Ledová archa

Snowpiercer, Le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

Famózny prierez spoločnosťou odrezanou od sveta. Funguje presne ako tá naša. Na základe práce zotročovaných más, ktoré však vlastne veľmi k životu ani nepotrebuje. Vodcovia tak hrajú svoje hry. Vrámci nich vymýšľajú rôzne prepojenia, povstania, katastrofy, vojny a genocídy. Choroby. A najmä: Večné zastrašovanie a vyvolávanie masovej obavy. Neustále a každodenne. Podporovatelia vládnucich vyrastajú v materiálnom dostatku, ideologicky sú naočkovaní stupídnymi debilinami. Mysliteľov je len zopár. A aj tí sú vláčení rodinnými traumami alebo nereálnymi víziami ideálnej spoločnosti. Výstižná alegória, ktorá začína ku koncu trochu viaznuť. Naťahovanie záverečných súbojov v prospech klasického komerčného modelu prežitia hŕstočky z hŕstky, ktorá bude zakladať úplne novú, ale tentoraz už dokonalú spoločnosť, ostal žiaľ nezmenený. 75%(18.11.2014)

Ze začátku pomalejší a víceméně obyčejné drama o nižší vrstvě v jakémsi vlaku, jenže pak tempo zrychlí, film přitvrdí v neakčních a následně i akčních scénách a vrcholí fantastickou přehlídkou tvůrčích nápadů a vynalézavosti, což vás utvrdí v tom, že tohle neni obyčejné akční béčko, točené v Barrandovských ateliérech. Nene, tohle je stará dobrá a poctivá prácička. PS: Chris Evans si to neskutečně dává...71%(22.5.2014)

Snowpiercer teda dokáže prekvapovať počas celej stopáže a s blížiacim sa finále o to viac. S prvým prekvapením vyrukuje už počas úvodných titulkov kde v kórejskom filme s americkými hercami sa cez celú obrazovku zjaví meno českého tvorcu. A pri výbornej saunovej (či záchodovej) scéne je opäť odkaz na našich susedov, ktorá tak pôsobí ešte exkluzívnejšie a v rámci napínavosti poriadne vtipne. Ostatne tých scenáristických a režijných nápadov je tu veľa a sú jednoducho skvelé, neopozerané a niektoré vyslovene originálne (oslava nového roku uprostred dlhej, veľkej masovej bitky sekerami), či už skôr videné, akoby vložka z úplne iného filmu ala. scénka s pedofilmi z Running Scared, tu návšteva školy (resp. škôlky) a premietanie videa. Ostatne film je podarenou akčnou záležitosťou kde sa prechádza vlakovými vozmi ako levelmi v počítačovej hre, s výborne obsadenými hercami (Tilda Swinton tentokrát na nespoznanie a jej top kreácia) a parádnym zabijakom (vždy som tvrdil, že takéto niečo, vyhypeovanie postavy za tak krátky čas, dokážu len aziati). S postavami ostatne tvorcovia zachádzajú nekompromisne ale rozumne, nie ako pani Bigelow v The Hurt Locker, takže až do konca nie je jasné kto to vlastne prežije a ako to skončí. Exotický apokalyptický akčňák s myšlienkou, ktorý zostane v hlave. Zatiaľ najväčšie prekvapenie roka.(27.8.2014)

Moje počáteční nedůvěra se postupem času zcela vytratila. Příběh je určitě zajímavý a béčkové zpracování nevadí. Režisér prokazuje nezkaženost mainstreamem a film je díky tomu osobitý za všech okolností. Scéna s vajíčky má perfektní vygradování. Herci ze sebe dávají to nejlepší a kdo si počká tak na závěr příjde i Ed Harris. 75%(14.7.2014)

Já žasnu - Snowpiercer byl předem oprávněně řazen mezi dvacítku nejočekávanějších filmů tohoto roku... Veškeré zažité archetypy kinematografického umění za poslední bezmála století nahuštěné do jediného, vizuálně podmanivého sci-fi. Říkal tady někdo, že jej už na stará (filmová) kolena nemá populární kulturní odnož čím překvapit?(6.4.2014)

Malej, mezináridní blockbuster, kterej dokáže to o čem o desítky milionů dolarů dražší produkce jenom sní, funguje tady skoro všechno, od zarostlého Kapitána Zamrzlého, přes skvostnou akci, která má atmosféru spíš než krveprolévání, tak něžné romantické chvilky (ty záběry ze zakrvácených oken při maskarech na zamrzlou, rozpadlou civilizaci po totální destrukci, ach) až po dekadentní scénografii, které chybí jediná věc, sice se prolézá celej vlak sem a tam, ale kde sakra ty buržoazní nadřazenci (bez urážky vůči místním buržoazním nadřazencům, přirozeně) spí? Sice to není v podstatě žádná chyba, ale moje vnímání filmu to lehce narušilo. Velká škoda je ale konce samého, který postrádá větší napětí, nebo alespoň něco trochu šokujícího, navíc hodlám okázale ignorovat poslední záběr.(21.4.2014)

