Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Film, který se vymyká škatulkám. A jako jeden z mála současných dokáže navodit pocity opravdové beznaděje a stísněnosti.(24.3.2014)

• Whitebeard

Uf, tak tohle mě bolelo. A kolik relativně slušných herců se jim pod to podepsalo. Celou dobu jsem si říkal, jestli aspoň na konci bude něco, co by mě přesvědčilo, že to neni až tak hrozný. Ale ani ten konec nebyl tak wow, abych tomu dal víc než 2*. ČSFD ukazuje 70%, což je celkem dost, takže ne každej bude mít zřejmě stejnej názor, takže pusťte a udělejte si vlastní obrázek :)(26.7.2014)

Tohle bylo velký filmový překvapení. Film po celou dobu vypadal jako neviňátko, že to bude obyčejný bitkaření a obléhání vláčku a díky konci jsem na film koukal s otevřenou pusou. Těch 10min camea Eda Harrise bylo parádních, vlastně celý ten konec. Akorát jsem byl mírně v rozpacích, jestli to tak doopravdy skutečně dopadlo nebo ne.(24.8.2014)

• MartinTerran

No nevím jak tohle hodnotit je to takové nahoru dolů, ale převažují nudné, nedůležité části což celkem zabíjí docela dobrý nápad, který by šel i lépe zpracovat. Konec taky za moc nestál. Pro mě jednoznačně zklamání. Hodnocení: 40/100.(9.10.2014)

Naprostej komorni odpal do nebe! Tvari se to jako americky klasicky hollywoodsky komorni sfici pribeh s jasnym koncem... ale NE, maximalne prvni pulka, nez pak prijde to, co tem Amikum, co delaji vse pres kopirak a sterilne, jako sex s kondomem nakope zadek... poctivej korejskej pristup, kdy vazne clovek nevi, co bude.. takove trosku Tarantinovske moresy... Capitain America nasrany a mluvici sproste a od krve je takovy bonusem(14.11.2014)

Taková slabší obdoba Hunger Games - kdyby se to natáčelo v řežii Hollywoodu, byl by z toho větší trhák a nejspíš by nechyběl jasný happy end. Konec byl nijaký, jakákoliv pointa někam vyšuměla. I tak mě po trochu nudnějším začátku film dost bavil. Solidní průměr.(1.12.2014)

Cakal som viac na vitaza Asian Pacific Film festival, ci Bostob Online Critics, kde film porazil Birdmana ci Boyhood. Je to cistych 7/10 pre mna. Miestami neosetrene trhliny sa daju este prepacit, ale nemohol som sa cely film zbavit pocitu ze im proste neverim. Snaha o zobrazenie "vlaku ludstva" ako metaforu fungovala relativne dobre, ale kazdy vedel co bude v prednych voznoch a nemal som pocit, ze za cely cas by boli tvorcovia o krok pred divakom a to pri scifi ci akcii je podla mojho nazoru povinne. Sklamanie.(17.1.2015)

Mno, tak tohle bylo moc zajímavé pokoukání. Ze začátku to připomínalo klasickou postapo-kýč-blokbástr nudu, ale to byl omyl. Prakticky s každým novým objeveným vagónem to bylo stále lepší. Výtvarník pan Nekvasil odvedl sakra dobrou práci a kluci z Barrandova jakbysmet. Jednoduchý scénář slušel tomuto snímku, který se ani nesnažil hrát na vyšší laťku, naprosto přesně. Dějová linka má příjemnou existencialistickou formu a zajímavé sociální profily postav. Je to taková lahůdka.(5.3.2015)

Zaujímavý nápad a zpracování. Mimochodem v čase 21.40. múže český divák opět v nějakém anglickém filmu slyšet českou větu. Že by narážka na to, že se natáčelo i v Česku? Bohužel, ke konci filmu mírně začne docházet atmosféra ale do té doby je to solidní zážitek.(22.6.2015)

už dlho som nenatrafila na taký dobrý dystopický námet. jeho spracovanie, pravda, mohlo byť prepracovanejšie - obzvlášť scénár, ktorý sa v niektorých ohľadoch príliš zavďačuje americkému publiku. vizuálna stránka budí dojem počítačovej hry, čo môže niekomu pripadať gýčovité, nie je to však tá prehnaná monumentalita. z ktorej sa už človeku dvíha žalúdok. herecky vyniknú skôr vedľajšie postavy. áno, viem si predstaviť, že sa na to niekedy rada pozriem znova.(16.10.2015)

