Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

Bizarní a fantasmagorické sci-fi frašky mě většinou nebaví, pokud nejsou nějak výjimečně nápadité nebo originální. A téhle se to podařilo tak z poloviny... tedy konkrétně podařilo se jí to ve druhé polovině, ta první mě vůbec nenadchla; scénář mi přišel hodně pitomý, takový jakoby špílbergovský blábol o konečném vítězství chudých a ušlápnutých lidiček nad těmi bohatými a mocnými nahoře, a snaha o gilliamovsky nápaditou výpravu se mi zdála žalostně nepovedená. Navíc korunu všemu nasazoval korunovaný vůl s kamerou v rozklepaných prackách. Ale od bitvy se sekerníky se začalo blýskat na lepší časy, děj mě začal celkem bavit a vzbudil mou zvědavost. Nejvíc mě nadchl absolutní nesoucit s hlavními (a samozřejmě i s vedlejšími) postavami, které jedna za druhou mizely ze scény bolestivou smrtí, což oceňuju - inu Korejci... Původně jsem se taky těšil na zajímavou androgynní Tildu Swinton, ale ta byla natolik zkarikovaná, že bych ji ani nepoznal. Takže nakonec jsem aspoň spokojený s vizuálně přitažlivým filmem a s jeho originálním námětem. Moje scéna č.1 - usměvavý holohlavý pán s vajíčky a usměvavá slečna učitelka v akci. Silné tři.(27.3.2014)

Námět mě okamžitě zaujal a film mě od začátku prostě zatáhnul do děje a pohltil ani chvilka nudy, tak to mám rád! Něco bylo trošku přitažený za vlasy a úplně poslední záběr mi trochu nedává smysl, ale budiž za toto odebírám 1 hvězdu, ale jinak je to skvělej film, sofistikovanej a vážně dobrej. Děkuji za něj! :)(30.5.2014)

Postapokalyptické akční sci-fi, které nestaví na vizuálních efektech nebo zombících, nýbrž na námětu a originální pointě. Moc se mi líbila nepředvídatelnost dalšího dění, zvědavost, co bude v dalším vagónu. Potenciál tohoto snímku byl obrovský, a i když zůstal ne zcela využit (nějaké mezírky tam jsou, co naplat), tak jen víc takových pokusů. Příběh graduje v závěrečném rozhovoru, když Curtis vzpomíná na první roky ve vlaku, kdy se konečně dozvíme, proč má pořád obě ruce. Ve filmu je úspěšně zamaskováno nečekaně mnoho známých hereckých tváří, za všechny z nich palec nahoru. Velké překvapení a silné čtyři hvězdy. Určitě by tomuto nevšednímu počinu, který byl z valné části natočen na Barrandově v české koprodukci, slušel i nějaký přiléhavý český název…(7.6.2014)

Poměrně originální nápad dát do jednoho místa, v tomto případě vlaku, celý svět. K tomu přidat charismatického hrdinu v podobě konečně přísně vypadajícího capa Chrise Evanse a vše obalit tajemnem. Ono tajemno co přijde dalším vagónem bylo na snímku to nejlepší. !!!Malý Spoiler!!! Bohužel tvůrci se rozhodli, že od tohoto konceptu postupně ustoupí, což byla škoda. !!!Konec spoileru!!! Po té snímek začal trošku padat. Konec nebyl vůbec špatný, ale kdyby končil o jednu událost dřív byl by naprosto super. I přes poměrně dlouhou stopáž ale snímek odsýpá a baví. Menší zvrat v závěru, kdy divák přesně neví na čem je na mě taky zabral. Takže můžu dát 78 procent.(31.3.2019)