"Jede vláček přátelství, kdo má arzenál ten vpřed jít smí..." Honila se mi kebulí odrhovačka z pionýrských táborů, zatímco jsem pozorovala, jak si smečka z osvětimského vagónu na chvostu šinkansenu probíjí trasu za šťastnými zítřky do VIP třídy. "Ledové arše" by slušely atraktivnější bojové scény a nejspíš i vyšší rozpočet na vizuální efekty, občas zaskřípala logika v soukolí příběhu, na druhou stranu potěšily herecké výkony (hlavně Tilda si svou groteskní roli vyloženě užívala). Sečteno a podtrženo: na hnojišti katastrofických filmů se urodil zajímavý, byť zdaleka ne bezchybný mezinárodní plod. 70%(13.12.2015)

• Aaron.

Film měl určitý potenciál, ale vůbec ho nenaplnil a scénář ho totálně potopil. Jediným plusem tohoto filmu byli Tilda Swinton a Chris Evans, který je v dramatičtějších rolích o 200% lepší než jindy.(27.3.2014)

Tak šel jsem do toho po vesměs nadšených ohlasech od svých oblíbenců a musím jim dát víceméně za pravdu. Už od začátku mě ten skvělej nápad chytnul (a pak, že nejde už v dnešní době přijít z něčím novým a originálním... pche!) Všechno jde když se chce. Je to jenom o trošce nadšení a invence a všichni rádoby filmaři si můžou strčit do řiti všechny ty ptákoviny postavený na gigantických digitálních efektech. Jak vidno jde to i bez nich. Kromě nekompromisní a velmi zručně natočený akce pak film nabízí i skvělou myšlenku která donutí diváka zapřemýšlet u tématu, že nic není zadarmo a všechno zlý je vlastně pro něco dobrý a naopak. Je to v podstatě takový reálný obraz současného světa, kterej mě svým pojetím trefil na komoru. Nezmocňuje se mě sice až takový nadšení abych pálil plnej počet, ale velmi pěkný čtyři hvězdice si to zaslouží každopádně. Jinak potěší i Česká stopa v tomhle filmu a jenom musím konstatovat, že je věčná škoda, že se jedná o další film kterej naší kinodistribuci opět mine velkým obloukem, ale co už nedělám si iluze. Dnešním kinoplátnům holt vládnou homoupíři, homodlaci, transformeři a podobná pakáž. Takový už je holt diktát doby s tím nic nenaděláme. Každopádně jakýkoliv kreativní film z kvalitním námětem a myšlenkou se počítá a v dnešní zatuchlé době kdy nastává pomalu soumrak takových filmů hned dvojnásob.85%(3.4.2014)

Spojenie kórejských a amerických filmárov bolo lákavé a letmo prečítaný obsah filmu ma navnadil. Ešte viac som sa potešil účasti E. Harrisa ale veľmi zabodovala i T. Swintonová. Hlavný predstaviteľ Ch. Evans nebol podľa mňa šťastná voľba, prišiel mi dosť nevýrazný. v niektorých momentoch je film skutočne zaujímavý a napínavý, ale s prepracovanejším scenárom by zabodoval určite viac. Zamrzí hlavne slabo vysvetlené pozadie okolo samotného vlaku. Rozdelenie vlaku na chudobnú časť a smotánku je pre diváka určite atraktívne a keď sa nebudete rýpať v detailoch, tak si film väčšina divákov užije. 70%.(20.9.2014)

Postapokalyptické sci-fi ve vlaku - pro fandy žánru naprostá lahůdka. Jedná se o hodně dobrý, netradiční nápad, ale především je nutné ocenit prostředí, ve kterém se film odehrává. To je naprosto fantastické, sice se může jevit místy až šíleně, ale je neuvěřitelně nápadité a efektní. Dějově je to možná slabší a má to i nějaký ty trhlinky v logice, nicméně se dostaví nepřeberné množství výborných scén (v nepřeberném množství různorodých vagónů), které perlí všemi různými žánry (komedií nevyjímaje). Konec byl takový dost rozporuplný, ale celkově na mě film bezpochyby zapůsobil velmi kladně a i když to není žádný dokonalý kousek, tak mě si získal a určitě si ho chci jednou zopakovat. Tohle je ten typ filmů, o kterých má člověk po zhlédnutí velkou chuť diskutovat. A vo vo vo tom to je. 80%(27.5.2014)

Dobrý námet a pekne drsná šikmáčška réžia, ktorá im fakt ide. Tak isto aj herecké obsadenie je dobré, Evans konečne nehrá plejboja a tak isto aj Beltramiho hudba tomu dodáva gule. Je to dobré, zaujímavé, je to drsné, špinavé, brutálne a hnusné, ale ten záver na mňa vôbec nefungoval a len som kývol plecami. 70% - 3*(9.4.2014)

Na tento film som netrpezlivo čakal a tešil sa už od jesene minulého roka, kedy sa ku mne dostali prvé chýry a plnohodnotný trailer. Oplatilo sa. Kvalitná, remeselne a myšlienkovo zažitému Hollywoodu sa trochu vymykajúca jednohubka pochádzajúca z atraktívnej medzinárodnej koprodukcie, lákavá ako témou a zasadením, tak aj menom režiséra a zástupom známych tvárí. Miesto vsadenia na stámiliónový rozpočet a pripodobenie stredoprúdovým blockbusterom sa hrá s formou aj obsahom, a tak na jednej strane ponúka osobitý vizuál, a zároveň málo predvídateľný príbeh s množstvom myšlienok, metafor a zvratov, ktoré mu dodávajú punc nejednoznačnosti. Viac v recenzii.(29.3.2014)

Zajímavá záležitost, první půlka se mi líbila opravdu celkem dost, ale pak už jen vykuleně postupovali čim dal luxusnějšími vagóny a přišlo mi to takový bez šťávy, hlavně konec (SPOILER - je hezký, že když na úplnym konci vylezli z vagónu, tak uviděli na vlastní oči zvíře, ale zrovna ledního medvěda, to je docela průser). Hodně dobrej tu byl Chris Evans, kterýmu jsem toho drsňáka baštil i s navijákem.(15.5.2014)

Některé pasáže jsou přepáleně akční a bizarně zábavné (škola), jiné naopak vyloženě krásné způsobem snímání. Bohužel film sráží chvíle, kdy se snaží být vážný a vyjadřovat se ke společnosti, diktátorství, náboženství, etc. Hrozně špatný je v tom hlavně monolog hlavního hrdiny a také úplný závěr filmu. Celé to v podstatě nedává smysl a evokuje to spíše videohity devadestých let, což mi přijde poněkud málo.(8.2.2014)

Veľmi zaujímavý snímok symbolicky symbolizujúci striktné pravidlá, ktoré dodnes rozdeľujú všetkých ľudí na planéte do viacerých ekonomických vrstiev. Ani po "zániku" zeme nám tvorca nedáva nádej, že si budú všetci na svete rovní, pričom si obyčajní človek bude musieť opäť všetko vybojovať. Je to smutné, ale bohužiaľ pravdivé. Nepamätám sa, že by som videl niečo obdobné takže sám za seba môžem skonštatovať, že "Snowpiercer" je skutočne výborný film pre mňa až s nečakane originálnou myšlienkou i pointou.(15.12.2015)

Výborná postapokalyptická záležitost s originálním nápadem a parádním vizuálem. Zároveň je potřeba dodat, že můj plný počet je tak trochu guilty pleasure, protože důvodů ke strhání filmu je spoustu, jen já k tomu nemám potřebu. Nejvíc ze všeho je potřeba si dát pořádný nadhled, akceptovat sci-fi, ale radši moc nepřemýšlet nad jeho science složkou. Hned za tím je žánrová houpačka, kdy jsem naposled podobnou (a dlouho před tím ne) zažil u druhého kopání prdelí. Taky by mně asi nestačily prsty jedné ruky, kdybch měl spočítat "inspirovaní se jinde". Ale co už, i přes tohle všechno jsem byl bez problémů schopný buď přivřít oko (science, vykrádačky), nebo to plně akceptovat (guilty pleasure v podobě odkazovaní na vše možné, černý humor, trapný humor, do toho umírání ve velkým, Octavia Spencer a takdále). Já tento film musím doporučit, protože tohle chtělo pořádnou dávku odvahy natočit, přičemž výsledek je přinejmenším neobvyklý ale žároveň taky pořádně zábavný sci-fi mišmaš. 90%(25.3.2014)

Mistrovské dílo plné krve, syrovosti, vlakové postapo atmosféry, humoru, zvratů, Tildy Swinton, sněhu, proteinových cihel, napětí a skvělých herců a jejich ještě lepších výkonů. I po druhém shlédnutí nemám slov.(21.12.2014)

• Webb

Jsem tak trochu omráčený tímto filmem, jehož scénáristický funkční systém, jak se záhy ukáže, popírá sám sebe. Nefunguje tu logika, chování a motivace postav, živý časový organismus tu neexistuje. Velice nepodařený film.(12.4.2014)

Jede, jede mašinka a vůbec se jí nekouří z komínka. Zato mě se kouří z hlavy, protože tohle je prostě klasa zimní film. All people to recycle.(15.4.2014)

1 2 3 4 5 6 10 19 28 37