Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

Na jihokorejskou sci-finku celkem namachrovaný - příběh (prej) podle francouzskýho komiksu o atomovém vlaku, který si to brázdí po matičce Zemi po jednokolejce pořád dokola (rytmus objet všechny světadíly 1x do roka).. Ten vlak jezdí, protože (jak jinak) klimatická katastrofa (všude je buď sakra zima nebo sakra vedro).. Navíc mají ve vlaku tvrdou diktaturu a lůza je separovaná na konci vlaku od boháčů vepředu.. Prostřední vagony obsahují každej něco - jeden školu, druhej skleník, třetí hafo týpků s kuklama přes oči a megavostrejma sekarama, který tam porcujou doslova jednu rybu a když nemaj světlo, tak vyhrnou kukly a berou si na oči brejle pro noční vidění atd. Celým příběhem nás provází "Captain America" v roli Robina Hooda.. Na závěr se objeví dokonce i sám veliký Ed Harris.. Jo a celou dobu tam hlavní otevírači dveří smažej nějakou drogu, která se vyrábí z odpadu pohonu vlaku - drolej si jí a nasávaj aroma, aby nazávěr z ní uplácali modelínu.. Ale jinak příběh je to celkem výpravnej a chytlavej :-) A teď to fakt nemyslím sarkasticky :-) Docela se z toho vyklube i fajn sociální drama.. Navíc díky Korejcům nejdou pro pořádný násilí daleko :-) V rámci možností se mi to fakt líbilo - lepší průměr :-D(27.3.2014)

• Aargh

Ultra-dementní námět, přehrávající herci, zbytečné a nevyužité dějové linky a postavy, nezvládnutý mix žánrů, otřesný závěr (kdy film místo rozuzlení dějových linek hodí celý předchozí vývoj za hlavu a prostě skončí) a hlavně nuda. Bong je lempl.(13.4.2014)

strášne dlheeee POSTAPO :). Ale kukatelné. Zaujímave vyústenie aj keď si tu poslednú časť s edom viem predstaviť aj inak. Aj tak mi vŕta v hlave čo tak vysoko v horách robil ľadový medveď, živiaci sa viac rybami, hm ... smiešne .... asi nám chcel scenárista naznačiť , tam kde je medveď je život .. hmmm ale v Skalistých horách ???(15.6.2014)

,,Víš, za co se nenávidím? Protože vím jak chutná člověk. " Lidé, jakožto inteligentní tvorové, jsme do vzduchu vypustili nějakej sajrajt, kterej by měl zastavit globální oteplování. Místo toho jsme, my inteligentní tvorové, celou planetu díky sajrajtu zmrazily. Ale byl tu jeden vizionář, Willfred, který postavil ultravyspělý vlak, který pojmul několik desítek lidí, ze kterých se staly stovky. Vlak projíždí už sedmnáct let světem po jedné koleji a je rozdělen jako dříve svět, na lepší a horší. Vepředu smetánka s Willfredem v čele, vzadu chudina s plánem na revoluci. S kapitánem Amerikou v čele. Narazil jsem na tenhle filmek z roku 2013 úplnou náhodou a herecké složení potěšilo. Námět mi připomíná hru Bioshock a vůbec bych nebyl proti si to zahrát. Chris Evans v roli vůdce odboje za lepší svět (chápej jako vlak) celkem zabil, nebyl to ten poctivej kapitán jak ho známe. Na potkání rozdává smrt a nebojí se popravit i ženu. Dá teda do kupy odboj a postupuje dlouhým vlakem, sekce po sekci, vagón po vagónu a smrt číhá všude. Tvůrce vlaku si zahrál Ed Harris (Skála) a i když tam blbne jen pár minut tak to stojí za to. Nebudu prozrazovat nic víc, tohle je potřeba vidět přátelé. Jen to, že námět a všelijaké detaily jsou vyšperkované k dokonalosti. I když pár hovadin se najde. Kamera hezky akční i se střihem, pár efektních záběru, dobrej zvuk. Pro mě překvapení, určitě jsem to neviděl naposled. 4 silné hvězdy a.k.a 85%(29.4.2016)

