Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

Překvapivě hodně povedená sci-fi záležitost, jež navíc nabízí několik hodně zajímavých myšlenek a po několika dnech ve mně stále zraje jako víno. Atmosféra je sympaticky drsná a nekompromisní. Akce je pak vizuálně nápaditá, ostatně skoro jako samotné vagóny nekonečného vlaku. Trochu mě proto mrzí malinko odfláknutý závěr s pár wtf momenty. I přesto hodně povedená záležitost a příjemné potvrzení toho, že Chris Evans již v pohodě utáhne film i bez amerického štítu v rukách.(8.4.2014)

Jednoznačně snímek, který stojí za to vidět. Skvělá myšlenka postapokalyptického sci-fi je rozvinuta hlouběji, než by se dalo čekat, a překvapivě to není otravné. Funguje to. Jsem si jistý, že je to jihokorejským přístupem, který dokázal i se západními herci divy. Navíc scénář není jen prázdnou výpovědí. Jsou zde scény, které by většinou do podobného filmu nezapadly, tady fungují výborně. Chris Evans ještě ukáže, že umí hrát.(12.5.2014)

• Kwaichi

Akčných scén sme videli hojne, ale chýbal mi viac do detailov premyslený príbeh a pozadie jednotlivých postáv. Vo filme sa ich vyskytlo celkom dosť ale len s malým počtom sme sa oboznámili bližšie. Navyše pozadie príbehu, fungovanie vlaku, všetko malo hrozne veľké medzery v logike a zákonoch fyziky. Príbehu chýbala zmysluplná pointa.(30.5.2014)

Film jsem si stáhl náhodou a absolutně jsem nevěděl, o čem je. O to větší překvapení, že se jedná o tak dobrý film se skvělým obsazením. Velmi napínavý a gradující. Navíc potěšila i česká věta :))(16.9.2014)

• JohnMiller

Sklamanie.... S takéhoto námetu som čakal trocha iný výsledok. Možno trocha vážnejšie, umiernenejšie a komornejšie post-apo ale rozhodne nie toto. Pripadalo mi to akoby tvorcovia kopírovali, veľmi dobrú a jednu s mojich najobľúbenejších Pc hier Bioshock. Vizuálna stránka bola úplne vykradnutá. Každým krokom k prvému vagónu to bolo stále viac a viac. Celý dej bol situovaný hlavne do vagónov takže keď prišlo na zábery vonkajšieho sveta mali sme možnosť vidieť iba nepodarenú CGI krajinu.. škoda. Dal by som aj tri * zase to nebolo tak úplne zlé, nejaké tie existenciálne pochody tam boli, ale ten koniec s nahrádzaním poškodených častí deťmi bolo nelogické až ma to zabolelo... Ani koniec nejako extra neprekvapil.(15.11.2014)

Záznam hovoru z černé skříňky Wilfordova sněžnýho penisu. Crrrrrrrrrrrrrrrrr....."Kurva, zvoní telefon ! Zvedni to Ty tlustá kuno ! " ječí Wilda. "Už letím můj pane" hlaholí tlustá žlutá dýně. "Zde špička Svatého penisu, kdo tam?"......"Zadní sekce ty krávo, dej mi Wildu ! "..."Předávám" piští dýně....."Tady Wilda, co mě otravuješ ty plesnivá špíno?"....."Čus pičus vole, tak mě napadá, co kdybych ti dopředu poslal pár zfetovanejch magorů s loučema a sekerou, aby si kluci trochu zablbli? Co ty na to Wildo? "...."Kurva dědku, proč jsi to neřek hned ! Stejně jsem měl v plánu menší loutkový divadýlko. A navíc mi chybí 90centimetrovej lidskej čistič trusu."....Bezva Wildo, hned je posílám ! " a jak řekl, tak i udělal a bylo na co koukat. Yeah ! 85% P.s: Tilda Swinton je monstrózní swinstvo.(7.12.2015)

