Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

Zklamání. Akční sci-fi o cestě ze zadních vozů jedoucího vlaku k lokomotivě mi přišel podivně nevyrovnaný. Dalo by se říci, že skvěle vypadá (výprava, masky a spol.), ale jeho děj (i samotné akční scény) za očekáváním hodně zaostávají. Mohl by tento fikční svět vůbec fungovat? Od autora Vzpomínek na vraždu a Mutanta jsem prostě čekal víc. Ale Tilda Swinton je skvělá, o tom žádná.(15.7.2014)

Polar express podruhé .-) ale bez hodného Santy! -- Zlý kouzelník (který býval dříve inženýrem) Zababa sestaví největší mašinku na světě a rozjede se s ní po světě. Vpředu jede sám Zababa, pak jeho nejvěrnější a v posledních vagónech jedou ti nejnuznější ze všech. Je tam i pan Drahoš z výtopny a Pašíček. Ti by se samo sebou chtěli podívat do kabiny té veliké a zlobivé mašinky, ale kouzelník Zababa si to nepřeje a posílá jim do cesty další a další překážky. Občas mašinka na chvilku přejede kouzelnou výhybku kdy všichni ustrnou, pak si to ale hasí dál kolem světa, který zmrznul. --- Jak to vzít vážněji. Napadá mne otázka, proč zrovna vlak. Vlak plný lidí se všemi těmi vagóny by i při své velikosti a délce asi nebyl schopen dlouho jet mrtvou pustinou coby samozásobující se jednotka a to i kdyby mašina nabírala sníh a kudlanky. To rozdělení sekcí - bio rovnováha - ehmm prostě nad tím se nesmí moc přemýšlet. Pár nápadů tam bylo zajímavých, (líbila se mi škola a paní učitelka:-) ale nejvíce mne uchvacovala krajina za okny, kde život činností vědců experimentujícími s počasím navždy zmrzl. Ta zavátá města, nádraží se šinkanseny, převrácené trajetky s rozsypanými kontejnery... hmmm to mám rád ! Film si tedy sice řadím do balíčku post apokalyptických filmů, tady je to už ale mírně na hraně. Ten komiksový základ je z filmu cítit na sto honů a ten filozofický podtext mi nějak unikl. Česká účast na projektu samozřejmě mile potěšila ! Dávám 3 kostky kronolu. * * *(19.12.2014)

Stísněný prostor dělá své a když pominu zákony kinetiky, zbývá dostatek místa pro emoce a fantazii. Zvědavost hnala dopředu nejen mě a protagonisty, ale i samotný vývoj děje, jenž ani nemohl vyústit jinak. A to z prostého důvodu zákona lidství. Génius může mít různá přání, vize a představy, ale nikdy nesmí podcenit zásadní vliv prostředí. Dokonce i velikán Freud uznal na sklonku svého života toto závažné pochybení ve svém celoživotním vědeckém zkoumání podstaty lidského jednání. ;-)(12.12.2015)

Veľké prekvapenie. Žiadne lacné béčko. Prepracované a minimálne rovnako pôsobivé ako napr. KOCKA. Hlavne pri spätnom pohľade ide o výborný film - len si to porovnajte s LABYRINTOM, HRAMI O ŽIVOT či DIVERGENCIOU... Solídne scifíčko s pár nezbudnuteľnými scénami...(1.4.2016)

• heyda

Po první hodině filmu jsem měl sto chutí to vypnout a nasolit odpad, ještě že jsem to neudělal. Potom, co vyvraždili vagón strážců, tak se začal postupně zobrazovat úplně jiný svět, neuvěřitelný, ale působivý a úžasně natočený. Závěr filmu byl zase WTF, ale celkově se to na ty 2 hvězdy nakonec vyškrábalo. Pár impozantních scén a charismatický Evans však nemůžou zachránit celý film, ač koncept to rozhodně není k zahození. Co je však zajímavější, kolik se za poslední roky vyrojilo na plátna apokalyptických či postapokalyptických filmů - to nevěstí nic dobrého. 45%(3.6.2014)

