Byl jednou jeden film: Přelet nad kukaččím hnízdem (TV film)

• Francie

Vol au dessus d'un nid de coucou, Un

Dokumentární

Francie, 2011, 52 min

Velmi zajímavý dokument o fenomenálním a nadčasovém filmu, uvádějící diváka do souvislostí tehdejší doby a stavu společnosti v americe i ve světě. Škoda, že je natočen docela pozdě, herci si sice velmi dobře vzpomínají, ale asi by toho řekli víc před např. dvaceti lety...(14.12.2011)

Kdyby to někdo nevěděl, tak takhle má vypadat film o filmu. Ne jako desetiminutová agitka, ve které režisér odříká naučenou větu "bylo to nejlepší natáčení mé kariéry s těmi nejlepšími herci a všichni by se na to měli podívat!", ale jako plnohodnotný dokument s řadou účastníků a zajímavými historkami z natáčení. Vidět českého režiséra v obložení takových es, jako jsou Douglas, Nicholson nebo Lloyd, byl ten nejchutnější filmový sendvič za poslední dobu.(14.2.2012)

Přelet je bezpochyby jedním z nejlepších snímků světové kinematografie a tento dokument nabízí divákovi zcela nový pohled na všechno dění okolo příprav. Sice se hodně mluví, ale je to opravdu neobyčejně zajímavé, pro fanoušky tohoto filmu doslova zlatý důl informací ohledně vzniku scénáře, výběru režiséra a herců, náročné herecké přípravě a také prostředí, ve kterém byl snímek natáčen. Škoda jen, že žádný rozhovor nenatočili také s Jackem Nicholsonem.(15.12.2011)

Páni! Tak přesně takhle si představuji dokument o tvorbě filmu. Tolik zajímavostí jsem se dozvěděla. Aktéři filmu nemluvili jen o sobě a o tom, co dělali a jak se při tom cítili, ale mluví o příběhu a o tom, jak k němu, kdo přispěl. A víte, co ještě? Dostala jsem po tomto dokumentu chuť si Přelet skutečně pustit a to je dobrá vizitka kvality ;)(12.2.2012)

Vše začíná zasláním jedné knížky od Kirka Douglase Milošovi Formanovi, která nebyla doručena. O deset let později ji též posílá nezávisle na Kirkovi Michael Douglas a Saul, kteří byli producenti filmu. Informace, které jsou velmi zajímavé! :)) Hlavním cílem Miloše Forman bylo snažil se dát do rolí neznámé tváře. Překvapilo mě, že se Party scénka natáčela 3-4 dny. Pak mě zklamala neúčast Jacka Nicholsona v dokumentu, ale jinak skvělá práce! Nebo zajímavé bylo vidět, jak se natáčela poslední scénka a pečlivě vybírali slova, které měl použít Chief před zabitím McMurphyho,,Lets go ". Bylo rozhodně obdivuhodné, že herci museli po celou dobu žít na místě, kde se to natáčelo a prožívat si to samé. Sestřička, která byla od nich odloučena a byla tím "ďáblem" po celou dobu strašně žárlila na ostatní, co si mohli užívat a dělat všechny ty skopičiny..:D Zajímavé !(31.12.2011)