Phantom

Thriller

USA, 2013, 98 min

Když film s ponorkou, tak vzpoura. To je jasné. Prvek, kterému se téměř nejde vyhnout. Stísněné prostory pak výslednou atmosféru jen dotváří. Na film jsem koukl hlavně proto, že Ed Harris je můj oblíbený herec. Je to přesně ten herec, který se hodí do rolí kapitánů ponorek, zkušených veteránů a ostřílených "pardů". David Duchovny, který je mu zde rivalem zvládá jak role klaďasů, tak "záporáků" a ukazuje, že není nadosmrti ocejchovaným "speciálním agentem FBI Foxem Mulderem" (nově Hankem Moodym z Californication), Řekl bych, že nálepky ze sebe umí celkem snadno setřást :-) Film není na škodu vidět, ale něco mu prostě chybí a nestačí ani Ed Harris nebo D. Duchovny, aby z něj udělali něco nadprůměrného. Verdikt: 2,5* a 60 - 70 %.(20.12.2013)

Na špičky ponorkových adrenalinových a klaustrofobických zážitků to samozřejmě ani zdaleka nedosahuje, ale vidět Harrise na kapitánském můstku, vyvažuje řadu negativ...Musíte ovšem akceptovat fakt, jak zoufale "nesovětsky" všechny známé i poloznámé tváře působí a hlavně skutečnost nepatřičného ghost konce a dokonce horových vidin...(11.7.2013)

Osudom "ponorkových" filmov sú nudné dialógy ,ktoré si musíte pretrpieť hlavne v prvej polovici filmu. Pokiaľ si neprečítate pred tým o čom Phantom vlastne je máte problém, aby Vás film udržal v akom takom napätí. Našťastie sa to niekde v strede zlomí a začne to byť zaujímavé. Ale nečakajte niečo extra. Predsa len studená vojna bola nudná aj v reále :) "Ponorkovým" filmom sa odteraz budem zďaleka vyhýbať, pretože ak budem mať chuť na zdľhavé komentáre (dialógy) ,stačí mi na to moja svokra (budúca)....(5.7.2013)

Takže, máme tu ponorkový film. Typ filmů, které moc nemusím. Přesto není můj výsledný dojem nejhorší. Kdyby byl větší rozpočet, nějaká ta větší velkolepost a vylepšit scénář, mohlo to dopadnout ještě lépe než lepší průměr. Je to celkem těžko hodnotitelná záležitost. Jak bych to mohl zkráceně shrnout ? Třeba takhle osekaně: Mírně politický thriller odehrávající se v tehdejší době, který má solidní herce s dobrými hereckými výkony. Nejvíc se po herecké stránce beze sporu předvedl Ed Harris, kterému role kapitána sovětské raketové ponorky neskutečně sedla. Takže herecký výkon Harrise je největším kladem tohoto filmu. Takže ještě připomenu přesněji, film se odehrává v době studené války. No jak to celkově ještě popsat ? Je to jak už jsem níže psal těžké popsat. Snímek je hodně upovídaný, ale přesto se v tom dá něco ocenit. Úvod ani není, hned se jde na věc, kdy kapitán Harris přijímá úkol a jde se na věc. Na začátku má menší cameo Lance Henriksen, asi tak 3 minuty. Co se týče úkolu a hlavního dění – to je celkem tak chaoticky pojato, dost jsem se ztrácel ve filmu. 1/3 snímku je taková rozjížděcí, najde se tu pár zajímavých aspektů, řízení ponorky, místnosti atd. 2/3 je podle mého názoru trochu lepší a svižnější. Zajímavé je třeba chování a záchvaty Harrise. Celkově Harrisova postava je zajímavá, ani se nedá říct, že je kladas nebo padouch, je takový rozporuplný, ale já mu stejně fandil. Ke konci filmu, respektive 3/3 snímku je ještě svižnější, pár torped vystřelí, ale je to bez akce, tam už začnou pracovat v ponorce velké spory v rámci mezilidských vztahů. Takže se pár lidí tam začne nenávidět, střílet atd. No, úplný konec se mi líbil. Herecké obsazení je na tom dobře. Harris mě zaujal nejvíc. Hudba byla dost nevýrazná, ale zde nebyla tolik potřebná. No celkově nevím jak mám film přesněji zhodnotit. Ale přeci, námět, nápady, mírná ponorková atmosféra, vše bylo hezky uděláno, dobré herecké výkony, i náznaky psychologických aspektů – to vše bylo dostatečně zvládnuto. Příběh byl dost chaotický a chyběla nějaká akce a dramatičnost – to jsou zásadní chyby. I tak to vidím na lepší průměr. Výsledně hodnotím na 59% = ***(21.7.2013)

Ponorkový thriller, který balancuje na pokraji třetí světové a klaustrofobického dramatu z ruské nukleární ponorky. Co mohu označit plusem, je herecké obsazení. Kapitán Ed Harris vypadá jako pravý mořský vlk, jeho první důstojník William Fichtner zase skvěle balancuje mezi oběma stranama a agent David Duchovny s jeho nekompromisním ksichtem si tvrdě stojí za svým. Příběh zpočátku navnadí, postupně ale upadá a končí nepochopitelným závěrem. Mít to tak opačný gradovací účinek, mělo by to hvězdu navíc. Tak se to utápí pouze v průměru žánru. Btw., ponorkové souboje mě celkem dokázaly napumpovat.(19.7.2013)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v americkom štáte Kalifornia. Konkrétne v mestách San Diego, vrátane tamojšieho Námorného tréningového centra, a tiež v mestách Long Beach a Sun Valley. (MikaelSVK)

• - Demi (Ed Harris) nosí hodinky značky Ulysse Nardin Le Locle Suisse a Markov (Lance Henriksen) nosí hodinky Vostok Komandirskie. (dyfur)