Vlak plný naděje a zoufalství...opravdu zajímavá podívaná z Barrandova! Post-apokalyptický snímek s velmi dobrým hereckým mixem, který je doplněn o český komparz v netradiční režii s potěšujícím koncem:o)).(4.5.2014)

Prihliadnuc ku tomu, že to bolo podľa komiksu a odhliadnuc od nejakých tých slabších pasáží ma táto jazda bavila.(28.4.2017)

Film o hrstce ozbrojených lidí a budoucnosti, která je hodně... ehm... cool. Přesto o naší společnosti vypovídá víc než lecjaký dokument, byť se samozřejmě neubránil zveličování jejích negativ. V tom sociální přesahu Snowpiercer uspěl tam, kde loňské Elysium selhalo. Ohledně moderní šlechty, ke které by každý chtěl patřit a která si úzkostlivě hlídá udržení daného stavu, totiž nic nenaznačuje, ale tne do živého. Jako bonus dostanete solidního Chrise Evanse. Takže nastupovat, v tomhle vlaku vás čeká zatraceně emotivní jízda.(13.8.2014)

Překvapivě atraktivní a poutavé béčko o futuristickém vlaku, který v postapokalyptické době, veze poslední přeživší, rozdělené na vrstvy od nejnižší po tu nejvyšší. Některé části se možná zbytečně táhnout, ale film je natolik zajímavý a obsazený výbornými herci, že se mu těch pár chybek dá odpustit. A když už dojde na akci, je příjemně krvavá a náležitě drsná.(8.6.2014)

U tohoto filmu je strašně znát, to, že amíci se pouze vezou dle Korejského smýšlení. Takový nářez jsem vskutku nečekal. Film, ve kterém se snoubí akční linie typu co je na těle přebytečné musí pryč,,s poetickou strukturou, hrající všemi barvami, přes psychologiocké vykreslení postav, až prakticky k totálnímu bezohledí. Celkové pojetí vlaku, je rozhodně myšlenkou více než zdařilou, rozhodně na film nelze hledět, jako na obyčejnou akční mydlárnu, či v tom zase vyloženě hledat umění, je to zkrátka něco mezi. Osobně na mě Chris Evans působí daleko lépe než jeho maskovaný hrdina zahalený v amerických barvách. Zbytek ansámblu také není k zahození. Zkrátka veliké překvapení.(8.5.2016)

No nevím, v podstatě to vypadá jako takové nákladnější ateliérové cvičení, doplněné o CGI exteriéry studentů prvního ročníku animace. Přítomnost známějších herců vše trochu zachraňuje, bohužel se nemůžu zbavit pocitu, že by se s podobným námětem dal udělat skvělý seriózní spektákl, který by šel dál, než jen po prchavém wow momentu. Zavřete dveře, odcházím. 5/10(12.6.2017)

