako Stoker vod Párka .30%.(29.6.2014)

• zette

Tahle apokalypticka budoucnost z jednoho rychliku me nechala chladnym, skoro jako pocasi ve filmu. Ani moc nechapu tak rozsahlou koprodukci a velmi mezinarodni herecke slozeni. Natoceno je to dobre, obsahove me to ovsem na mile minulo.(14.10.2014)

A zasněžený koleje protahovali dělníci Českých drah, nebo kdo? ... 4/10(9.12.2014)

• slunicko2

Bizarně vemlouvavá postapokalyptická vize udělaná na efekt. 1) Logiku a myšlení odložte v předsálí a nezapomeňte si vzít od šatnářky lístek. Pseudofilosofické úvahy střídají pseudoakční okamžiky a divák jen zírá. 2) Ale je tu můj oblíbený 27letý Jamie Bell (Edgar), snímek nabízí zajímavou podívanou a tvůrci se snaží (se střídavým úspěchem) přemostit zoufalé díry ve scénáři a v celkovém pojetí díla. 3) Spoiler. Lední medvěd na konci symbolizuje fakt, že existuje potrava, kterou se živí, a tudíž existuje i možnost přežití pro lidi. Taky ovšem může znamenat, že těch několik přeživších ani nestačí zmrznout a medvídek bude mít chutnou večeři. Podobných duchaplností je ve filmu více.(30.12.2015)

Producentská porada: "Přátelé, jsme ve srabu. Nemáme peníze a chceme točit postapokalyptické scifi. Ne, nemůže se odehrávat ani ve vesnici. Máme jen několik kontejnerů. Že scifi o vlaku uhánějící zmrzlou zemí? Hm... to zní zajímavě. Ve většině vagónů nebudou okna a u těch pár co ano se vyřádíme se CGI. A kdo z hvězd v takovém filmu bude hrát? Ed Harris by si mohl vystřihnout vedlejší roli. Nemáme moc peněz, aby hrál hlavní roli." Tak nějak takhle mohla opravdu preprodukčně vzniknout Ledová archa. A jaký je výsledek? Vcelku svěží, dramatický a originální. Svět smrsknutý do opravdu dlouhého vlaku, který již 18 let jezdí v kruhu. Líbilo se mi to, užíval jsem si to, a až na pár hluchých míst musím před tvůrci smeknout. Určitě to bylo extrémně levné, ale to ať vezme čert, v tom kvality vždy nehoří. A tohle kvalitní bylo i tak. 75%(10.2.2016)

1 7 8 9 10 11 12 13 19 28 37