Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Film, který se vymyká škatulkám. A jako jeden z mála současných dokáže navodit pocity opravdové beznaděje a stísněnosti.(24.3.2014)

Odchovaný na kórejských filmoch s minimálne 120-minútovou stopážou a ako neveľký fanúšik postapo záležitostí som si jedného večera sadol k Snowpiercerovi. Worth it. Spočiatku mi síce vadil 'murikánsky hlavný hrdina v de facto kórejskom filme, no akosi sa to stratilo. Strhujúca "prechádzka vlakom" bola výborne spracovaná, takto mi film už dávno nesadol. Pokiaľ ide o postavy, z Masonovej mi bolo spočiatku až zle, no keď som zistil, aká zúbožená existencia je za tou maskou, aj mi jej prišlo ľúto. Wilford bol zasa parchant, no akosi som s ním súcitil.(25.4.2014)

• Mr_Corny

Premietnuť myšlienku fungovania sveta do prostredia vlaku v rámci uzatvoreného ekosystému je pekné, ale môže pôsobiť ako obohratá platňa. Dej bol pomerne predvídateľný, avšak s prvkami prekvapení. V polovici filmu som mal pocit akoby som sa pozeral na /Karlík a továrna na čokoládu/, dokonca aj písmeno W by tomu nasvedčovalo. Hlášky "džízs, Marlboro light?" alebo " zavřete dveře" nemali vzhladom na kontext danej situácie chybu. Neviem čo si mám o tom filme myslieť, nemám z neho žiadny dojem. Nelutujem, že som ho videl, ale asi si ho nebudem dlho pamätať.(28.4.2014)

Takový lepší průměr...a celkem dobré triky z Barrandova. Jen na jedno podívání.(19.5.2014)

• MAXIKILLER

Tohle snad někdo ani nemohl myslet vážně...Ano já chápu, že se to má vymykat, a že to má být cosi jako parodie, ale já to opravdu nepochopil..Jedna hvězda za Chrise Evanse a pár komických scén.(25.5.2014)

Ale ano, myslim, ze tie 4 hviezdy si tato snimka rozhodne zasluzi... Predovsetkym ide o to, ze uz samotny namet a nasledne celkovy scenar je pomerne originalny. To skratka tazko moze niekto tomuto "post-apoc snow trainu" zobrat. Niekto moze, samozrejme, trucovito tvrdit, ze dane, pomerne vysoke hodnotenie, je akurat tak na draka. Lez, zamyslime sa spolocne, kedy naposledy sa medzi nami objavil film s podobne originalnou tematikou? Obavam sa, ze uz peknych par rokov sa nic podobne skratka neobjavilo. Tym skor posielam "Snowpiercer" medzi vyssiu ligu a prajem autorom, aby ich opat osvietil podobne originalny vytvor... 75%.(1.6.2014)

• Agent Orange

Jedna hvězda za Tildu Swinton. Jinak odpad!(2.6.2014)

Tak to byla velmi slušná splácanina. Vysekávám hlubokou poklonu těm, kteří tohle vymysleli a přemluvili ty blázny, co jim na to dali prachy. Jako Bčko ok, ale i tak jsem to dokoukal v podstate jen ze zvědavosti, jak velkou chujovinu ještě tvůrci vymyslí. Ta největší si počkala až na konec.(12.6.2014)

• Sentinel

Dlouho jsem přemýšlel co vlastně k tomuhle filmu napsat a napadá mě snad jen to, že tak zoufale nefungující svět jsem snad ještě neviděl. A i když se snažíte uvěřit, že lidskou civilizaci tvoří stovka lidí ve vlaku, ostatní věci dávají smysl ještě míň. To by nemuselo tolik vadit, kdyby tohle scífko bylo aspoň trochu zábavné. Akce je pomálu a největší bitka je raději schovaná ve tmě. Jedinými plusy jsou tak slušné herecké výkony a samotný nápad, jehož realizace však mohla dopadnout o několik stupňů lépe.(12.6.2014)

• srolyma

Když se globální oteplení změní na globální omrazení a vše živé zmrzne, tak jedinou nadějí na záchranu je nastoupit do vlaku. Cože? Jeli jste někdy v zimě vlakem? No tak vidíte. No nic. Ten vlak krouží permanentně a bez zastávek kolem světa. Cože? Viděli jste mapu světa? Ty velký modrý plochy? Ano, přesně tak, oceány. Teď sice zamrzlý, ale když ty koleje stavěli, tak byl, předpokládám, ještě hic. Jdeme dál. Ve vlaku není jen hrstka vyvolených, ale taky daleko větší hrstka, no jak to říct, takových hnusných umolousaných a bezesporu smradlavých ztroskotanců. Cože? To si jako koupili jízdenky na slevomatu? Můžeme pokračovat? Pár umolousanců se snaží dostat do 1.třídy, přichází velká sekyrková bitva v tunelu, načež následuje poklidná večeře v suši baru a návštěva školy, přestřelka kulomety, sauna, boj na nože, kadeřník, diskotéka a cože? počtvrté, popáté, pošesté... Slovy Járy Cimrmana, vydržel jsem do konce jen proto, abych zjistil, jestli bude druhá půlka stejně slabá, jako byla ta první. Byla.(11.7.2014)

viděno na 49. MFF KV 2014 nedotažený scénář(13.7.2014)