• Pejpr

Snowpiercer se mi moc líbil, měl myšlenku, atmosféru a akci. Režisérovi se navíc povedlo vyhnout se tradičním klišé. Oceňoval jsem zakomponování groteskních prvků (např. uklouznutí na rybě nebo Češka na záchodě). Posledních cca 15 minut mě vyloženě naštvalo. Od tý doby, co Neo přišel k architektovi, šla kvalita filmu rapidně dolů. Teď se tu už asi objeví sem tam nějakej spoiler, tak pozor. To, co mi na Snowpierceru nejvíc vadí, je jeho finální poselství, které vydává. Objevují se tu stupidní klišé, kterým se film celou dobu úspěšně vyhýbal (ano mluvím o tobě lední medvěde, který si dokázal 17 let přežít v mrazech, kde nedokázal přežít nikdo jiný nebo ses za těch 17 let stihl vyevolvovat z bakterie). To by ale nebyl zas takovej průšvih, rozhodně by to neznamenalo propad o 3 hvězdy. Co mě nejvíc vytáčí je fakt, že se lidstvo vyhubilo vlastní blbostí, kdy místo, aby žilo ve špatnejch podmínkách, tak radši spáchá sebevraždu (mám takový tušení, že jsem to tak pochopil jedinej). Protože, já na konci viděl 2 přeživší a maximálně tak 2-3 zachovaný vagóny, kde rozhodně nemohlo přežít alespoň tisíc lidí, nutných pro zachování populace. Logickým úsudkem tedy dospívám k závěru, že režisér se divákovi snaží říct, že lepší je nežít vůbec, než žít v despocii. Pak je tu druhá varianta, která je ještě horší, a to sice taková, že JEDINÝM východiskem, jak uniknout totalitarismu, je sebedestrukce. Obě varianty mě vytáčí k nepříčetnosti. Pro mě ideálním (ve smyslu originálním a děsivým) koncem by bylo, kdyby hlavní hrdina převzal vlak a pokračoval dál. Kdyby byl Snowpiercer špatný film celou dobu, tak nad tím mávnu rukou, ale protože se jedná o výborný film, který spáchá 10 minut před koncem sebevraždu, dávám pouze 1*.(17.7.2014)

• hanakonochi

Na úvod musím pochváliť barrandovské štúdia za odvedenú prácu a čo sa týka hodnotenia, prvé slovo, ktoré ma napadá je nevyváženosť. Na jednej strane veľmi pôsobivé a nápadité, viď kresby alebo scéna s rúrou, rukou a rybou. Šplhla si u mňa ministerka i učiteľka. Na strane druhej, zo streľby v zákrute, ochrankárovho zmŕtvychvstania či ďaľších scén a nezmyselných zvratov som bol doslova vykoľajený. Preto nemôžem dať viac, ale nedám ani menej.(10.1.2015)

Tilda Swinton a scéna ze školky předčasným vrcholem filmu. Nemůžu se zbavit dojmu, že díky geniální myšlence, jsme mohli dostat kulervoucí postapo scifko. No nedostali. Kapitán navždy Kapitánem. 65%(21.5.2014)

Solidní pokus o nahlédnutí do možné blízké budoucnosti, který však zůstal někde uprostřed vlakové soupravy, k průvodčímu se ne a ne dostat. Scénář, jako by snad ani neexistoval, hlavní hrdina naprosto bez koulí a herecky to (zase) zachraňuje rozkošná Tilda, která byla naprosto k sežrání, skoro jako ty výživné proteinové roládky, nebo co to vlastně bylo. Jen by člověk nesměl vědět, z čeho se vlastně vyrábí. Sečteno a podtrženo, ideální dvouhodinová zábava, u které člověk nemusí opravdu dvakrát extra přemýšlet. Stačí se jen dívat.(15.10.2014)

• rikitiki

Že by to bylo podobenství o světě, jeho směřování a sociálních rolích? Trochu tedy toporné a podivné, se snůškou velkohubých a prázdných keců, celkově dost cynické. ____ Tilda Swinton vytvořila zajímavě odpudivou postavičku, jejíž příšerný umělý chrup musel být záměrným vyjádřením opovržení ke všemu okolnímu, protože si pohodlně mohla nechat udělat normální zuby v perfektně vybavené zubní ordinaci, kterou měla k dispozici. A drží přitom ještě příšernější projevy než Bridget Jonesová. ________ Pobavila mě hláška: "Myslel jsem, že cigarety vyhynuly už před deseti lety..." Ale to možná byla jen chyba v překladu.(27.9.2017)

