Bláznova smrt (TV film)

Krimi

Československo, 1973, 79 min

• Bozvav

O proti svižnému a Erbenovsky dobře zpracovanému filmu Poklad byzantského kupce dost slabota. Celý film se utápí v rozvláčném tempu se silným socialistickým podtextem. Jak mám ráda pana Kostku, tak toto mu rozhodně nesedlo. Je to jako dobře rozehraná šachová partie u které oba aktéři po pár tazích neví co dál. Za mne sotva dvě hvězdy.(4.8.2016)

Československý televizní krimifilm v hlavní roli s kapitánem Exnerem, jehož hrál v tomto případě P. Kostka. Elegantní kriminalista vyšetřuje záhadné úmrtí psychicky vyšinutého a škodolibého jedince z bohaté a rozvětvené rodiny. M. Nohýnek, jenž měl tohoto nepříjemného blázna ztvárnit, se však objeví pouze na začátku, a to ještě před úvodními titulky. Mezi podezřelé patří všichni členové rodiny Krempových (mimojiné otec J. Marvan, bratr malíř V. Postránecký, matka J. Štěpničková či výstřední bratranec J. Lábus), ale i osoby z blízkého okolí např. doktorové B. Prokoš (výjimečně ve větší roli) a F. Vicena. Zdeňku Kubečkovi se podařilo vytvořit poměrně dobře vystavěnou kriminálku, se slušnou atmosférou, většinu snímku vyplňuje série výslechů, pomocí nichž vyšetřovatel dospěl do finále, v němž nezvratnými důkazy usvědčil pachatele.(28.8.2014)

• NinadeL

Slaboučká televizní krimi s kapitánem Exnerem. Tentokrát ho hraje Petr Kostka. Táňa Fischerová bohužel bledne při srovnání i s tou Gabi Vránovou z Pokladu byzantského kupce. A pohled na manžele Krempovi v podání Štěpničkové a Marvana je spíše smutnou vzpomínkou na dobu dávno minulou. Ono realizovat za normalizace v televizi látku, která sama sebe definuje hlavním hrdinou, který má zájem o ženy a nosí lepší šaty, je lehce nonsens.(30.8.2017)

Ony už Erbenovy knížky nejsou podle mne nic extra, a když se k tomu při televizním zpracování přidá unylá režie, ani skvělí herci to moc nezachrání. Je fajn ty herce vidět, občas se tam objeví nějaký fórek, vidět dnešní kandidátku na prezidentku jako dívku s poněkud zhrublým hlasem je taky zajímavost, ale jinak je to celé prostě unavené a klopýtající.(26.3.2017)

• dyfur

Druhý film s kapitánom Exnerom v hlavnej úlohe.Prvý bol Poklad byzantského kupca.Žiaľ toto dielo nedosahuje kvality toho prvého.Spracovanie televízne,hlavný predstaviteľ by síce vizážou bol dobrý pre stvárnenie kpt.Exnera,ale scenár bol slabý -vtipy žiadne,ani náznaky,jeho imidž zvodcu tiež slabučký....ak k tomu prirátame spracovanie á la televizna inscenácia - celkový dojem slabý.Veľmi slabý priemer až podpriemer.Škoda.(9.10.2017)