Postapokalyptický snímek, který je postaven na poměrně bláznivé myšlence o neustále jedoucím vlaku skrze zmrzlou zemi. Nápad je to hodně šílený, ale zpracování funguje tak jak bych ani nečekal. Postavy dělají to, co dělat mají a nejsou jen pitomým masem na porážku. Vcelku mně překvapilo, že je většina filmu protkána bizarností a zároveň podávána v rozumně formě s akcí. Na můj vkus tam toho je strašně hodně, ale přesto Snowpiercer nepůsobí přeplácaně, funguje a zdárně směřuje k závěru, který je ve své myšlence hodně drsný.(5.4.2014)

tvl-Hahá, Jako úplně čistých 5 to není, ale jak čtu ty hromady sraček co tu blijou "odborníci" kteří evidentně naprosto nepobrali celý ten formát a nepochopili"řeč" jakou ten film komunikuje s divákem, tak tam tu pátou rudou prdnu s naprosto čistým svědomím. Celé je to lehké, přímé, nápadité, pathosuprosté.. šikovně to balancuje mezi několika žánry, nabízející se klišé obrací naruby a ve finále to funguje i jako podobenství s myšlenkou.... Nevím kde kdo spatřil nějákou sebemenší podobnost s Hunger Games(?) -to je úplně mimo(naopak-film je ve své základní kostře překvapivě originální). Nevím kde kdo slyšel nějáké amerikánské"národnostní" kecy(když národy už tu nefungují a ani na USAhodnoty obecně se tu už dávno nehraje)?..... Pro mě osobně je velké překvapení, že se víceméně odnikud (před několika měsíci jsem zaznamenal trailer, ale od té doby ticho..)vynořilo korejské scifíčko které je zábavné, chytré, herecky nabušené a v rámci svých pravidel hry má hlavu a patu. Sapr(9.4.2014)

Přiznám se, že během první scény jsem měl pocit, že sleduju nějaký anti-NWO konspirační blábol o chemtrails. Ale to jsem se spletl. Málokterá myšlenka je tak nosná jako promítnutí společenské hierarchie do uzavřeného prostoru. Proto jsou díla, jako je Weissův Dům o tisíci patrech nebo Aldissův Nonstop (který jsem nečetl, ale námět mě nesmírně láká), tak fascinující. A když se to celé navíc odehrává ve vlaku, beru to všemi deseti. Vlaky mě totiž odmalička fascinují, ale i děsí (více zde). Atraktivita Snowpiercera tak spočívá v postupném pronikání do předních částí vlaku a neustále přítomném kontrastu mezi životem těch vpředu a těch vzadu, to vše za občasných lehce filosofických úvah o společenství a jeho smyslu. Je tajemný Wilford spíš králem nebo Bohem? Proč nemůže vlak zastavit svou nekonečnou jízdu? Jak a proč je nutné ovládnout záhadnou Lokomotivu a co vůbec Lokomotiva symbolizuje? Všechno tohle dělá ze Snowpiercera nevšední a rozhodně zajímavý zážitek, který ani nijak zvlášť nesnižuje zamyšlení nad tím, jak to ty dystopie dělají, že se jim i přes přísnou segregaci společnosti podařilo vymýtit rasismus, ani nepříliš věrohodné digitální efekty. (1 015., 13. XI. 2014)(13.11.2014)

Nadupaná post apokalyptická jízda odehrávající se v uzavřeném vlaku, který si to šine zmrzlou krajinou. Výborná myšlenka! Průchod vzbouřené "lůzy" v čele s Chrisem Evansem od zadního vagonu až do přední části vlaku k hlavnímu stroji a padouchovi (Ed Harris) je impozantní. A co předvedla Tilda Swinton bylo na Oscara! Pekelnej soundtrack vytvořil i Marco Beltrami.(5.1.2017)

hmmm... to som si zase bahnil dve hodinky pri parádnom kúsku. Oni tie tie kurvy šikmooké, keď zrovna nežerú fekálie a zvratky, vedia vystrúhať originálnu atmosferickú záležitosť. Pridať tam ešte pár tvrdých detailných záberov na tú sekanicu a seriem šlahačku. A tá Tilda... tá bola bravúrna... hneď som si ju obľúbil. Úprimne som sa zasmial na "Zavři dveře" aj keď to nebolo zrovna "kurva piča" ,ale pre našinca veľmi milé. Takže čo dodať ? Snáď len toľko, že som prekvapený (áno ešte stále), že kadejakú bezbrehú pičovinu dokážete držať v červených číslach a tomuto dávate nízke hodnotenia. No buď ste kokoti vy alebo vy... To by ste tomu jebali hviezd keby sa ten vlak zastavil, poskladal sa na robota, prekročil Himaláje a lejzrom by roztopil všetok sneh.... ja viem... už vás poznám.(24.3.2014)

Bacha, potenciálně s p o i l e r o i d n í komentář. Dá se tomu vytýkat sto a jedna věc. Většina výtek by však mířila k jednomu kamenu úrazu, a tím je nepraktičnost v uspořádání vlaku. Ta je navíc ještě umocněna hrou na efekt, na které je tento film zákonitě (jak jinak, má-li nás bavit a překvapovat svým dějem) postaven. Nedokážu si představit ten pohyb mezi jednotlivými vagóny (školka, bazén...), zvlášť když dojde k mobilizaci sil. Lidé v první třídě se věnují svým každodenním kratochvílím (kávička, vínko, návštěva zubaře) a jen tak kolem nich zakmitá kohorta revolucionářů, žádné emoce, žádné štráchy, jen račte vstoupit. To všechno je ve prospěch jakéhosi matrix efektu, ale hlavně divácké atraktivity, o kterou tu jde především. Záleží na každém zvlášť, jak k tomu přistoupí a zda-li toto bizarní (až tarantinovské) divadlo skousne. Tohle je navíc komiks (ne sci-fi drama, jak se může zdát), a zřejmě ne každý bude správně naladěn. Mě dokonce tento snímek zprvu ani moc nelákal, i proto mi připravil obrovské překvapení od začátku skoro až do konce téměř v každé scéně. 74%(19.4.2014)

Dost dobrá žánrovka, kde je hlavní devizou netuctový námět a herecké obsazení...Přestože se celý děj filmu odehrává ve vlaku řítícím se zamrzlou krajinou ani chvilku jsem se nenudil....Dost dobrý!(31.5.2016)

Řemeslně vynikající, herecky skvělý (Tilda!), ale jako podobenství o lidstvu jako pasažérech věčného vlaku mě to nechalo poněkud chladnou (chvílemi až podchlazenou). A ten konec ve mě tedy moc naděje taky nevyvolal...(17.7.2014)

Bohužel mírné zklamání a rozkošnou Tildu jsem nikdy neviděla, osobně ji podezřívám že je hermafroditka, neboť ona to ještě potvrzuje svým zjevem i v soukromí, nicméně je herečka dobrá. Těšila jsem se na Kang - ho Songa a Eda, leč škoda slabšího scénáře... No dobrá, dejme tomu... Jeden nikdy neví, co se může v budoucnu přihodit. Každopádně my, co proteiny až tak nemusíme a dáváme přednost vitamínů, to budeme mít o malinký chloupek jednodušší :-)(30.7.2014)

Po pár minútach začínam vidieť pekne hustý,násilný,brutálny sci-fi film o jednom dlhom experimentálnom vlaku,ktorý ide stále dokola a dokola,nachádzajú sa v ňom ľudia,ktorí prežili dobu ľadovú,ale začínajú mať toho všetkého plné zuby,a tak nastáva vzbura... Vlak,ktorého Kupé skrýva nejedno prekvapenie a som prekvapený,aký herecký ansámbel a vizuálna stránka tu je. Výprava za asistencie českého odborníka,ktorý si koleduje o nomináciu... Nič zaujímavejšie z nových filmov som už sakramensky dlho nevidel.(1.9.2014)

Dobrý nápad, který by si podle mě zasloužil lepší zpracování, méně logických mezer a nedomyšlenosti. Chris Evans rozhodně není špatný a když nevypadá jako oholený a vypasovaný přiteplenec, může hrát i takovéto drsňáky. Za shlédnutí určitě stojí, rozhodně nenudí, ale věřím, že se z toho dalo udělat lepší dílo.(2.9.2014)

