Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

Korejci se vším všudy, hepyjend na obzoru, nicméně... „Zavřete dveře!(5.4.2014)

Fantaskní postapo s líbivou stylizací a místy komisovým lookem. Závěrečná půlhodinka však celkem obstojně pohřbila veškerý vývoj děje, solidní námět a kreativitu. To, co se mi v počátku dost líbilo (hlavně námět a eRkový přístup), se vyvinulo do jakéhosi předimenzovaného ničeho s příchutí artu a velmi špatným závěrem. V konečném důsledku, když si to sesumíruju, je to pěkná "sračka". Je to obrovská škoda, protože to vypadalo velmi slibně. A to se nebavím o nepřehlédnutelně bídném CGI, za které by se styděly filmy 8 let dozadu..(11.5.2014)

Luxusní záležitost. Skvěle vystavěný příběh, nekompromisní tempo, mindfuck na každém rohu. Tenhle proteinově vyvážený postapo zákusek se mi hned tak nezají. Plnou palbu nedám, samotný závěr je už trošičku přitažený za uši, ale bylo to vážně o fous. A jakožto fandu do obrázkového čtení mě to nejspíš donutí pořídit si i komiksovou předlohu. „3… 2… 1… HAPPY NEW YEAR!“(17.7.2014)

Post-apo zivot ve vlaku po korejsku. Zabavny filmovy experiment. Naslaply koncept, naslapli herci, naslapla rezie. 7/10(19.9.2014)

Zbožňujem cestovanie vlakmi. Strávila som v nich niekoľko svojich najlepších rokov, stretla mnoho zaujímavých ľudí a zažila kopec zábavy. Tento snežný expres ma ohromne pobavil a pripomenul mi zážitky z vlaku. Ten pocit, keď máte vystrčené ruky a cítite čerstvý vánok medzi prstami, alebo stojíte v poslednom vozni s hromadou ľudí a snažíte sa prebojovať do prvej triedy. Ruky sme si síce neutínali, ale občas nám niekto pohmoždil kufrom nohu. Našli sa aj staré protivné strigy, ktoré nám bránili v presune. Kang-Ho mi naviac pripomenul jedného tmavšieho pasažiera, ktorý nám kedysi celú cestu „spríjemňoval“ fľaškou s acetónom. Najkrajšie je ale sedieť pri okne a sledovať, ako sa krajina za sklom mení. Ak si chcete užiť poriadnu jazdu, tak si kúpte lístok na tento snežný expres. Ale POZOR!.. vystúpiť možte až na konečnej...(24.3.2015)

Docela hvězdně obsazený film, který nabízí místy úžasné momenty (latačka v tunelu), ovšem přichází zde i nudné okamžiky a vše nakonec směřuje k docela odfláknutému konci. Snowpiercieru by určitě prospělo i přiškrtit stopáž...5/10.(7.11.2015)

• zuzaSislerka

U filmů tohoto typu si vždy znovu uvědomuji, že herci jsou taky jen lidi, kteří se motají do podivných projektů.. myšlenka dobrá a zajímavá, ale některé situace trochu přehnané a přehrané(1.1.2017)

