Maestra Ayahuasca

Dokumentární

Česko, 2011, 76 min

Viliam Poltikovič

Petr Vacek (vyp.)

Podobně jako ve filmu Ayahuasca v Amazonii i zde nakoukneme do šamanovy kuchyně. Za zvuků Písně ve starém indiánském jazyce se široce dozvídáme o doslova kouzelné liáně smrti neboli Ayahuasce. Tento dokument nabízí mnohem hlubší průzkum za hranice našeho omezeného vidění světa a daleko více nám přiblíží hmatatelnost skryté amazonské magie. Budiž malou nadějí lidstvu, takovým závanem optimismu, že moderní šamani odkrývají světu svá tajemství a takzvaně jdou s Ayahuascou do světa. Nakonec zjistíme, že svět není zas tak úplně hnusné místo. K zhlédnutí zde.(6.7.2012)

https://www.youtube.com/watch?v=YqKDQPNRGSk Zajímavé myšlenky: Ayahusca má vlastní formu inteligence, dokáže otevírat vědomí, zprostředkuje vize a pomáhá šamanům získat napojení a vědění např. o dalších léčivých rostlinách a jejich použití. Bez tohoto "duchovně- telepatického" prvku, kdy je šaman jistým způsobem schopný vnímat duchy rostlin a komunikovat s nimi, by nebylo možné léčení. V záplavě několika desítek až set tisíc druhů rostlin (zatím jich je mnoho neklasifikováno) by v podstatě nebylo možné nalézt a ověřit účinky a kombinace, pokud by neexistovala možnost nějakého jiného vodítka, než jen náhodným výběrem. Ayahuasca neslouží k požitku, tak jako chápeme naše drogy. Je mostem k širšímu poznání věcí a sebe sama. Každému dá to, co on sám primárně potřebuje vědět a ne vždy je to příjemný zážitek. Jejímu požití by měly předcházet speciální rituály, dlouhodobější očistná kůra, bezmasá dieta, izolace a sexuální půst. Nemá tedy smysl o ni uvažovat jako o zážitkovém halucinogenu, jak má člověk západní civilizace ve zvyku. Je to rostlina pro ty, kdo jsou připraveni. Když se nad všemi těmi informacemi z Amazonie zamyslíte, zjistíte, kde vlastně Avatar vzal svoji předlohu:)(30.8.2014)

Ayahuasca je dlouhodobý fenomén spirituálního světa. V souvislosti s duchovní a esoterickou osvětou se tento prostředek sebe-poznání i sebe-léčení stále více dostává mezi širokou veřejnost. Člověk ze západní civilizace určitě uvítá takovýto dokument, který přiblíží základní informace o tomto tématu. Jenže tento snímek bohužel dost klouže jen po povrchu, je plný nicneříkajících atmosférických záběrů a obstraktních ploch, a také výpovědi jednotlivých šamanů a dalších praktikujících jsou pro nás tak nejednoznačné a těžko představitelné, že dojem, který si z filmu odnesete, je úplně stejně abstraktní a neucelený. A to je velká škoda, protože pokud tahle rostlina může přinést zásadní poznatvky v oblasti spirituálního rozvoje a dalších směrů, chtělo by to pracovat s informacemi trochu více věcně, aby i naprostý laik uměl s tímto tématem pracovat k vlastnímu prospěchu. Snímek sekundárně přibližuje život původních obyvatel a jejich zoufalý zápas o zachování kultury s těžařskými společnostmi.(24.10.2017)

Forma za 3(pardón ale občas to bylo fakt hodně laciné a na nervy lezoucí), důležitost obsahu za 5(o tom žádná).(18.2.2012)

boh nám v mene matky prírody dal liek na všetky choroby, treba len hladať a načúvať ...(7.6.2018)

Jako by ničím překvapivý, obyčejný ale přitom důležitý dokument....(8.2.2012)

Film má, zdá se, za cíl pouze sprostředkovat první kontakt s tímto tématem zcela nezasvěceným. Tyto velmi nízké ambice by asi hezky naplnil. Bohužel pro ty co už o ayahuasce něco málo slyšeli má jen minimální informační hodnotu. (Vždyť se tam přes hodin opakuje to samé dokola.)(16.10.2016)