„My všichni, v tomto vlaku života, musíme na svých místech zůstávat. A každý z nás musí zaujímat předem nařízené konkrétní pozice. Nosili byste botu na hlavě? Samozřejmě, že nenosili, bota na hlavu nepatří. Bota patří na nohu, na hlavu patří klobouk. Já jsem hlava a vy jste bota! Já patřím na hlavu, a vy patříte na nohu. Ano? Takhle to je.“ Krásně vystihuje celý film. Na Snowpiercera jsem si dělal zálusk už delší dobu. Téma rozložení sociálních sfér na vlakové vagóny je zajímavé, a když se do toho přidají solidní herci a Barrandovské studia, tak by to mohl být zážitek. A taky, že byl. Co se filmu upřít nedá je prapodivná atmosféra, která balancuje na dvou váhách. Na jedné straně atmosféra klasického sci-fi, kdy se utlačovaní vzbouzí proti aristokratům a na straně druhé nadčasová myšlenka faktu, že tahle situace, tu byla, je a bude vždycky, kdy se někdo bude snažit hrát na Boha a řídit osud lidstva. Těžko film hodnotit. Rozhodně je to brutání jízda, která diváka nešetří. Nijak extra zvraty jsem nečekal, ale ten pár, který přišel v závěru, mě vcelku dostal. A upřímně musím říct, že Evans patří rozhodně mezi herce, kteří nehrají jen (s prominutím) přiblblé komiksárny, ale dokáže zahrát i jiné role a věrohodně. Samotná myšlenka filmu není nijak překvapující, takže se v závěru nedostavilo mnou očekávané překvapení. Film je spíše sondou do člověka, zda je schopen opravdu přežít a zůstat přitom stále lidskou bytostí. Asi nedokážu říct, že jsem film docenil, pravděpodobně, to bude chtít vidět ještě jednou. Co můžu teď s jistotou říct, že se jedná o kvalitní filmařinu (výborná kamera!) a působivý film. Návrat je stoprocentní.(1.6.2016)

Trailer vypadal našlapaně a tak jsem byl nakonec lehce zklamán. Film to rozhodně není špatný, má několik pěkných scén, každopádně tady byl potenciál na pořádnou pecku a ta se bohužel nedostavila. Logických děr je tu, na tento druh filmu, až moc a závěrečné vysvětlování Harrise, proč se děje co se děje, mě teda zrovna 2x nepřesvědčilo. Každopádně herecké výkony jsou dobré, je komu fandit a úplný závěr filmu mě potěšil.(2.3.2018)

• Lord.Jim

Ovšem Tilda je naprosto boží.(26.3.2014)

Už dlouho jsem nebyl takhle nerozhodný... Vůbec nevím zda se mi to úplně líbilo nebo je to naprostá hloupost... Každopádně mi to i dost dlouho po zhlédnutí vrtá hlavou, a to je třeba počítat, protože ne každý film to dovede. První dojem byl, že tohle určitě není "musím vidět" film a rozhodně jej nepotřebuji vidět znovu, ale tím už si nejsem tak jist. Některé scény stojí za to je vidět znovu a pak kvůli lepšímu porozumění myšlenky... Protože ve filmu hodně mluvili cizí řečí a já neměl jiné než holandské titulky... O to víc mě potešilo, když jsem tam slyšel češtinu :-)(30.3.2014)

Překvapivě hodně povedená sci-fi záležitost, jež navíc nabízí několik hodně zajímavých myšlenek a po několika dnech ve mně stále zraje jako víno. Atmosféra je sympaticky drsná a nekompromisní. Akce je pak vizuálně nápaditá, ostatně skoro jako samotné vagóny nekonečného vlaku. Trochu mě proto mrzí malinko odfláknutý závěr s pár wtf momenty. I přesto hodně povedená záležitost a příjemné potvrzení toho, že Chris Evans již v pohodě utáhne film i bez amerického štítu v rukách.(8.4.2014)

1 5 6 7 8 9 10 11 19 28 37