Anata e

Dearest

Môjmu najdrahšiemu

(festivalový název)

Japonsko, 2012, 111 min

Takéto existenčné road movie môžem. Dearest je citlivý a pomalý film o zmierení sa so smrťou, o ceste, a hlavne o nových začiatkoch. Ken Takakura je vo svojej zádumčivej tichosti perfektný a všetky vedľajšie postavy mu skvelo sekundujú. Film možno v rámci žánru neprináša nič nové, ale je veľmi príjemný a v určitom smere aj veľmi pozitívny. Mám rád filmy, kde sa dozviem o nových veciach( Tanedové básne) a ktorý je mi schopný odkryť ďalšiu časť spoločensko kultúrnych rozdielov medzi nami a Japonskom. Furuhata netlačí na pílu a necháva nás ako divákov zoznámiť sa s priestorom, s motívmy a dokonca vytvorí aj zaujímavý dejový zvrat, ktorý je ale veľmi umne zmotivovaný a pôsobí ozvláštňujúco, a nie silene. Pre mňa na nedeľný večer absolútne skvelá voľba.(18.9.2016)

''Byť ženatý ešte neznamená, že o tej druhej osobe budete vedieť všetko.''- Taký iný road trip o chlapíkovi menom Kurashima, ktorý je zamestnancom väznice a po smrti svojej ženy sa vydá na cestu dlhú takmer 1300 kilometrov do Nagasaky, aby tam splnil jej posledné želanie. No a na tomto výlete postretáva rôznych ľudí, ktorí mu tu a tam pomôžu. Je to veľmi silný ľudský príbeh citlivo natočený a podfarbený takou muzikou, že máte pocit, že sa každú chvíľu rozrevete. Dokonca sa tu objaví v menšej úlohe i Takeši Kitano, ktorého charakter postavy ma totálne odfajčil. No a na konci filmu čaká chlapa zaujímavé prekvapenie a zistenie, ktoré nešetrí i diváka.(15.11.2014)

Citlivě natočená road movie, ke které je těžké něco říci. Nečernobílé postavy. ■ "Už dlouho jsem neviděl tak krásné moře."(8.3.2015)

Příjemná road movie podána s citem a civilně, aniž by musela zbytečně tlačit na pilu. Obsazení sedí, hudba je příjemná, zápletka je přes svou jednoduchost poutavá a obecně je celý film po řemeslné stránce natočen zcela s přehledem. – 8/10(29.6.2016)

Krásná a citlivě natočená road-movie se skvělým Kenem Takakurou v hlavní roli, kterému ovšem v epizodních rolích zdatně sekundují i další známí herci (Kitano, Ayase). Film má skoro dvě hodiny, tempo je pomalé, ale přesto nenudí ani na minutu - a to hovoří za všechno. Spolu s krásnou a dojemnou hudbou snímek vyvolá v divákovi melancholickou náladu, ale žádné citové vydírání. 80 %, velká spokojenost..(22.9.2015)

Moc krásné rozloučení s úžasným Kenem Takakurou. Byl to velký herec.(20.5.2015)