Bláznova smrt (TV film)

Krimi

Československo, 1973, 79 min

Československý televizní krimifilm v hlavní roli s kapitánem Exnerem, jehož hrál v tomto případě P. Kostka. Elegantní kriminalista vyšetřuje záhadné úmrtí psychicky vyšinutého a škodolibého jedince z bohaté a rozvětvené rodiny. M. Nohýnek, jenž měl tohoto nepříjemného blázna ztvárnit se však objeví pouze na začátku, a to ještě před úvodními titulky. Mezi podezřelé patří všichni členové rodiny Krempových (mimojiné otec J. Marvan, bratr malíř V. Postránecký, matka J. Štěpničková či výstřední bratranec J. Lábus), ale i osoby z blízkého okolí např. doktorové B. Prokoš (výjimečně ve větší roli) a F. Vicena. Zdeňku Kubečkovi se podařilo vytvořit poměrně dobře vystavěnou kriminálku, se slušnou atmosférou, většinu snímku vyplňuje série výslechů, pomocí nichž vyšetřovatel dospěl do finále, v němž nezvratnými důkazy usvědčil pachatele.(28.8.2014)

• dyfur

Druhý film s kapitánom Exnerom v hlavnej úlohe.Prvý bol Poklad byzantského kupca.Žiaľ toto dielo nedosahuje kvality toho prvého.Spracovanie televízne,hlavný predstaviteľ by síce vizážou bol dobrý pre stvárnenie kpt.Exnera,ale scenár bol slabý -vtipy žiadne,ani náznaky,jeho imidž zvodcu tiež slabučký....ak k tomu prirátame spracovanie á la televizna inscenácia - celkový dojem slabý.Veľmi slabý priemer až podpriemer.Škoda.(9.10.2017)

Další detektivka ze série s kapitánem Exnerem v hlavní roli. Tentokrát v totálním televizním looku a s tváří Petra Kostky. Pátrá se po vrahovi mladého muže z vážné rodiny, který jí však dělal svým bláznivým chováním ostudu a také si proti sobě popudil spoustu lidí. Není se pak co divit, že ho jednoho dne najdou mrtvého. Exner dlouho tápe ve tmě, ke konci je mu však však jasné. Poměrně obyčejná a nenáročná detektivka. Hudba: Štěpán Koníček(8.2.2014)

Ne tak dobré, jako ostatní detektivky s kapitánem Exnerem, nicméně i tak koukatelné. Děj a dialogy jsou trochu poznamenány dobou vzniku a všechno je takové těžké, šedé, normalizační a z té doby čiší ta tehdejší bezvýchodnost doby, i když to samozřejmě nebylo záměrem tvůrců. Ale tak to tady tenkrát bylo. I když je film starší než já. Jo a mimochodem, ten kluk na začátku, podle toho snad Rowlingová vymyslela Harryho Pottera.(5.8.2014)

• Bozvav

O proti svižnému a Erbenovsky dobře zpracovanému filmu Poklad byzantského kupce dost slabota. Celý film se utápí v rozvláčném tempu se silným socialistickým podtextem. Jak mám ráda pana Kostku, tak toto mu rozhodně nesedlo. Je to jako dobře rozehraná šachová partie u které oba aktéři po pár tazích neví co dál. Za mne sotva dvě hvězdy.(4.8.2016)