• dr.fish

Korejci evidentně dobře platí, takže nemají problém obsadit film hvězdami. O to nic. Tento železniční Matrix má našlápnuto, ale ačkoli se v ději máme posouvat stále o další a další vagon dopředu, ve skutečnosti se neposuneme nikam. Efekt je to co režiséra zajímá, smyslu to nemá a po hodině už je divák nasycen. Těžko definovat co mi na tom vadí, ale není se prostě čeho chytit. A to ani tehdy, když mám napsat, proč se mi to nelíbilo. Jiný kraj, jiný mrav. 40%(12.6.2016)

Přišlo mi to jako nesmírně zajímavé téma, taková hra o přežití, i když je to na druhou stranu trochu okoukané, když vezmeme v potaz třeba Hunger Games, tam se taky chce nižší třída dostat k té vyšší kvůli pomstě, ale tohle se odehrává vše a jen ve vlaku a tím je to zajímavější a napínavější. Tilda Swinton (jestli to byla vůbec ona!) byla naprosto dokonalá a moc se mi líbila, škoda, že skončila tak brzo.(16.10.2016)

• Micro41CZ

A já si celou dobu řikal, co za béčkovej film plnej mizernejch herců i motivů sleduju, a teď koukám, že von to byl Evans a místní se nad tím rozplejvaj... Natvrdlejší film sem dlouho neviděl, ale svym blbym způsobem to vcelku i baví (a Harris potěšil).(23.11.2017)

Možná až moc velká vykrádačka matrixů (architect anyone?) a kolem a kolem celý potenciál vlaku šel tak nějak do prázdna (nevadí mi že byl celý survivor train over the top, ale že tam nebyly žádné pointy z toho že byli ve vlaku místo třeba v podzemí...) Jinak ok film.(31.3.2014)

90%, celá recenze zde.(13.4.2014)

KVIFF 2014. Jednoznačně nejlepší film, který jsme letos na filmovém festivalu měli možnost zhlédnout. Možná bych ocenil méně drastické záběry některých scén, možná bych ocenil o něco šťastnější konec, ale vem to čert, bylo to dobré!(9.7.2014)

Ochladit ono mystické globální oteplování není prdel a když ze Země uděláte kostku ledu, tak vám takový soběstačný vlak přijde vhod.... leč i tam se najdou všední problémy jako udržení populace a chod vlaku... Pro mě osobně báječný námět, zajímavá myšlenka a fylozoficko-existenční podtext celého příběhu, byť mnohdy přitaženého za vlasy... A ta "hitlerka" v podání Tildy Swinton je exkluzivní...(5.8.2014)

Interiérová geniální dystopie, která mě neuvěřitelně sestřelila. Myšlenkami a přesahy nakupené komorní postapokalyptické sugestivní sci-fi plné nápadů, originality a skvělých hereckých výkonů. Dvojitý silný závěr dodává ještě větší hloubku. Jedna malinka výtka by byla, ale to nestojí za řeč. Dnešní apokalyptické sci-fi se můžou jít zahrabat, 5 hvězd.(19.8.2014)

Osvěžující variace na postapokalyptické téma a la Matrix, Kostka a spol. Škoda, že se film bral občas až příliš vážně a nadnášel špínu a násilí nad pestrost jednotlivých vagónů a občas až příliš karikoval. Jinak nemám nic moc proti tomu, říkat nahlas, že co do sci-fi, dá se na to koukat bez bolesti. Ten komiks by mě asi ale zajímal více.(27.9.2014)

Je to sice blbost (námětem), ale provedení je skvělé. Nenudil jsem se u toho, chvílí se to tam bije, pak se u toho člověk zasměje (viz scéna s třídou) a nakonec i trne hrůzou. Vždy když jsem si myslel, že mě tvůrci už ničím nepřekvapí, tak jsem se mýlil. Po celou dobu si film udržuje originalitu a vynalézavost. Žádná ze sekcí nenudí, taky proto, že když už by nudit mohla začít, tak se děj přesune do jiné. Jediné co mi vadí, je ten konec. Nemůžu si pomoct, ten se mi zdál slabý. Teprve při něm si divák uvědomí, že je to sice dobrá, ale pořád blbost.(24.10.2014)