Všechno to začne... ehm... úvodními titulky. Nenene, všechno to začne ve chvíli... Moment. Osvětlím tady všem rádobyčtenářům, který si přečtou tenhle můj výblitek, jak to všechno začalo. Večeří. Udělal jsem si večeři a že si pustím film. No brouzdám knihovnou stažených filmů - obvykle se tam nacházejí věci, které k nám do kin vůbec nedošly - a tam Seolgug Yeolcha. No. Moje znalosti korejštiny jsou asi stejně dobré jako moje znalosti mezigalaktickýho cestování rychlostí nadsvětelnou, a tak jen v rychlosti zkontroluju, jestli mám stáhnuté title, aniž bych tušil, kdo ve filmu hraje (to už jsem dávno zapomněl - od stažení uběhlo určitě pár dnů), nebo že film je v angličtině (zaplaťpánbu). Pouštím, začínám jíst. Základní premisa se vyjeví při titulcích. Aha, takže všichni přeživší jedou ve vlaku, kterej je rozčleněnej na nějaký kasty. Šup, záběr na hezoučkou tvářičku Chrise Evanse, kterou prorostl černý vous, a šup bota na odporně slizkou Tildu Swinton, která snad s přibývajícími roky nabírá na ohyzdnosti (a taková pěkná baba to byla a možná i ještě je) a tím to skutečně začíná. Scénou, ve které účinkuje v hlavní roli kladívko a ruka Ewen Bremmera (chudák, co film, to divnější role), si uvědomuju, že nekoukám na obyčejný dystopický postapo. Tady přichází na řadu evropská vyspělost a asijská úchylárna v dobrým slova smyslu. V tuhle chvíli si uvědomuju, že nikdo ve filmu není nedotknutelnej. A protože neznám předlohu, polknu poslední sousto a čumím dál. Příběh je vlastně jednoduchej a spolu s postupem skrze vagony (kasty) vlaku řídne stejně jako skupinka přeživších rebelů. Jenže jak řídne skupinka, houstne filozofická hloubka a kulturní reference na různý... ehm... zpracování postapo. A tak se mihne Mad Max, a tak se mihne Fallout (ABSOLUTNĚ GENIÁLNÍ SCÉNA VE ŠKOLE), a tak se mihne Metropolis, a všechno je to ke všemu tak skvěle nasnímaný, že to je nejenže svižný, ale hlavně i zábavný. Jediný, co nechápu, je členění vlaku, uvědomuje si moje já, zatímco Chris Evans postupuje skrze saunu, a říkám si, proč sakra choděj lidi v tom vlaku kalit na diskotéku jak z 80. let a přitom musejí zákonitě projít saunou? Film se v mnoha okamžicích netváří jako blízká budoucnost naší současnosti, skutečně tak trochu připomíná Fallout (technologie užívaná posádkou a obyvateli nereflektuje současnost - nejpatrnější je to právě ve škole, kdy na plochým LCDčku pouští paňčelka film jak z padesátých let). Ale to nevadí, google mi říká, že předloha vznikla v osmdesátkách, a tak nějaká pocta osmdesátkám musela přijít (jestli se k tomu dostanu, chtěl bych si ten komiks přečíst - v originále - a byl by to tak první komiks, co bych přečetl ve francouzštině; připomeňte mi to někdo). Film zdánlivě vrcholí katarzí před finální bránou, a já si uvědomuju, že ve skutečnosti se právě dívám na film, u kterýho s klidem můžu říct, že nevím, jak skončí. Protože pak přijde totální obrat o 179° a já čumím, jak jsou všechny postavy v tom vlaku vlastně strašně pitomý, kostky drogy udělají bum a začne padat trocha sněhu a film vlastně končí, aniž by vysvětlil, co se stalo. Záběr na digitálního medvídka a ahoj, přeber si to, milej diváku, jak chceš. A to je vlastně i důvod, proč nevím, jak hodnotit. Má to tak dobrej konec, ale přitom tak strašně špatně napsanej, že váhám v rozmezí 3-5*, a tak si řeknu narovinu, že film si jednou v budoucnu budu muset zopakovat.(28.3.2014)

Nakonec po delším rozjímání dávám tři! Ono, kdyby v hlavní roli nebyl Chris Evans, tak bych o to možná ani nezavadil. Nicméně, post-apokaliptické filmy rád, takže jsem se do Snowpiercera pustil. Dá se říci, že na to, že se to odehrává pouze ve vlaku, který brázdí sněhem a ledem spustošenou planetu, tak to má dosti temnou atmosféru, hlavně díky konci vlaku, kde lidi žijou v extrémně příšerných podmínkách a chystají velkou revoluci. Kdyby si to udrželo tuhle laťku po celých 126 minut, tak bych asi předl blahem, jenže to se neděje a některé věci nehorázně neseděli, např. scéna se školním vagonem?? WTF?? Mělo to zůstat temné a nehrát si to na nějaké barevné Hunger Games, blee. Spoustu brutálních scén, střídá spoustu prapodivných scén a nějak mi to dohromady prostě nesedělo. Co mě, ale velmi dostalo, byl proslov Eda Harrise k Evansovi. To bylo velmi kvalitně vymyšleno a to se mi líbilo! Závěr nebudu spoilerovat, ale přišel mi prostě debilní...(16.6.2014)