Místy neskutečně překvapivé a inovativní, místy naopak až neskonale hloupé. Přesto mě tato vize postapokalyptické budoucnosti docela příjemně překvapila a nebýt pár hluchých míst a docela idiotského konce, mohl bych filmu udělit i nejvyšší hodnocení. Takto "jen" 70%(30.5.2016)

Nářez jak hovado, překvápko roku.(27.1.2017)

• Pafnuc

Panebože, co jsem komu udělal. :((2.4.2017)

Já si myslím, že Solarisovi se to bude líbit :) Je to správně asijsky ujetý. Ve filmu je samozřejmě mraky chyb a kravin, nevyplatí se u toho moc dumat, ale jinak je to udělaný pěkně a funguje to parádně. Vhodné i k opakovanému shlédnutí. Jednu hvězdičku ubírám i za spoustu zmrtvýchvtání, to fakt nemám rád.(30.5.2017)

Tak především nutno pochválit nápad. I když kdo četl Nonstop od pana Aldisse, tak zde jistou paralelu jistě objeví. Velmi dobří herci, i když ne všichni. Bohužel je zde větší počet hluchoty a někdy i dosti dlouhých, jinak by šlo mé hodnocení výše. Takto dávám "jen" šedesátku procent, a to připočítávám i drobná překvapení na konci. Ten mne nějak moc nenadchl. Přesto se na to dívat dalo a jistě by prospěla kratší délka filmu. Mimochodem, hlavně byly podstatné tu čínské proslovy bez titulků.(2.9.2018)

• Marfab

Upřímně, ten film nemá hlavu ani patu. Navíc je zbytečně dlouhý což je pro tento snímek, odehrávající se pouze v jednom prostředí, smrtící.(24.11.2018)

Trištvrtiny filmu ma to bavilo, bolo to aj vtipné, surové a vlakový nápad bol celkom dobre využitý. Avšak koniec, ktorý bol síce prekvapivý, bol divný, celá myšlienka bývania vonku bola tiež nedotiahnutá. Chápem, že chceli dokázať, že sa vonku dá bývať, ale čo s tým? Všetko ležalo pod snehom a mrzlo, ako chceli vybudovať fungujúcu civilizáciu. Nakoniec, predpokladám, sa im to ani nepodarilo. Taktiež schopnosti mladej aziatky boli spomenuté, ale ukázané možno v troch scénach a nevysvetlené, takže úplne zbytočné. Škoda toho premárneného potenciálu. Takto iba 6,9/10.(3.7.2019)

Dokonalá metafora totality zasazená do jedoucího vlaku zamrzlou krajinou. Dobře natočeno, bravurně odvypravávěno, pár skvělých výkonů (že jede Bell na 527% beru automaticky) a celkový plánovaný feeling u mě splnil účel.(30.10.2019)

Celkom podarený sci-fi film s netradičným námetom vlaku, ktorých cestujúci sú jediní preživší ľudia na Zemi. Samotná myšlienka je celkom zaujímavá, má však svoje muchy a nebolo ich zase až tak málo, aby to nestálo za pripomenutie. Kto videl, alebo sa chystá zpozerať, všimne si ich (Ak je detailista ako ja :) ). Herecké výkony, tak ako hudba, sú nie veľmi výrazné, koniec koncov na to nie je ani priestor ;) Navyše mám pocit, že mal film trošku dlhšiu stopáž, ako by bolo vhodné. Hodnotenie: 70%(28.3.2014)

Konečně úchvatná postapokalyptická akce(6.4.2014)

Levňoučký filmík přesně podle českých not. Mnoho krve, trochu neumělá režie, chatrný příběh, někdy podivné herectví neherců;-) Ta česká věta tam zazní jako pěst na voko. I přes všechny vítky a divnej konec beze smyslu, docela zajímavá blbůstka, kterou lze doporučit jako zajímavý pokus z Barrandova.(13.4.2014)