Reklama

Reklama

Na pozadí pohnutých událostí, které provázely krvavou cestu Hitlera k moci, se odehrávají strhující osudy dvou německých mužů, z nichž každý výrazným způsobem zasáhl do průběhu otřesných historických událostí. Příběh dvou bratrů – Helmuta (BILL NIGHY) a Karla (JOHN SHEA) Hoffmanových – začíná v roce 1931, kdy se postupně začali k moci dostávat Hitlerovi nacisté. Helmut vstupuje do SS plný nadšení a ambiciózních cílů, zatímco Karl brzy poznává odvrácenou stranu fašistické moci. Nejprve je poslán do vězení a poté musí narukovat jako řadový voják do německé armády. Morální cesty obou bratrů se začínají fatálně rozcházet a netrvá dlouho a osud je postaví proti sobě. Podaří se fanatickému Helmutovi konečně prohlédnout skrze nacistické pozlátko, anebo bude bránit nesmyslné ideály až do posledního okamžiku existence Třetí říše? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (23)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Billa Nighyho som takmer nespoznal a pre istotu som si ešte raz pozrel dvd obal. Film o dvoch nemeckých bratoch zaujímavým príbehom podáva ucelenejší pohľad na najbúrlivejšie roky v Nemecku. Príbeh začína v 31. roku , čiže tesne po svetovej hospodárskej kríze, zachytáva vtedajšie problémy a nezamestnanosť, ale i postupne narastajúcu moc nacistickej strany, ktorá sa tejto zložitej situácie snažila využiť. Ako jeden z mála starších filmov, ukazuje dvojicu hlavných hrdinov ako ľudské bytosti, ktorí na jednej strane dobrovoľne vstúpili do strany, no neskôr zisťujú, že takto si to nepredstavovali. Dej filmu je veľmi zaujímavý, zachytáva veľa dôležitých udalostí v priebehu 2. svet. vojny a dokonca sa našlo miesto aj pre atentát na Heydricha, ktorý tvorcovia nepochopiteľne natočili v otvorenej krajine. Je to iba detail, celkový dojem zo samotného filmu mi nepokazil. Treba v príbehu prehliadnuť pár nepresností a len tak mimochodom postava samotného Hitlera tu nemá ani zďaleka taký priestor, ako by si niekto mohol podľa názvu myslieť. Musím ešte dodať, že dvd má hrozný obraz plný škrabancov a je na úrovni niekdajšej 2-3 kópie vhs, čo ma veľmi prekvapilo. Inak dobrý film. 80%. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Film, který si na DVD koupil každý sběratel zla, aby ho měl doma pěkně ve své sbírce a nemusel si ho chodit půjčovat po sousedech. ******Dva bratři, Helmut a Karel. Helmut je déle nadšený pro pro SS, ale Karel musí do vězení, pak na frontu, a to se mu nelíbí. Tím pádem je myšlení bratrů dosti různé, zkušenosti je nutně poznamenaly. Helmut ví, že bez hitlera by se mu nežilo tak dobře, jako s ním, takže nemá důvod až do konce války na něho nevražit. Jenomže prohraná válka znamená pro oba bratry konec jejich velkého dobrodružství... ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Kdepak film, natož portrét, rychlokurz historie nacismu to je. Těžko pokládat dva bratry, jejichž úkol, a postav kolem nich též, spočívá v předložení všech zásadních událostí a jejich náležitém oglosování, za propracované charaktery. Jelikož událostí a fenoménů je celá řada, film po nich letí povrchně a navíc i bez nápadu. S daným konceptem totiž nesmíme minout nástup Hitlera k moci, jeho růst, likvidaci SA, remilitarizaci Porýní, Anšlus, Mnichov, počátek války, Stalingrad, atentát na Heydricha, Lidice, atentát na Hitlera, bombardování říše, její konec, holocaust, Hitlerjugend - to všecko se na úkor uměleckých i bavičských ambicí do filmu vecpalo. Sice výsledný slepenec jakž takž pohromadě drží, ale stejně si myslím, že s takovým přístupem se na to měli tvůrci vyprdnout a rovnou natočit dokumentární seriál, seriál historicky věrnější. Jistě by to byl o mnoho chvályhodnější počin. Slabé ***. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Vědomí, že i na Západě mohly vznikat filmy srovnatelné s Ozerovovými či Vávrovými freskami, je svým způsobem i povzbuzující. Tragický příběh německé zřízenecké rodiny, z níž přežije jediný bratr, osudově poznamenané nacismem, je sám o sobě víc než zajímavý. A umožňuje tolerovat některé nedostatky ve zpracování tohoto zajímavého díla. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

O portrét SS nejde ani náhodou. SA a SS tady tvoří jen kulisu pro příběh dvou bratrů, přičemž jeden se stane obětí deziuluze, když zjistí, že nacisté nejsou takoví, jaké si je maloval, zatímco druhý, který si nedělá o Hitlerově partaji žádné iluze, dělá kariéru u SS a stává se jedním z asistentů samotného Heydricha. Trochu mi to připomínalo Holocaust, ať už faktickými chybami, zpracováním, nebo i tím, že i tady si zahrál Heydricha David Warner. Potěšili i další herci a konečně jsem se přesvědčil, že i Billy Nighy byl kdysi mladý. Celkově to docela ušlo. 50% ()

Zajímavosti (10)

  • Původní plakát snímku obsahuje ve svém středu Hitlerův portrét na motivu run SS. Fotografie byla přejata z předvolebního plakátu z března roku 1933, na němž byl kancléř Hitler znázorněn společně s prezidentem von Hindenburgem s heslem "Říše nebude nikdy zničena, pokud budete jednotní a loajální - Národní socialisté". (vangobseck)
  • Ve filmu se objevuje několik vozů, které byly zkonstruovány a používány až po roce 1945. Například se jedná o nákladní vůz 1954 Volvo TL 22 nebo ve scénách před ústředím Sturmabteilung vůz Mercedes-Benz 170 D OTP z roku 1951. (vangobseck)
  • Ve scéně, kdy Helmuth (Bill Nighy) přijíždí domů, poukazuje jeho mladší bratr Karl (John Shea) na ramenní nášivky SD (Sicherheitsdienst), které má Helmuth na uniformě, a tvrdí, že byl povýšen. Nášivky SD nemají s hodností nic společného, známená to pouze a jen to, že byl Helmuth, jako člen SS, přidělen k SD. (vangobseck)

Reklama

Reklama