Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Film, který se vymyká škatulkám. A jako jeden z mála současných dokáže navodit pocity opravdové beznaděje a stísněnosti.(24.3.2014)

Prehanene mnozstvi zpomalenych zaberu skodi. Mohla to byt dobra postapokalipticka podivana.(2.11.2014)

Podobný námět jako Elysium, trochu říznutý Karlíkem a továrnou na čokoládu, ale jinak naprosto originálně a neotřele zpracovaný. Myšlenka vlaku, který je světem sám pro sebe, je velmi zajímavá a celkové ztvárnění rozličných vagónů velmi působivé. Trochu zamrzí lacinější triky, ale v zásadě na tom film nestojí. Film určitě není pro každého a silně se vymyká klasické produkci pro multiplexy, ale pokud přistoupíte na neklasické zpracování postapokalyptické scifi, tak určitě shlédnete celý film s maximálním zaujetím. Ale bacha, není to film pro slečinky a pro sekeru se tu nechodí daleko...(12.11.2014)

Originálny film z postapokalyptickej budúcnosti s vygradovaným dejom, napätím, príbehom a taktiež so skvelou akciou a odreagovaním s Tildou Swinton a jej rozkošnou zubnou náhradou. No ale ako celok to vyznie veľmi drsne, dramaticky a film vás nenechá ani oka zažmúriť. Plus záver je obstojný takže nemám tu čo vytknúť, teda až na niektoré, miestami čudné chovanie postáv. Veľké prekvapko. (95%)(19.1.2015)

Naprosto absurdní zasazení. Ale když se smíříte s tím, že 17 let po apokalypse svět brázdí jediný vlak s posledními přeživšími (kde bere palivu? vodu? jídlo? na koleje celou dobu nic nespadlo?...) a že v něm vznikl skoro komický třídní systém (vpředu mají komplet "Capitol District" servis, včetně akvária s obřími rejnoky, vzadu... co vlastně, těží v dolech? ve vlaku?), a pár dalších nesmyslů, tak dostanete celkem působivě zpracované sci-fi, které po asijském způsobu přeblikává mezi žánry i polohami. A stejně tak osciluje mezi geniálními scénami a totálními WTF momenty. Ale jo, za zhlédnutí to stojí. Btw, všimli jste si jedné české věty? :-)(21.3.2015)

• Critic

Nejblbější sci-fi slátanina, co jsem kdy měl tu čest protrpět... Ještě bych tam dal vagón s parodií na Matrix, další třeba vagón, kde projde jen ten, kdo vyhraje zápas v tenise nad robotem....prostě bullshit roku.(4.9.2015)

Když budu hodnotit nápad, originalitu, audiovizuální provedení, tak se budu pohybovat těsně pod plným hodnocením. Některý scény jsou vyloženě pokoukáníčko, hodně nápadů je super. Ale kolik já už viděl originálních nápadů, jejichž rozvinutí potom stálo za hovno. A tady se to tomu hovnu limitně blíží. Tuna nelogičností, scénáristických berliček, skřípaní, že by se nestyděl ani Šjamaloun, nesmyslné chování a motivace hrdinů, to jsou věci, který prostě neodpouštím, protože to ukazuje na totální scénaristickou bezradnost a sráží to film v mých očích....no někam do průměru. Kdyby si doprdele nad tím scénářem o chvilku dýl poseděli...(2.10.2015)

Prvú polovicu si to drží celkom solídnu atmosféru, má to napätie aj celkom zaujímave spracovanie s niekoľkými podarenými scénami. Dobré obsadenie tiež neurazí. To, že základ viacerých scén bol zjavne zapožičaný z iných snímkov by som vedel prehliadnuť. Je však škoda, že zhruba od polovice filmu drajvu pozvoľna ubúda v tandeme s diváckym záujmom až k samotnému finále. To sa pomocou náhleho zvratu snaží byť nečakané, ale v konečnom dôsledku pôsobí trocha silene a v záverečnej scéne až hlúpo. Napriek tomu som sa úplne nenudil a malo to viac svetlých momentov... takže solídne 3*.(8.6.2016)

• prezdivaka

Vykradený nápad B. W. Aldise a k tomu kopec nesmyslných akčních blábolů aneb jak holýma rukama zmasakrovat komando se sekyrami a projít netknutý.(30.7.2016)

Další alegorická sci-fi variace typu "sociální kritika rozdělení společnosti na ubohé hodné chudé vs. zlé bohaté lidi" je béčková úleťárna plná áčkových herců, kde fyzikální i fyzické zákony nejsou brány na zřetel a kde nuda nemá místo. Bizarní film, který vás ale zaujme a nepustí až do finále ... 70%(4.9.2016)

Nepochopitelně nedoceněná scifi s výborným obsazením a kafkovským nádechem. Metaforická rovina je občas trochu těžkopádná, ale jindy funguje opravdu silně.(23.4.2017)