Akčný sci-fi so sociálno-kritickým podtónom. Mňamka. Je ale zrejmé, že niečo také by si asi hollywoodsky štúdiový systém dovoliť nemohol a tak to všetko ostalo na krajinách, ktoré sú k podobným prístupom viac otvorenejší ( rozumej - sú ochotný to zaplatiť ). Vizuálne majstrovské, kinetické ( aj keď nejde o perpetuum mobile ) a strhujúce.(9.2.2017)

Jo to takhle jednou lidstvu jebne a dobrovolně si nastolí dobu ledovou. A tak po světě pendluje vlak, kde vzadu jsou ti nejchudší a vepředu smetánka. Děti se tam učí hezké písničky a děkují Vůdci, za stvoření vlaku. O film jsem vlastně zakopl čirou náhodou, ale jsem za to rád. Pecka, jak vizuálně tak herecky. Nejvíc mi asi utkvěla v hlavě zubatá Tilda. Líbilo se mi, že se tam nesrali a oddělávali postavy hlavní i vedlejší. Krásné eRko. Jen poslední premisa se mi zdála malinko nedotažená. Jinak skvělá jízda za 80%.(28.3.2014)

Mimořádná linka Praha – Soul celkem zabodovala, až by jeden žasl nad tím, nakolik se České dráhy pokouší zlepšit veřejné mínění za pomocí asijských režisérů a modernizací vlakových souprav (už je mi jasné, za co si člověk připlácí v první třídě). Ale ne všechno šlape tak hladce, jako perpetuum (pedo)mobile v týlu. Nadšení z první projekce opadlo, a teď můžu s klidnou hlavou říct, že to má své brouky. Nemálo. Ovšem, jelikož jsem byl ujištěn, že výsledek radostné česko-korejské spolupráce je vlastně metafora na dnešní společnost, symbolika úpadku, boje a znovuzrození, pak nějaké ty díry ve scénáři musím chtě nechtě svést na umělecký záměr. V takovém to případě za silné 4*, podobnou apokalypsu bych si dal líbit častěji.(10.4.2014)

Ač téma rychle ujíždějícího vlaku, postapo ponorkové nemoci a třídního boje už je celkem vyčpělé, je tento sněžný penetrant ukázkou toho, že se dá natočit ještě pořád docela slušný film i na to. Sice to působí trochu jako arkáda na Atari, prostě se probít odzadu až dopředu, i když nevíte, co tam vlastně bude, ale během filmu je pár překvapivých momentů, které to celé honí nahoru. Krom toho je to fakt dost dobře obsazené a je to důkaz toho, že se dá pořád vymyslet něco relativně nového. Takže až na ten retardovaný konec se mi to fakt líbilo.(11.4.2014)

• pepua

Digitální sračka, která překvapí leda tak tím, jak až moc velká sračka to je, tohle vidět znovu, tak radši umrznout...(17.4.2014)

První část nudnější, táhlejší, ale chápu, že se musíme seznámit s dějem a prostředím. Jakmile se začal dav bouřit a pokusil se o útok na "Zimní palác", tak to nabralo větší obrátky, ovšem... no zas takový trhák to nebyl. Místy nechutný, neustále depresivní a silně pesimistický s idiotským koncem. Ovšem česká hláška v původním znění "Zavřete dveře", ta fakt rozsekala.(29.11.2014)

Celej film předu blahem a pak všichni pochcípaj a jako jediný přeživší vylezou v norkovym kožichu asiatka a mrňavej černoch, co si ho asi za těch 30 sekund, co trval výbuch stihl přešít, aby mu přesně padnul. Pak tam prošel medvěd, podíval se do kamery a konec. Pak jsem prošel já, podíval se k východu a konec.(13.7.2014)

Slušnej nápad (byť nepůvodní) a vymazlená produkce, ale béčkovej casting, otravný klišé a rezignace na selskej rozum to nakonec zabily. Brutálně promarněná příležitost.(17.7.2014)