• honajz

Když si lůza z druhé třídy řekne, že chce jezdit první třídou, nedopadne to dobře, áno? První třída ví, jak řídit vlak, i za cenu několika drobných lidských obětí, jen první třída ví, jak redukovat lidstvo, jak je motivovat. Ale nebojte se, občas silný jedinec z řad lůzy dostane prvotřídní nabídku! A je jen na něm, zda ji přijme, nebo vystoupí z kruhu. Co se týče tohoto filmu, kupodivu klaustrofobická atmosféra zde moc nefunuguje, nevím proč. Celá ta redukce světa kolem nás do podoby vlaku s mnoha vagóny, kde každý vagón představuje část světových oblastí a problémů, celé je to tou redukcí poznamenané a nefunguje to. Buď si divák klade otázky ohledně fungování vlaku, kdy prostě technicky a technologicky je to celé nesmyslné, nebo po tom, co to chce říct k dění ve světě, a tam to zkrátka nefunguje taky. Nelze postihnout vše, jak svět funguje a jak je asi ovládán, a stejně tak ani není rozdělen jen na ty třídy (vagóny), ukázané zde. Vlak je hrozně dlouhý, jak by řekl Vlasta Burian, až tak, že si „žere ocas“, ale těch vagónů je nakonec nějak málo - třeba zloduch jednu chvíli střílí z vagónu o hodně dalších vzdáleného, aby pak došel během chvilky do vagónu, kde jsou rebelové - ten neustále se měnící počet vagónů mne mátl, někdy to vypadalo, že kolem jezdí hned několik vlaků. Což by možná nebyl tak špatný koncept, jenže pak už jsme u Ledové společnosti a nazdar, už by byla vidět inspirace, odkud tento film mohutně čerpal. Nakonec z toho vyleze ploché a nicneříkající nic. Co si z toho odnést? Že nemá smysl bojovat, neb na špici se stanete jedním z nich? Že je jedinou šancí vystoupit? A co se tím přesně jako myslí? Neujasněný koncept u mne sráží hodnocení daleko dolů, i když s vizuálem si kluci vyhráli, i se souboji.(19.10.2014)

Kvalitné sci-fi by malo mať relatívne originálny nápad, uveriteľný fikčný svet a nejaký ten alegorický rozmer, čo sa týka porovnávania so súčasným svetom. Toto všetko Snowpiercer má a patrí medzi najkvalitnejšie sci-fi záležitosti posledných rokov. Ale Joon Bo Hong sa rozhodol osloviť všetky divácke vrstvy a tak sme svedkami filozofovania na myslím si že slušnej úrovni a na strane druhej akčných scén ako z PC hry pre násťročných. Tieto dve roviny sú síce prepojené, ale aj tak ma viac bavila polovica druhá, trochu zadumanješia a po akčnej stránke predsa len dávajúca prednosť akejsi realite súbojov jeden na jedného. Režisér pár krát prekročil pomyselnú čiaru toho, čo je dovolené a bolo mi to sympatické. Veľká škoda, že sa tento film neocitol nejakým omylom v našom Imaxe, to by tu bolo asi aj vyššie hodnotenie.(20.5.2016)

Futurizmus s miernou dávkou béčkovosti mi pripomínal najviac asi tvorbu súrodencov Wachowskich. Táto Wilfordova archa pojednávala o globálnom otepľovaní, aj o probléme možného preľudnenia, čo z nej robilo viac ako len akčný film. Ale prvá polovica bola o dosť slabšia ako tá druhá. Spočiatku som si hovoril, že ľudí, ktorí mi to odporučili asi sklamem, pretože bude moje hodnotenie negatívne. Ale potom milo prekvapil hlavne scenár, ktorý mnohé zo skôr videného objasnil a odďaľoval happyend. A to ma presvedčilo, že môžem tvorcom odpustiť niektoré nepekne digitálne triky a nesympatického hezouna Chrisa Evansa.(30.3.2014)

• ARI50

Nápad a provedení v pohodě hlavně se dalo divat, ale herci se mi tady nehodily a chyběla nějaká pořadná akce a napětí.(22.12.2018)

1 2 3 4 5 6 7 8 10 19 28 37