Cheongchun's Sipjaro

• USA Crossroads of Youth
všechny plakáty

Brygmi

Jediný zachovaný němý korejský film (objevený teprve před pěti lety) je často nesrozumitelny odvyprávěným melodramatem – hrdinovi odloudil dívku záporák, a pak se mu snaží odloudit sestru i další dívku. Příběh není ničím výjimečný, obrazy nejsou ničím výjimečným a těžko říci, jak vypadal němý korejský film té doby – do jaké míry je to díle typické či jestli to patřilo ve své době k vrcholu produkce. Nicméně mé hodnocení je vysoké kvůli přidané hodnotě, kterou na projekci na Berlinale 2013 byl doprovod hudebníků, zpěváků a hlavně benšiho, jehož komentáře nepopisovaly jen děj na plátně, ale zároveň byly i vtipně meta („To je ale obscénní úhel kamery!“). Tento nový scénář s komentářem vytvořil režisér Kim Tae-yong. ()

• Jedná se o nejstarší dochovaný korejský film a zároveň jediný dochovaný němý film. Dlouhou dobu byl považován za ztracený, než se ho v roce 2007 podařilo najít na starém celuloidovém negativu. Ten našel syn bývalého majitele kina a předal jej korejskému filmovému archivu. Nalezená kopie byla na devítí cívkách, jedna z nich však byla zcela zničená. (Raztubyl)