Maskeri sa genialne vyhrali a ktomu vyborne postapokalipticke prostredie, super! A aj nevsedny napad s vlakom.(4.8.2014)

"So it is." Naprosto geniální jihokorejsko-americko-britsko-česká kolaborace dala vzniknout jednomu z obsahově nejlepších postapo filmů vůbec. Co se týče podobného typu filmů z posledních pár let, tak si opravdu nevzpomínám, že by mě nějaká sci-fi verze budoucnosti zaujala více nežli tato Bongova. Snowpiercer je výborně natočenou směsicí brutálních bojových scén, filosoficko-sociálně-politického přesahu a zajímavé možné verze sociálního soužití v dokonalé zmenšenině světa, tedy v neprodyšně uzavřeném ekosystému neustále jedoucího vlaku, ve kterém mají všichni své úkoly a vše je uměle spravováno, i když to tak na první pohled nevypadá. I přesto se po téměř osmnácti letech spokojeného soužití v kastovním systému (eventuálně v systému třídním) ti nejnižší vzbouří a rozhodnou se dojít si pro svou "spravedlnost". Z hvězdného obsazení jednoznačně vybočuje dokonale slizká Tilda Swinton, charismatický duchovní vůdce John Hurt a svým způsobem i feťáckej zámečník Kang-ho Song. Třeba takový Chris Evans žádné extra herectví nepředvádí. Závěrečné zúčtování a poslední minuty ve vlaku jsou pak už jen zdrcující svou pravdivostí a neovlivnitelností, jenže rudoši si stejně budou mlít svojí.(8.8.2014)

Sice nakonec jen 4*, ale stojí to za vidění. Pointa příběhu je inteligentnímu diváku jasná už v prvních pěti minutách, ale tomu se v tomto prostředí zkrátka vyhnout nedá (jaký k ní kdo zaujme postoj, je na každém z nás - jde o aktuální a silně politické světonázorové téma). Z toho důvodu je patrné, že se nedá mluvit o kdoví jak převratné filosofické myšlence. Na druhou stranu jde vzhledem k současné produkci stále o silný nadprůměr. Postapo, dystopie, akce, efekty, slušná pointa... co víc chtít. Jen je potřeba odpustit spoustu nesmyslů, které vznikly zjevně pro dokreslení atmosféry.(14.8.2014)

• Saxos

Být pacientem psychiatrické kliniky v Bohnicích s rozvinutou paranoidní schizofrenií asi by se mi film, který bych musel sledoval ve svěrací kazajce, hodně líbil. Od hodnocení mě neodradili ani amarouny i když barvy černé.(18.8.2014)

Pri tomto filme som očakával nejaký horor, alebo niečo podobné. Dostal som výborný post-apokalyptický sci-fi thriller, ktorý ma bavil od začiatku až do konca.(20.8.2014)

Perfektní postapo. po dlouhé době. Byť se odehrává celou dobu ve vlaku. Drsné scény, super příběh, par překvapivých zvratů, skvěle obsazení. Prostě přimrznete k televizi na cele dvě hodiny. 95% Skvělí film.(22.8.2014)

Velmi dobře odvedená práce. Skvělý příběh, chytlavá hudba, pěkně triky a dobře udělaná atmosféra vlaku. Herci výborní nejlepší jsou trojice Evans, Swinton a geniální padouch Ed Harris. Ano, má to svoje mouchy, ale závěr, kdy se vàs tvůrci nesnaží prudit nějakým přehnaně šťastným koncem je boží. Navíc i velmi solidní akce(dominuje Jekatěrinský most).(28.8.2014)

Veľká októbrová revolúcia prezlečená do Sci-fi kabátu - Asi takto sa to dá zhrnúť. Žiadne prehnané efekty, žiadna prehnaná zápletka a dej. Zato film plný zaujímavých podobenstiev z reálného života. 65%(22.10.2014)

• kolly13

A to jako mělo být co, zábava pro nejprázdnější mozky nebo snad pokus o film? Pořád jsem si říkal, že mi snad něco uniká a on mi jen unikl čas ztrávený na této splácané imbecilitě.(18.11.2014)

Ekodrama na postapokalyptickou variaci : a - vsichni - umrzli Nejak me to nechytlo, asi to bylo prilis prastene a vlak zevnitr byl nudny a pusobil jak nepovedeni Návštěvníci, kteří se na stridacku bud navzajem zabijeli, anebo spolu svorne žrali amarouny. Jestli se nekdo bal, kdyz zeleznicni dvoukoli presly na monorail a cela souprava predvadela dvoumetrove skoky pres trimetrove zaveje, tak sorry, tohle neni muj salek caje. Jedine , co me oslovilo byla komparsistka, ktera rvala "zavri ty dvere", dale prestrelka M16 versus Sa vz 61 Skorpion pres pet centimetru tlusta skla a to, ze lidstvo nakonec prezilo v podobe 22 lete jasnovidecke sikmooke smazky Ah-sung Go , kterou bude v dalsim dile pichat mi blize neznamy, nyni asi desetilety cernousek BUBU, takze o zdrave multikulti pokracovani lidstva je postarano.... vice rikat asi netreba....(1.12.2014)