poster

Bláznova smrt (TV film)

Krimi

Československo, 1973, 79 min

 • Muf911
  ***

  Ne tak dobré, jako ostatní detektivky s kapitánem Exnerem, nicméně i tak koukatelné. Děj a dialogy jsou trochu poznamenány dobou vzniku a všechno je takové těžké, šedé, normalizační a z té doby čiší ta tehdejší bezvýchodnost doby, i když to samozřejmě nebylo záměrem tvůrců. Ale tak to tady tenkrát bylo. I když je film starší než já. Jo a mimochodem, ten kluk na začátku, podle toho snad Rowlingová vymyslela Harryho Pottera.(5.8.2014)

 • Marthos
  ***

  Nepříliš výrazná adaptace klasické "erbenovky" prohrává svůj souboj s časem. Hra s výborně rozestavěnými figurkami na šachovnici ovšem postrádá cokoli navíc. Občas nudné, místy dokonce tendenční (buržoazní rodinka a jejich prvorepubliková vila), závěr překvapivý. Mmj. Exner v podání Petra Kostky zde, v období nejtužší normalizace, není a ani nemůže být oním pověstným sukničkářem, nýbrž jen svědomitým kriminalistou. Za pozornost snad ještě stojí vedlejší herecké výkony Marvana a Štěpničkové v rolích starých manželů Krempových.(1.9.2014)

 • melica

  Po letech je velmi zábavné vidět známé herce, jak je neznáme: Jiří Lábus a Táňa Fischerová zamlada, Václav Postránecký zamaskovaný vousy k nepoznání. / Má-li film odpovídat realitě 60.-70. let v ČSSR, zaráží mě postup socialistických kriminalistů. Při zajištění místa činu se spolehnou na pokyn majitelům domu "ať tam nadále nikdo nevstupuje" - a samozřejmě je přes noc místo činu uklizeno; policajti se drze ubytují přímo v domácnosti pozůstalých. / Poučná je historická reálie, se kterou už "dnešní mládež" (naštěstí) nemá zkušenosti. Pokud socialistické úřady usoudily, že váš dům je vzhledem k velikosti vaší rodiny nadměrečný, mohly vám tam nastěhovat nájemníka, aniž by se majitelů ptaly. Rodina Krempova to vyřešila tím, že si do domu nastěhovala synovce.(25.1.2014)

 • dyfur
  **

  Druhý film s kapitánom Exnerom v hlavnej úlohe.Prvý bol Poklad byzantského kupca.Žiaľ toto dielo nedosahuje kvality toho prvého.Spracovanie televízne,hlavný predstaviteľ by síce vizážou bol dobrý pre stvárnenie kpt.Exnera,ale scenár bol slabý -vtipy žiadne,ani náznaky,jeho imidž zvodcu tiež slabučký....ak k tomu prirátame spracovanie á la televizna inscenácia - celkový dojem slabý.Veľmi slabý priemer až podpriemer.Škoda.(9.10.2017)

 • honajz
  ***

  Ony už Erbenovy knížky nejsou podle mne nic extra, a když se k tomu při televizním zpracování přidá unylá režie, ani skvělí herci to moc nezachrání. Je fajn ty herce vidět, občas se tam objeví nějaký fórek, vidět dnešní kandidátku na prezidentku jako dívku s poněkud zhrublým hlasem je taky zajímavost, ale jinak je to celé prostě unavené a klopýtající.(26.3.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace