テルマエ・ロマエ

Terumae Romae

Fantasy / Komedie

Japonsko / Itálie, 2012, 108 min

Zase jednou zápletka, kterou můžou vymyslet snad jenom Japonci. Mám z toho celého filmu trochu smíšené pocity. Sice tam byly opravdu vtipné momenty, ale ne tolik, aby se to mohlo brát za čistou komedii. Navíc v některých okamžicích se to bralo až příliš vážně. Celé to je ale tak absurdní, že já to vážně brát nemůžu. Takže nakonec jsem někde uprostřed - nebylo to ani dobré ani špatné. Zabavilo to, ale pořádně nevím, co si o tom myslet.(25.11.2012)

Filmová verze Thermae Romae bohužel selhává jako úspěšná adaptace ulítlé mangy. Zatímco v seriálu repetitivní vzorec a zápletka ospravedlňuje vznik každého dílu, a jedná se pouze o "úsměvné jednohubky", u filmu to pouze vypadá jako neustálé těžení z poměrně mělkého koryta tvůrčí invence. Kromě toho je ale film poměrně zábavný, a i když je jeho stopáž lehce přetažená, po většinu času jsem se usmíval. Navíc dokážu ocenit, že s malým rozpočtem nedostal Řím s kulisami na frak. Nad to vše jsem sice pobaven, ale lehce zklamán, protože jsem od Japonska tentokrát čekal, že k WTF tématu přidají větší porci osobitého humoru a nadsázky. Vyloženě to k tomu svádělo.(23.8.2013)

• Raztubyl

Jak se dá zabít zdánlivě nesmrtelná scéna, ve které se v současné japonské lázni mezi nahými japonskými dědky vynoří japonsky vypadající říman a začne japonskou latinou komentovat vymoženosti jako lavor apod.? zeptejte se režiséra Hideki Takeuchiho kterému se to podařilo a z nadějně vypadající japonské podivnosti natočil jen podivnost nudnou a sterilní. Je úplně jedno že ve filmovém Římě je polovina obyvatel typickými japonci, Lucius neustále střída japonštinu a velmi pojaponštěnou latinu, že samotné cestování v čase se chová podle toho jak scénarista zrovna potřebuje a že celý film měl očividně dosti malý rozpočet takže římské bojiště je natočeno v jakémsi malém lomu a pobíhá po něm 20 japonců v brnění. Nejhorší je totiž že je o všechno natočeno tak nudně a nezajímavě že už od začátku začnete odpočítavat minuty do konce. A těch je subjektivně až nebezpečně moc!(4.12.2012)

Japonci dovedou přijít s tak nečekaným příběhem, že vám to prostě vyrazí dech a v podstatě to pak stačí na to, abyste byli filmem okouzleni až do konce. Tvůrci se rozhodli, že si jako hlavní postavu vezmou římského návrháře lázní, který cestuje v čase do moderního Japonska, kde bere inspiraci pro antické lázně. Bláznivé, ale přitom to funguje jako komedie, fantasy, lehké drama i romance.(7.6.2017)

Poměrně šílená zápletka, ke které když se připojilo jméno Abe Hirošiho, tak mě začala lákat - vždyť kdo by nebyl zvědavý co z téhle kombinace vzejde? Nakonec musím říct, že výsledek je trochu rozpačitý. Děj není až tak šílený, jak jsem čekal, byť několik WTF momentů se přece jen najde. Pozitivně hodnotím i používání latiny nejen v promluvě Lucia k Japoncům, ale i v titulkách a popiscích hlásajích "o měsíc později". Na druhou stranu co tam dělá ten italský operní zpěvák jsem nepochopil, ale pobavil takže za něj žádné mínus. Celkově se film ale bere docela vážně, což je podle mě trochu škoda. A díky tomu se tak trochu zadrhla i zápletka, protože veškeré problémy Římské říše se řeší jediným způsobem stále dokola... Tentokrát za slabší 3*.(25.11.2012)