• aquiver

Na tomto zdánlivě originálním postapo sci-fi je vše zajímavé pohřbené následnou lacinou akcí a scénáristickými nesmysly. Takže bohužel jen dystopická slátanina... 35 %(16.10.2017)

Vlastně si neumím představit, jak by to mohlo být lepší. Na 100% funguje každý aspekt tohoto filmu. Režim ve vlaku je skoro tíživější než v 1984, skvěle fungují jak akční scény tak ty dialogové, konec je výborný od zvratu až po vyústění a poslední záběr a Evans předvedl zatím nejlepší výkon své kariéry. Originální, propracované a se spoustou výborných nápadů.(24.5.2018)

• Pradlík

Velmi slibný začátek a zajímavý sci-fi nápad, který se ale po prvních 45 minutách stává groteskou plnou nelogičností bez jakéhokoli smysluplného rozuzlení nebo konce. Ne že bych to musel brát moc vážně, ale když už přestává dávat smysl všechno... P.S. To děti chodí do školy skrz klub a saunu?(22.7.2019)

• Jaro_slav

Blábol, na němž je zajímavý jen to herecký obsazení.(1.8.2019)

V prvních pár minutách to vypadalo prostě jenom jako ucházející postapo scifi, ale asi tak od první scény s Tildou Swinton jsem se začal hodně bavit a bylo mi jasné, že tohle bude trochu zajímavější záležitost. A nakonec jsem si to vážně celkem užil, jen je škoda, že ke konci už to chce být příliš osudové a dojemné, což byl problém, protože jsem asi k žádné postavě necítil přílišnou náklonnost. Já si to užíval prostě hlavně jako originální akční jízdu A určitě tam bylo dost nelogičností, ale ty já většinou až tak nevnímám. Jo a to cgi sem tam nevypadalo nejlíp, ale to už mi bylo vlastně asi jedno úplně. Vidím to na pěkných 8/10(5.8.2019)

Nemůžu říct, že by to nebylo zajímavé. Ale, když se na to podívám komplexně, tak nic moc.(30.3.2014)

• Ygnor

Již minimálně potřetí jsem se setkal s tím, že když asijský režisér když točí v Evropě či Americe, nejlépe pod taktovkou produkce z Hollywoodu, že to IMHO vždy snižuje jejich um minimálně na polovinu. Ať je to „Konečná“ Ji-un Kima nebo „Divá zvěř“ od Ki- duk Kima. (A to si neberu do úst Johna Woo, který je už ryze naturalizovaný pop cornový režisér). (Jedině snad Kitano „Ve spárech Yakuzy“ udržel svůj „standart“). Neříkám, že jsem se netěšil na post apokalyptický vlakový nářez..., kdy jsem však byl nakonec dosti rozpolcen. Nevadily mi ani tak barrandovské kulisy, natož hlavní myšlenka, byť je trošku přitažená za vlasy, ale nechť… Co mě nejvíce zklamalo, byly dětské exteriérové triky, které vzhledem k soudobé době by zvládl pan Zeman dozajista lépe, dále choreografie soubojů, zvláště ten sekyrkový (pokud chcete vidět jak se to má „dělat“ doporučuji „Hwanghae“ a také ty rádoby filozofické rozmluvovsuvky, které tam neměly reálné opodstatnění. Shrnuto, pokud jsem tady četl, že Pečeť vraha od Joon- Ho Bonga byl jeho průměr a tady tohle vrchol, tak u mě vězte, že je to přesně naopak.(31.3.2014)

Lidská populace a její sociální rozdělení dle Sheldona Coopera. Dost bizzare děj i myšlenka celého vlaku, nicméně koukatelné do konce. Bod navíc za českou produkci a tlustou českou paní v sauně =D(27.4.2014)

• Hapretor

Dosti divná kopírka OldBoye, Přepadení ve vlaku a dalších divných a nezáživných snímků. Kouknul jsem na to jen kvůli Evansovi, byl jsem zvědaví, jak tady bude hrát a nic moc. Matrixový konec tomu jen uškodil. Triky špatné. Nápad taky nic moc. Jen na zabití času.(1.5.2014)

A Klaus zase neměl pravdu, globální oteplování existuje! Tady je to důkazem :) A tak opět lidi zkouší poručit větru,dešti, ale bez výsledně. Tak jeden vynálezce přijde konečně na něco originálního a o to vlak, který objede zeměkouli za jeden rok. V něm je parádně ukázána celá společnost, rozdělen do kast, až utopicky krásně šílená. To vše se zvládlo natočit na Barrandově, prohodila se troška českého slova a bláznivá T.Swinton tomu dávala tu třešničku na dortu.. Nechyběli parádní řezačky, jak ze starýho Odlboye :) Jen škoda těch efektů, s tím by to bylo ještě o bod lepší. 8/10(19.5.2014)