• SaNcHeZ_cz

Whaaat? Tak to tedy počkat. Chápu, že Snowpiercer je skrze šeptandu pašovaný jako onen science fiction zázrak letošní filmové sezony ale já to prostě neberu. Fakt, že nejsem obeznámen s komiksovou předlohou na tom nehraje žádnou roli. Film musí fungovat jako film i bez znalosti předlohy a to tady pro mě prostě nefunguje. Rádoby hluboké, přemýšlivé a ultra poselství nesoucí ale v jádru hloupé, absurdní a nekonzistentní. Základní myšlenka je fajn, její provedení však ne. A už jen kvůli účelnému umisťování replik a neustále akcentovanému symbolismu mi to spíše než promyšlené scifi připomíná průser podobného rozměru jako před lety Aeon Flux.(18.7.2014)

Žánrovka jaksepatří, a to se všemi stylovými a antihollywoodskými klady i předvídatelnými a tisíckrát viděnými zápory. Mix Orwella, Cesty a Hry smrti, který je sympaticky špinavý. Napínačka, při níž jsem se strachem o hlavní hrdiny klepal jako proteinová kostka. Mix asijské školy rubacích filmů, evropského psaní postav, univerzálně vyspělého herectví, obecně nedostatokové lásky k detailu a Barrandovského looku. A protože kromě klišé a předvídatelnosti filmu nemám moc co vytknout - jedině pár logických (resp. logistických) lapsů, které ale naštěstí slouží myšlence, takže se dají odpustit... a možná až moc vševysvětlující závěr - Snowpiercera doporučuju a brzy se k němu vrátím, ovšem zároveň chápu všechny, kteří film odsoudí.(19.12.2015)

• Alementina

Hodne divny film. Totalni blbost, ktera tim, jak je uchylne blba, je zajimava. Jsem si porad rikala, kdy TO prijde, pak to prislo trikrat a porad to nebylo to TO, co jsem cekala. Tak nemsyslny system vlaku, rozdeleni, pruchody, to je jedna z nejvetsich blbosti, co jsem kdy videla.(21.4.2014)

Stylovosti v této podivnosti podléhá naprosto všechno a to do takové míry, že mi jen stěží někdo vymluví, že za českou stranou produkce nestál samotný Baťa. Tolik logických bot by totiž člověk nenašel ani v jeho obchodě na Václaváku. Co vagón, to alespoň jeden vybraný pár s grácií nakopávající zadnici veškerému zdravému rozumu, logice a pokorné uměřenosti západních filmařů. A tak se není co divit, že u konce švábožroutsko-kanibalské odysey napříč dětmi poháněným MATR(ain)IXem už se dá té absurditě jen smát. Co je ale nejpodivnější - ono to přesto nějakým způsobem funguje a já se vlastně bavil celý film. Hlavním heslem filmu je totiž neotřelost. Neotřelost až do poslední vteřiny. I to poslední, co lidstvo před svou anihilací vidí, není pověstný záblesk, ale lední medvěd. Wilford knows. Wilford likes kids.(17.5.2014)

Úžasný film s velmi originální zápletkou, který se rovněž může pochlubit výbornými hereckými výkony v čele s Chrisem "Captainem Americou" Evansem. Výborná práce!(28.7.2019)

Trilogia Matrix zpakovana do jedneho vlaku. Na môj vkus sa dej bohuzial prilis dlho zdrzal v najnezaujimavejsom vagone na konci vlaku a tie vizualne a aj dejovo najzaujimavejsie vagony prebehol velmi rychlo. Namiesto postupneho prebojovavania sa mohli radsej urobit z hlavneho hrdinu spiona, ktory by sa postupne a hlavne pomalsie infiltroval az na zaciatok vlaku a my by sme mali dostatok casu vychutnat si cely ten originalny ekosystem. 6/10.(6.8.2014)