Od filmu jsem nic nečekal, jen mě překvapilo jeho kvalitní obsazení. Na druhou stranu jsem byl o to více překvapený a nadšený z tempa a příběhu, který velmi svižně ubíhal a především ze zoufalého prostředí, které ve společnosti by určitě nastalo. Na Snowpiercera se musím za čas ještě kouknout, abych si užil a doplnil veškeré niance příběhu z posledního vlaku světa.(8.9.2015)

Ledová archa se celou dobu drží příběhu, který směřuje k závěru celého snímku. Na tom všem zakládá, proto je během těch dvou hodin plno nesmyslů, plno scén co nejsou vůbec potřebě, plno věcí bez čeho by se děj obešel, ale hlavně aby to došlo k potřebnému závěru, leč také je tam plno zajímavostí co se jen tak nevidí, jako třeba momentka v podobě odhozené cigarety atd., které zlepšují sledování těch šílených 126 minut.. .... HODNOCENÍ: 65% (3*)(7.2.2016)

Doba ľadová na koľajniciach ľadového kráľovstva.(28.6.2016)

Zajímavá nehollywoodská sci-fi, která se veze na inspiraci z postapokalyptických videoher (a bizarní propagandě Falloutu nebo Bioshocku). Sbírá body díky tématu - společenské metafoře, svěží výpravě, obsazení (tradičně výborná Tilda Swinton nebo Ed Harris) a občas se zachová proti očekávání, dokonce se ani moc nezdrží v chudinských vagónech a postup do vyšších úrovní funguje výborně. Vlastně to kazí čítankový hlavní hrdina, viník několika pitomých klišé, kterých se jinak film zdárně vyvarovává, otřesný omyl je šlápnutí na brzdový pedál rozjetého děje kvůli monologu s cigaretou (u kterého vás asi napadne, proč se někdo s takovými stravovacími návyky po 17 letech rozčiluje nad výrobním materiálem proteinových cihel). Škoda. 3,5 hvězdy.(15.5.2014)

Ústřední nápad s rozvrstvením společnosti uvnitř vlaku mě sám o sobě nadchl. Jako člověk neznalý komiksové předlohy nemám takový problém se zpracováním jako sečtělejší diváci, avšak příliš se mi nelíbí exteriérové trikové ztvárnění (pohledy na vlak). Naproti tomu interiér dýchá povedenou sci-fi atmosférou. Dokážu si představit i šílenější ztvárnění vagónů, k podpoření kontrastu mezi přední a zadní částí vlaku - napadl mě např. plesový sál. Paní, která si plete v tichu zahrady ale tvoří docela povedenou hranici mezi dvěma oddíly jednoho uzavřeného světa. Špinavá a přelidněná zadní část se mi zdála každopádně propracovanější a zajímavější, druhá část filmu je už jen takovým lehkým náhledem té "tajemnější" části vlaku, u které skoro není čas se pozastavit a prostředí si pořádně prohlédnout.(12.7.2014)

Pamatoval jsem si to ještě v červenejch číslech a taky to tam patří. Já jsem přímo nadchnutej tou nápaditostí katastrofy s příchutí postapo scífka ve vlaku, kde by každej měl mít svoje místo, ale logicky, ne každej s ním bude spokojenej. A na to, že to mělo dvě hodiny, tak to byl sakra dlouhej vlak a přitom tam nebyla slabá chvilka. Dobře, pár věcí, kdy to nebylo úplně nejchytřejší se najde, ale stejně není čas nad tím moc dumat, i ty závěrečný zápletkový dialogy měly koule. A i když to mohlo skončit o 3 minutky dřív a doufal jsem v trošku jinej konec, tak musím hodnotit na max. Kdykoli bych se podíval znova. Zasloužilo by si to víc rozšířit, už jenom kvůli tý český hlášce :)(21.1.2015)