Reziser Joon-Ho Bong mi teda nic nehovori, a film to bol len priemerny. Miestami mal napinavejsie casti a postapokalypticka atmosfera a tematika bola zvladnuta dobre, ale sama o sebe nestaci na kvalitny film. Rezia je miestami dost nevyvazena, ale vladnu tu dobri herci ako Chris Evans /Cellular, Captain America, Street Kings/ a Jamie Bell /Vlajky Nasich Otcu, King Kong, Odpor/. Ovsem, pre mna len priemer, a to korejsku kinematografiu velmi nemusim. 60 %(3.1.2015)

Jde o velice originální počin mistra Joon-ho Bonga. Jedinečnost nade vše! A přitom tak jednoduše, to se cenní. Nápad se zamrzlou planetou, expres k tomu, trýznění "lidí - póvlů" s vystrkováním končetin do mrazu - bláznivé a přitom geniální. Jen trošku moc dlouhé. Ze začátku jsem se těšil na každý nový neodhalený vagón, copak jen tam na nás čeká za překvápko, s ubývajícím časem se vagóny staly nekonečnými a ten vlak mě opravdu začal srát. Škoda - hodinka a půl by bohatě stačila! 60%(30.12.2015)

Kolize dvou naprosto rozdílných filmových kultur. Jak tohle může fungovat? Nemůže... Škoda mluvit, tak aspoň pár hvězd za zpracování zbytek je jen velká a táhlá hrůzná nuda. O.o(29.5.2016)

To si takhle jednou nějaký Oldboy vyleze z mrazáku, posvačí hmyzí kimči, spláchne to koktejlem nitráku s Bioshockem (protřepat, zamíchá se samo), vyhulí půl kila dobré Brazilské trávy, aby následně sedl na jakýsi NWO zug a probral se až v Alpách, zjistiv, že vykosil půlku vlaku okovaným výtiskem Železné rady, na rukávu montérek má kdoví proč rudou stuhu s nápisem LM a do ucha mu z rozhlasu chraptí "A kiss to build a dream on". Čili ve výsledku je z toho opravdu povedená taškařice. Škoda jen toho silně předvídatelného a mírně marcipánového konce, neb pětka zase jednou visela proklatě nízko.(26.3.2014)

• Triple H

Nápad dobrý, ale inak sa jedná o strašne povrchnú a prvoplánovú slátaninu, ktorá v jednotlivostiach je svojím spôsobom zaujímavá, ale ako celok nedrží pohromade. Logika je pritiahnutá dosť za vlasy a všetko je podriadené hlavnému účelu - efektnosti. Keďže je film podľa komiksu, chápem ten dôraz kladený na ľúbivý vizuál a veľké gestá, ale neoslovilo ma to. Ono mi príde úplne scestná aj snaha tvorcov robiť film epicky rozmáchlým. Dej odohrávajúci sa na ploche jedného vlaku z podstaty veci doslova žobre o striedmosť. Opulentný dizajn jednotlivých vagónov je preto síce pekný, ale príliš cartoonový na to, aby som ho vedel brať vážne. Herci všetci fajn, až na Songa, ktorého postava a výkon pôsobili ako päsť na oko. Ázijský a americký štýl takto bezprostredne vedľa seba veľmi neladia. Kto ma však úplne dorazil bola Tilda Swinton. Vôbec som ju nespoznal a počas filmu som si dokonca hovoril či by "pravá Tilda Swinton" nebola lepšia ako táto jej dvojníčka. Poriadna premena - klobúk dole.(30.3.2014)

Dosť dobrá scifárna. Celý svet natlačili do mega vlaku a zaviedli prísny kastovný systém. Proti ktorému sa tí najnižší logicky zbúria. A je to skutočne drsné. Aj násilím aj podstatou. A to mám rád. Sám Evans prvý krát v živote nevyzeral ako plážový frajírek, ale ako poriadny chlap. Tento look by si mohol odniesť do ďalších filmov. K dokonalosti tomu ešte niečo chýbalo. Občas čosi nedávalo zmysel. 85% silné 4*.(2.4.2014)

1 8 9 10 11 12 13 14 19 28 37