Reklama

Reklama

Desetiletý kartograf tajně opustí rodinný ranč v Montaně, kde žije se svým tátou kovbojem a mámou vědkyní, a cestuje napříč zemí na nákladním vlaku, aby si ve Smithsonianském Institutu převzal ocenění. (Filmbox)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (33)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Rodina je víc než věda, úspěch, televizní proslulost, sláva, společenské ocenění... Amélie jr. kouzelně cestuje napříč Amerikou... Jean-Pierre Jeunet svým významem už dávno přerostl kontext evropského filmu a tak dalším logickým a očekávatelným krokem bylo nakročení z pozice suveréna frankofonního prostředí do globálního anglofonního světa. Jeunet ovšem svůj odchod ,,do Hollywoodu" provedl naprosto osobitě a po svém - nekývl na žádnou nabídku hollywoodské produkce (ostatně už si tím prošel v sérii o Vetřelcovi a zjevně to pro něj umělecky byla slepá ulička) a jen transponoval svůj manýristický tvůrčí styl na americké reálie v osobité filmové adaptaci známé knihy Reifa Larsena. Je zajímavé, že přesunem do Ameriky se optika jeho filmu přiblížila jinému solitérovi autorského rukopisu, totiž Wesu Andersonovi, T.S. Spivet se svou poetikou tolik podobá svérázu dětské komedie Až vyjde měsíc... Stejný klíč - snaha do posledního šroubku rozebrat a znovu po svém složit svět dětství. U Jeuneta v magicky barevných vrstvách humoru a žalu překypujícího sentimentem vůči modernímu světu, v magické síle vizuálního vyprávění. Jednoduchý až prostý příběh, který je ovšem v Jeunetově podání pastvou pro oči... ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

T. S. Spivet je bohužel jen dalším potvrzením Jeunetovy tvůrčí vyčerpanosti, která se s ním táhne od doby, co vypustil do světa Amélii z Montmartru, která zůstává jeho nejproslulejším a zároveň nejzdařilejším filmem. V příběhu malého génia z rurální Montany se ostatně snad všechny formální postupy z Amélie opakují, bohužel však s daleko menším efektem a bez toho, aniž by byly motivované vyprávěním. Vynikající režisér si dovede vyvinout co nejvíc funkční styl pro potřeby konkrétního scénáře, Jeunet je namísto toho spíše jen bravurním výtvarníkem, který se pokouší každou látkou zfilmovat tím samým způsobem. ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Vcelku vydařená pohádka o malém vědátorovi, který se vydal napříč státy za svým životním posláním. Celkem se mi líbil kontrast mezi poklidným životem na ranči uprostřed ničeho na západě a moderním světem plném lži a přetvářky na východě. V podstatě o tomhle to celé taky je. Jedná se o film s obrovským srdcem, který bohužel nemá moc co jiného nabídnout. Jistě člověka potěší, ale určitě neohromí. Nerozumím zdejším přehnaným ohlasům. Za sebe střílím maximálně slabé 3 *. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrá rodinná dobrodružná dráma od Jean-Pierre Jeuneta. Má pomerne dobrý príbeh o malom, ale veľmi inteligentnom chlapcovi, ktorý žije so svojou rodinou na ranči v Montane, pričom ich život výrazne naruší nehoda, ktorá stojí život jeho brata. A keď sa dozvie, že jeho vynález perpetum mobile vyhral prestížnu cenu a má si ju ísť prevziať do uznávaného vedeckého inštitútu v ďalekom Washingtone, rozhodne sa tak bez dovolenia rodiny urobiť a sám sa vydá na cestu naprieč Amerikou. Spracovanie sa mi páči, síce filmy s detskými hlavnými hrdinami väčšinou moc neobľubujem, ale kvôli režisérovi som tomuto dal šancu a urobil som len dobre. Síce ma prekvapilo, že samotnému vynaliezaniu sa film vlastne vôbec nevenuje, ale nemám s tým problém, už celá úvodná fáza pôsobí veľmi dobrým dojmom, všetky postavy sú rozmanité a zaujímavé, pričom hlavný hrdina si ma získal prakticky okamžite. Tiež to očakávane pôsobí tak príjemne hravo s viacerými vydarenými nápadmi, ale nie až tak, ako je od režiséra zvykom, no v tomto prípade som to kvôli relatívne uveriteľnej zápletke aj čakal a tak mi sadlo aj toto prevedenie a navyše to má tú správnu atmosféru amerického vidieka. Ale ani následne ma to nesklamalo, síce cesta naprieč Amerikou nie je ani zďaleka tak nápaditá, ale tiež ponúkne viacero zaujímavých situácií, no hlavne pôsobí tak príjemne, hlavne vďaka tej výbornej atmosfére, ktorá kombinuje pocity úsmevnosti, ale aj takého mierneho smútku, čo filmu dodáva také sympatické čaro a získalo si ma to. A nič na tom nemení ani celá záverečná fáza, ktorá je dejovo opäť výrazne odlišná, ale podobne dobrá. Takže ma tu vlastne ani nič nesklamalo, pozerá sa na to skutočne dobre od začiatku až do konca. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, výborný hlavný hrdina, sadla mi aj celá jeho rodina, samozrejme hlavne tradične skvelá Helena Bonham Carter, ale poteší aj viacero zaujímavých vedľajších postáv, obzvlášť Dominique Pinon, ktorý nemôže chýbať v žiadnom Jeunetovom filme. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce sa tu Jeunet musel držať na uzde, ale vzhľadom na odlišný žáner s tým nemám problém, vizuálna stránka a atmosféra mi sadli, správne fungujú aj emócie a humor, takže si nemôžem sťažovať. A nesklame ani hudba. Takže Jeunet má za sebou aj podstatne zaujímavejšie projekty, ale aj tentoraz som dosť spokojný, v rámci svojej kategórie to patrí rozhodne medzi to lepšie, nenašiel som tu žiadny výraznejší zápor, príjemný rodinný film. 76% ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,ZÍTRA PŮJDU DO WASHINGTONU D.C. BYL JSEM VÝZKUMNÍK, VĚDEC A ONI MĚ TAM POTŘEBOVALI. POKUD BYCH TU ZŮSTAL, TAK BYCH SE TOČIL POŘÁD DOKOLA. JAK TYHLE NETOPÝŘI. ZŮSTALA BY PO MNĚ POUZE OZVĚNA SAMÉHO SEBE...“ /// Tentokrát umírněnější filmová poetika a fantasie. T.S. je nejen mladej, ale hlavně obdivuhodnej. To se však nedá říct o jeho životě na odlehlým ranči v Montaně… Film pro všechny s klučičí (uličnickou) duší. Nebo se srdcem vědce (nebo dobrodruha?). Já tady našel hodně. Včetně melancholie, která má snahu zacelit prázdnotu – nejen po pravejch úhlech. Tak tohle se ti J.P povedlo! (o čemž svědčí upuštěná kroupa) P.S.: Když já su na tyhle příběhy nějakej ujetej... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Mapa mých světů (Úžasné putování T. S. Spiveta)“, kterou v roce 2009 napsal Reif Larsen, číst nebudu. 2.) Nikdy mě nenapadlo, že se dá rozpoznat falešnej úsměv. 3.) Chci sloužit vědě. Mám na to? 4.) Thx za titule ,,retvi“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Galerie (51)

Zajímavosti (3)

  • Pes Tapioca je pojmenován po jedné z produkčních společností, jež se na filmu podílela. (Kubaaa97)

Reklama

Reklama