• Praxis

Asi nejsem na podobný styl filmu stavěný. Nápad dobrý, zpracování i vizuální vychytávky více než lákavé, luxusně kulervoucí akční scény, a tuna dalších nápadů, po kterých asi místní honiči trik velice touží. A ta totální magorpitcha Tilda Swinton, která je úchylnost sama. Ale ten konec? Jako ten asi nechápu vůbec. Myslím, že by tvůrci asi neměli tak hodně stavět na tom, že si zbytek domyslí i ten nejnáročnější divák. Dokud šel Ewans vlakem a kosil se s tunou protivníků (scéna v tunelu TOP!!!), tak dobrý, jenže jak nastoupil Harris a jeho pseudofilozofické kecy o vůdci, malí dětičky opravníčkové, a ta debilní číňanka, tak to teda WTF??? 50%(23.12.2014)

Divnofilm... Zajímavě natočená, nezařaditelná záležitost, kde některé scény moc nedávají smysl, občas vypadají hrozně zvláštně, až amatérsky, režisér má zvláštní styl... Osobně mi to celkem sedlo, atmosféra je hutná a ačkoliv to místy připomíná tupou vyvražďovačku, nakonec všechny takové scény najdou ospravedlnění. Je zvláštní, že vlastně žádná postava není vyloženě kladná, většina lidí nakonec jede sama na sebe. Konec byl pro mě trošku zklamání a asi jsem nepochopil jeho přesah, jestli vůbec nějaký byl. Přesto, můžu jenom doporučit, je celkem jisté, že takovýhle film jste ještě neviděli. :) 4*(24.5.2015)

SPOILERY. Kdyby na konci skutečně všichni zemřeli a pak by byl záběr na ledního medvěda... dala bych tomu možná i 5*, protože by to byla neskutečná ironie. Takhle se to ale proměnilo na protahovanou se dvěma posledními lidmi, kdy při velkém štěstí ten klučina zemře za 70 let.. ooo super.. lidstvo žilo dalších 70 let a pak bylo vyhubeno.... na stáří.... Pokud to vezmu ale z té druhé strany, tak to byla moc fajn podívaná - s parádním nápadem, ten vlak byl bombózní - na ušpiněné a smradlavé herce typu Evans, J. Bell, O. Specter nebo J. Hurta či na vyndávací zuby Tildy, při nejlepším na pražské zfetované komparzisty frenolem bo jak se to vybuchující bombové svinstvo jmenovalo. V závěru teda 3-4*, holt neměli zjemnit ten konec tolik.(26.6.2014)

Revolucionářsky naladěný kapitán Amerika, jakožto sociál ze zadního vagónu neurazí. Tahle americko-korejsko-francouzsko-česká variace na originální sci-fi pořádně motá hlavy. Sice jsem nechytil jemné nuance příběhu (například máčení sekery v rybě) tvořící podklad pro pochopení finále s ledním medvědem, ale i tak jsem z toho měl jakési podprahové trnutí. Takže minimálně jedno zhlédnutí si tenhle místy až umělecký divnofilm rozhodně zaslouží.(25.8.2014)

"Snowpiercer" je podľa mňa vynikajúci film. Skutočne s mrazivou atmosférou, vynikajúcimi hereckými výkonmi a príbehom, ktorý človeka skutočne pohltí. Toto je viac než len post-apokalyptické sci-fi. Tento film má podľa mňa skvele spracovaný príbeh, ktorý sa ku koncu posunie do levelu, ktorý nikto podľa mňa nemôže očakávať. A je to absolútne vynikajúce. Postavy ma brali nadmieru, celý ten vlak vyzeral vynikajúco a okrem toho som absolútne nedokázal predpovedať ani jednu scénku. Pretože sa môže stať absolútne čokoľvek. A nejde to klasickými technikami rozprávania príbehu. Naopak je z toho vskutku originálne vytvorený film, kde človek cíti všade tú jeho mrazivosť a nečistosť sveta, v ktorom títo ľudia musia žiť. Chris Evans je vynikajúci, no rovnako aj ďalší herci. Octavia Spencer, Ed Harris, John Hurt... neviem čo by som tomuto filmu vytkol. Podľa mňa vynikajúci thriller so skvelým prostredím vlaku. Hodnotenie: A(2.5.2017)

1 4 5 6 7 8 9 10 19 28 37